scorecardresearch.com En Güncel Kitap Arşivi ve Kitap Yorumları Radikal Kitap'ta!

Söyleşi

Söyleşi kategorisinde toplam 417 makaleden 20 adedi görüntüleniyor.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri
Türkiye'nin Batı'yla ilişkisi sarkaç gibi

Türkiye'nin Batı'yla ilişkisi sarkaç gibi

08.07.2016 EFNAN ATMACA efnanatmaca@gmail.com

Dedesi Pertev Naili Boratav’ın anısına Türkiye’de bir yolculuğa çıkan torun David Boratav, Türkiye ile Batı’nın ilişkisini sarkaca benzetiyor. Yazara göre bu belirsizlik hali hem bir armağan hem de bir lanet...

“İnsanın önce kendisini bulması önemli”

“İnsanın önce kendisini bulması önemli”

20.06.2016 EZGİ GÜNER

Geçtiğimiz günlerde Haneye Tecavüz ile Duygu Asena ödülü alan Zehra İpşiroğlu’yla yeni romanı Mavi Eşek üzerine konuştuk.

Benim tüm kadın karakterlerim ‘kara melek’tir

Benim tüm kadın karakterlerim ‘kara melek’tir

17.06.2016

Popüler TV dizilerinde imzası olan senarist Nuran Devres ilk romanı ‘Melek-i Tavus’ta Mardin’den New York’a uzanan bir töre cinayetini gerilim dolu bir tonda anlatıyor. Devres, romanını anlattı.

Bu ülke böyle böyle değişecek

Bu ülke böyle böyle değişecek

17.06.2016 ELİF TÜRKÖLMEZ elifturkolmez@gmail.com

Gazeteci Aslıhan Lodi, Ali Nesin’le yaptığı nehir söyleşiyi ‘Matematik Köyü’nün Delisi’ adıyla kitaplaştırdı. Kitap, özgür büyüyen bir çocuğun başka çocukları özgürleştirmek için canla başla çırpınmasının hikâyesini anlatıyor.

Kimse kazanamayacak

Kimse kazanamayacak

10.06.2016 EFNAN ATMACA efnanatmaca@gmail.com

Oya Baydar, 'Surönü Diyalogları’nda Diyarbakır Sur’da yaşananlara tanıklık ediyor, süreçle yüzleşiyor, kendisiyle hesaplaşıyor. Okuru da yaşadıklarına ortak ediyor.

Bir şeyler karalarken kendimi komik bir aşk hikâyesinin içinde buldum

Bir şeyler karalarken kendimi komik bir aşk hikâyesinin içinde buldum

31.05.2016 ECE ÇELİK ece.celik@radikal.com.tr

Azerbaycan’da oyunculuk ve radyo programcılığı yapan Gülay Hüseynova, Trabzonlu erkekle Azeri kızın aşkını anlatan ‘P.S. Zaten boyun da küçüktü…’ isimli ilk romanıyla ülkenin prestijli edebiyat ödülü Altın Kalem’in sahibi oldu. Hüseynova ile sohbetteydik.

Doğayı ve uzayı basit bir dille anlatmak mümkün

Doğayı ve uzayı basit bir dille anlatmak mümkün

20.05.2016

Christophe Galfard’ın gençlerin dikkatini iklim değişikliğine çekmek için yazdığı ‘Bulutlar Prensi’ üçlemesinin ilk kitabı şimdi Türkçede. 2009’da Fransa’da ‘En İyi Gençlik Romanı’ seçilen romanın yazarı ile kitabı Türkçeye çeviren Yasemin Tanbi konuştu.

Sait Faik’le bir an göz göze gelmiş gibi oldum

Sait Faik’le bir an göz göze gelmiş gibi oldum

20.05.2016 CİHAN ERKEN

Güneş Sepeti’yle Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazanan Muzaffer Kale: “Sait Faik ile büyüdük. Ondaki insan sıcaklığı kişiliğimizin oluşmasında bize arkadaşlık etti. ödülü alınca Sait Faik’le bir an göz göze gelmişiz gibi oldu.”

Bana derin İtalya’yı anlat!

Bana derin İtalya’yı anlat!

13.05.2016 SÜHEYLA POLAT

Nedim Gürsel 'Bana İtalya’yı Anlat'ı anlattı: "Benden önce aynı coğrafyaya yönelmiş başka bakışların, yazar ve sanatçıların izlenimlerini birleştiren, anılarımla okuduğum kitapları, gördüğüm resimleri, dinlediğim şarkıları harmanlayan bir kitap."

Kahramanım baskıya direnen kadınların yaptığını yaptı

Kahramanım baskıya direnen kadınların yaptığını yaptı

13.05.2016 BAHAR ÇUHADAR bahar.cuhadar@radikal.com.tr

‘Gözyaşı Konağı’nda okuru 1876’ya, kaderine inatla direnen bir kadının hikâyesine götüren Şebnem İşigüzel: Memleket karanlık, bu kez okurlarımı mutlu etmek istedim. Kötücül bir roman olabilirdi ama ilk defa bir kahramanım bana, kaderine, kötülüğe direndi.

Şairin beyanını kaale almam, şiire bakarım

Şairin beyanını kaale almam, şiire bakarım

06.05.2016 DERVİŞ ŞENTEKİN sentekin10@gmail.com

Ağırlıklı olarak Radikal Kitap’ta yayımlanan makalelerini ‘Şiirimin Çeyrek Yüzyılı’ kitabında toplayan Yücel Kayıran, "Şairin beyanını kaale almam. Bir şair, ‘Ben derdi olan bir şairim’ diyebilir. Söze değil, şiire bakmak gerekir" diyor.

Türk-Ermeni sorununda çok yalan var

Türk-Ermeni sorununda çok yalan var

26.04.2016 ERKAN AKTUĞ erkan.aktug@radikal.com.tr

Deneyimli gazeteci Haluk Şahin, Unutulmuş Bir Suikastın Anatomisi kitabında 1973’te Ermeni kökenli bir Amerikalı tarafından öldürülen ilk Türk diplomatlar Mehmet Baydar ve Bahadır Demir suikastının izini başarıyla sürüyor.

Çocukları okudu onlar anlattı

Çocukları okudu onlar anlattı

22.04.2016

Altı anne-babaya “Çocuğunuzun en sevdiği kitabı anlatır mısınız?” diye sorduk. Fotoğrafçı Ebru Ceylan, yazarlar Aslı Tohumcu, Yavuz Ekinci, Sema Aslan, gazeteciler Mirgün Cabas ve Umay Aktaş çocuklarının ellerinden düşürmedikleri kitaplarını yazdı.

Sevgiliyle akşam yemeği gibi

Sevgiliyle akşam yemeği gibi

19.04.2016 ERKAN AKTUĞ

Sanatta 40 yılı geride bırakan usta karikatürist ve ressam Haslet Soyöz, Fenerler başlıklı resim sergisiyle Rahmi M. Koç Müzesi’ne konuk oluyor. Soyöz’a göre resim, insanın sevgilisiyle akşam yemeği yemesi gibi...

Dibe vuran kadınların kurtulmaları daha kolay oluyor

Dibe vuran kadınların kurtulmaları daha kolay oluyor

15.04.2016 AYŞE ANDAŞ

Zehra İpşiroğlu Haneye Tecavüz’de altı kadın ve bir transın yollarını kesiştirerek bu topraklarda kadının yaşadığı şiddet sarmalını anlatıyor. Duygu Asena Kadının Hâlâ Adı Yok Roman Ödülü’ne layık görülen Haneye Tecavüz’ü İpşiroğlu’ndan dinledik...

En “baba” öyküler

En “baba” öyküler

09.04.2016 GÜLİZ ARSLAN guliz.arslan@hurriyet.com.tr

Müzisyen Jehan Barbur’un yeni kitabı Baba Öyküler çıktı. Barbur; bu kitap için Ali Nesin’den Bülent Ortaçgil’e, Ece Temelkuran'dan Fazıl Say’a ünlü isimlerden babalarını dinledi, "ünlü baba"ları mercek altına aldı.

Bir Osmanlı korku romanı

Bir Osmanlı korku romanı

02.04.2016 HAKAN GENCE hgence@hurriyet.com.tr

Vampirler, cinler, gulyabaniler, hortlaklar... Tarihin tozlu sayfalarının üstünde salınıyorlar. Reklamcı Uğur Batı yeni kitabı Azraa-Eel Menkıbeleri’ni anlattı.

“Herkes herkese kuşkuyla bakıyor”

“Herkes herkese kuşkuyla bakıyor”

28.03.2016 BEDİA CEYLAN GÜZELCE bcguzelce@gmail.com

Yavuz Ekinci: Romanın çıkış noktası korkuyu, felaketi, barbarları bekleme. Tıpkı bugünlerde yaşadığımız duygu ve tedirginlikle beklediğimiz gibi. Ülkenin bütün kentleri tedirgin. İnsanlar evlerine hapsolmuş korku içinde bekliyor.

“Sözcüklerin kendi sesleri vardır”

“Sözcüklerin kendi sesleri vardır”

21.03.2016 MİTAT ÇELİK

Ahmet Ada'nın yirmi ikinci şiir kitabı Yağmur Başlamadan Eve Dönelim geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Ada ile çoğu düzyazı şiirlerden oluşan kitabını ve şiirlerinin müziğini konuştuk.

"Çok zor günler yaşadım ama umudumu hiç yitirmedim"

"Çok zor günler yaşadım ama umudumu hiç yitirmedim"

19.03.2016 BURCU AKTAŞ burcu.aktas@radikal.com.tr

Sekseninci yaşını sekseninci kitabı Yoksa Sen misin’le kutlayan Gülten Dayıoğlu: “Umut aşım ekmeğim. Çok zor günler yaşadım seksen yılda. Ama umudumu hiç yitirmeden bu günlere eriştim. 1960’lı yıllardan bu yana kurduğum düşlerin bir bölümü gerçekleşti.”

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR