scorecardresearch.com En Güncel Kitap Arşivi ve Kitap Yorumları Radikal Kitap'ta!

Arama Sonuçları

yücel kayıran kelimeleri için bulunan sonuçlar. Toplam 176 adet.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  İleri
Aristotales yılı biterken...

Aristotales yılı biterken...

23.12.2016 Yücel Kayıran

2016 yılı, UNESCO tarafından, 2400’ncü doğum yılı nedeniyle Aristoteles yılı kabul edilmişti. Bu bağlamda, farklı yayınevleri tarafından basılan Aristoteles’in kitaplarına değinmemiz gerekir.

Mehmet Taner’den ‘Vezinler’

Mehmet Taner’den ‘Vezinler’

16.12.2016 Yücel Kayıran

İlk şiir kitabı 1978’de yayınlanmış olmasına rağmen, Mehmet Taner’in İkinci Yeni dönemi şairi olduğunu gözden kaçırmamalıyız...

Doğan Özlem: Felsefede 50 yıl

Doğan Özlem: Felsefede 50 yıl

02.12.2016 Yücel Kayıran

Türkiye’deki akademik felsefenin sürprizlerinden biri olan Doğan Özlem’i felsefi alanda bir davası, bir problemi olan bir düşünür olarak görmek gerekir.

Bir Dedektif: Amsterdamlı Cerrah

Bir Dedektif: Amsterdamlı Cerrah

25.11.2016 Yücel Kayıran

Lenin’den Başkan Kennedy’ye, Bob Marley’den Albert Einstein’a toplamda 28 ameliyatı analiz eden, adeta polisiye bir kurguyla yazılmış bir cerrahi tarihi kitabı: 'Bıçak Altında'

Nâzım bağıra çağıra okuyacaktı...

Nâzım bağıra çağıra okuyacaktı...

18.11.2016 Yücel Kayıran

Gülten Akın’ın başyapıtı olan ‘Seyran Destanı’nın resimlenişi vesilesiyle Abidin Dino ile arasında gerçekleşen mektuplar ve Dino’nun çizimlerinin tamamı ilk defa Galevi Nev (Ankara) tarafından kitaplaştırıldı.

İnsan hakları filozofu Kuçuradi

İnsan hakları filozofu Kuçuradi

11.11.2016 Yücel Kayıran

35. İstanbul Kitap Fuarı, bu kez felsefeyi odağına alıyor. Fuarın bu yılki onur yazarı bütün felsefe eğitimini Türkiye’de görmüş, Cumhuriyet’in olanaklarıyla yetişmiş ilk Türk filozofu Prof. İoanna Kuçuradi. Kuçuradi felsefesini öğrencisi Yücel Kayıran ya

50 biyografiyle Antik Yunan Tarihi

50 biyografiyle Antik Yunan Tarihi

28.10.2016 Yücel Kayıran

David Stuttard’ın ‘Antik Yunan Tarihi’ değerli bir başucu kitabı; hem öğrenciler, hem biyografi severler, hem de edebiyat, sanat ve felsefeyle ilgilenenler için...

Yunanistan’ı ve İspanya’yı okumak

Yunanistan’ı ve İspanya’yı okumak

07.10.2016 Yücel Kayıran

‘Yunanistan’ın Kısa Tarihi’ ile ‘İspanya’nın Kısa Tarihi’, geçmişin inşa edilmiş gelecek üzerinden okunmasını dile getiriyor...

Barış eşittir: #NecmiyeAlpay

Barış eşittir: #NecmiyeAlpay

09.09.2016 Yücel Kayıran

Şovenizm, dilde ideolojik karşıtlık yaratır. Tutuklanan Necmiye Alpay’a göre “Ortak adlandırma, diyaloğun ve giderek barış dediğimiz şeyin temel taşlarındandır.”

Bu kitap bir başyapıt

Bu kitap bir başyapıt

02.09.2016 Yücel Kayıran

Saul Friedländer’in ‘Nazi Almanyası ve Yahudiler’ adlı kitabı kuşkusuz bir başyapıt. Kitap, her aşamasında olup bitenin içine çekiyor ve kendisiyle hesaplaşmaya götürüyor.

Ezber bozan Descartes biyografisi

Ezber bozan Descartes biyografisi

19.08.2016 Yücel Kayıran

Desmond M. Clarke’ın Descartes biyografisi, temel bir problemi dile getirmemize olanak sağlıyor. Descartes, Türkiye’de neden bilimsel devrimin bir filozofu olarak değil de sadece bir ‘akılcı’ ve bir yöntem filozofu olarak tanıtıldı?

İnternet çağında çok mu özgürüz

İnternet çağında çok mu özgürüz

05.08.2016 Yücel Kayıran

İnternet çağının sağladığı bireysel imkanların özgürlük olduğunu savunmak ne denli mümkün? Svetlana Boym, ‘Başka Bir Özgürlük’te özgürlük kavramına yeni içerik getirmeyi amaçlıyor.

Polisiye gibi felsefeye giriş kitabı

Polisiye gibi felsefeye giriş kitabı

22.07.2016 Yücel Kayıran

Louis Althusser imzalı ‘Filozof Olmayanlar İçin Felsefeye Giriş’ polisiye bir kurguya sahip; soluk soluğa okunan bir kitap...

Tekerrürle ilerlemek: Stalinist patrimonyalizm

Tekerrürle ilerlemek: Stalinist patrimonyalizm

01.07.2016 Yücel Kayıran

J. Arch Getty’in ‘Stalinizm Hükmederken’i, “tarihçilerin asla kafa yormadığı sorulardan” doğmuş bir çalışma. Kitap Sovyetler dönemini, Rusya’nın bin yıllık devam eden tarihi içinde ele alarak analiz ediyor.

Mahmud Derviş şiirini nasıl okumalı?

Mahmud Derviş şiirini nasıl okumalı?

20.05.2016 Yücel Kayıran

Mahmud Derviş’le ilgili bizim ön-imgemiz, FKÖ öncülüğünde Filistin davasının şairi olmasıdır. Oysa hem şiiri bu imajın dışındadır hem de ‘milli şair’ olarak tanımlanmasına mesafeli durmuştur.

Yenilgi sonrası ‘Aklın Sol Yarısı’

Yenilgi sonrası ‘Aklın Sol Yarısı’

29.04.2016 Yücel Kayıran

Marksist teori tarihinin Berlin Duvarı’nın yıkımıyla başlayan yenilgi yıllarını dile getiren bir üçüncü döneme odaklanan Razmig Kaucheyan’ın ‘Aklın Sol Yarısı’ önemli bir boşluğu dolduruyor.

Karatenli şiir: Maya Angelou

Karatenli şiir: Maya Angelou

22.04.2016 Yücel Kayıran

‘Siyah özgürlük hareketinin son güçlü temsilcisi’ Amerikalı siyahi kadın şair Maya Angelou, şairliğinin yanında yazar, şarkıcı, dansçı, koreograf, Hollywood’un ilk siyahi kadın yönetmeni, feminist olarak da tanınıyor. Angelou’yu keşfetmemiz gerek.

İstanbul yeni Ermeni şiirinin öncü şairi

İstanbul yeni Ermeni şiirinin öncü şairi

08.04.2016 Yücel Kayıran

Bugünlerde yayımlanan Şu Ömrümün Şubat’ı, Garbis Cancikyan’ın hem Balkıs’daki şiirlerini hem Ore Or’daki şiirlerinin çevirisini, hem de dergi ve gazetelerde kalan ürünlerinin bir toplamını oluşturuyor.

Kant tekrar dönecek

Kant tekrar dönecek

21.03.2016 Yücel Kayıran

Susan Neiman’ın Ahlaki Açıklık’ı, temelde, teolojik bir söylemle kendini ifade eden günümüzün siyasal iktidarının muhafazakârları ile muhafazakâr düşüncenin babası olan filozofları arasındaki bağlantıyı gösteren bir kitap.

Yasak özlemin her türlüsü

Yasak özlemin her türlüsü

03.03.2016 Yücel Kayıran

İkbal Ahmet’in bütün hayatının, aslında hakikati kesintiye uğratmaksızın yinelemekte olan bir aktivistin hayatı olduğunu söylemek mümkün. Bu temel hakikat, onun, “milliyetçilik bir ayrılık ideolojisidir” argümanında dile gelmektedir.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  İleri

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR