scorecardresearch.com En Güncel Kitap Arşivi ve Kitap Yorumları Radikal Kitap'ta!

Arama Sonuçları

semih gümüş kelimeleri için bulunan sonuçlar. Toplam 513 adet.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri
Dayanmak için okumak

Dayanmak için okumak

27.01.2017 Semih Gümüş

‘Hoşbeş’te John Berger’ın sözün tam anlamıyla tadına doyulmaz denemelerinde sevdiği arkadaşlarıyla ilgili anılarını okurken kendi arkadaşlarımı düşünüyorum...

Bir metafor olarak okumak

Bir metafor olarak okumak

24.01.2017 Semih Gümüş

Alberto Manguel’in okuduğum en küçük hacimli metni ‘Gezgin, Kule ve Kitapkurdu’, bana kalırsa yazdıklarının en derinliklisi. Baştan sona bir yaratıcı felsefe kurgusu...

Sözün ve sözcüklerin yeri

Sözün ve sözcüklerin yeri

06.01.2017 Semih Gümüş

Dostoyevski de bilmiyordu bugün nasıl okunacağını, Joyce da. Yaratıcı yazı, yazarından bağımsız, enerjisi onu yaratandan yüksek, her şeyi içine çeken bir uzam yaratır.

Kaynaklarımızı bulmadan nereye

Kaynaklarımızı bulmadan nereye

30.12.2016 Semih Gümüş

Eco’nun ‘Edebiyata Dair’indeki yazıları okumak, düşüncelerimi bilisizlikler içinden çıkarmakta yardımcı olurken epeyce de can sıkıcı...

Dostoyevski’nin benzersiz hayatı...

Dostoyevski’nin benzersiz hayatı...

16.12.2016 Semih Gümüş

Joseph Frank’ın benzersiz Dostoyevski kitabı, yazdıklarının yanı sıra yazarı da tanımak isteyenler için bir anlatının sürükleyiciliği içinde okunabilecek biyografilerden.

Okuyamama sorunu...

Okuyamama sorunu...

09.12.2016 Semih Gümüş

Orhan Pamuk’un ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ı, Orwell’in ‘1984’ü çok okunurken Cortázar’ın ilgi görmemesi; Sebald’in okunamaması... Bunlar okurun ve yazarın sorunu değilse kimin sorunu?

Okuyarak ölümsüzleşmek

Okuyarak ölümsüzleşmek

01.12.2016 Semih Gümüş

‘Niçin yazıyorsunuz?’ sorusuna, “Arkadaşlarım beni sevsin diye” yanıtını veriyor Márquez. Oysa kitap okuduğumuz için sevilmeyi beklemek yersiz, kendimiz için okuyoruz.

Geçmiş belleğimizde uğuldar...

Geçmiş belleğimizde uğuldar...

18.11.2016 Semih Gümüş

Biz niçin nostaljiyle yaşamaya çok yatkınız? Kendime bakıyorum, nostalji duygum ve geçmişi her gün yeniden yaratan hayallerim olmasaydı yaşayamazdım sanki.

Kafka’nın aşkları ve acıları

Kafka’nın aşkları ve acıları

11.11.2016 Semih Gümüş

Jacqueline Raoul-Duval, ‘Ebedi Nişanlı Kafka’da, Kafka’nın gerçek aşk hikâyelerini bir roman gibi anlatmış. Felice Bauer ile beş yıl boyunca yaşadıkları, Kafka’nın birden derinleşen tutkusunun karşı konması güç yoğunluğunu gösteriyor.

Yazarın ölümü

Yazarın ölümü

04.11.2016 Semih Gümüş

Svetlana Boym, ‘Tırnak İçinde Ölüm’de “Modernlik sorunu edebiyat meselesinin kalbinde yer alır” diyor. ‘Yazarın ölümü’ kavramı modernist edebiyatı anlatan temel kavramlardan biri. Böylece her şeye kadir anlatıcının maskesi düşürüldü.

Gelecek ütopyalarına gerçeklik kazandırmak

Gelecek ütopyalarına gerçeklik kazandırmak

28.10.2016 Semih Gümüş

Paul Mason’ın ‘Kapitalizm Sonrası’, özgün içeriği, güzel dili ve anlatımıyla şahane bir kitap, tam şu sırada okunup tartışılmasında sonsuz yarar var.

Okuduklarımız canlanınca

Okuduklarımız canlanınca

21.10.2016 Semih Gümüş

Öyle sanıyorum ki okuduklarımızı zihnimizde canlandırırken belki de hiçbir roman karakterini Anna Karenina kadar düşünmemişizdir. Dünya güzeli bir kadın durur gözlerimizin önünde...

Eleştirinin hissettirdikleri

Eleştirinin hissettirdikleri

17.10.2016 Semih Gümüş

Roman yazarı ile eleştiri yazarı aynı yemeğe oturur, çoğu kez ilki yapar yemeği ama...

Sanırım biz kaybolmayı beceremeyiz

Sanırım biz kaybolmayı beceremeyiz

06.10.2016 Semih Gümüş

Rebecca Solnit, ‘Kaybolma Kılavuzu’nda “Çocukken gezinmek, keşfetme arzusu doğurur. Kaybolabilme ve dönüş yolunu bulma becerisi kazandırır. Hiç kaybolmamak, hiç yaşamamaktır” diyor. Sanırım biz kaybolmayı beceremeyiz!

Nabokov'u yeniden yaşamak

Nabokov'u yeniden yaşamak

30.09.2016 Semih Gümüş

‘Konuş, Hafıza’da çocukluk yıllarını hızlandırmadan anlattıktan sonra yazıyla kurduğu ilişkiye yaklaştığında, Nabokov gözümüzde daha açık seçik belirlemeye başlıyor.

Geçmişin içinden çıkmak

Geçmişin içinden çıkmak

23.09.2016 Semih Gümüş

Büyük alt üst oluşlar ve acılar kitle tanıklıklarına yol açmış. Her tanıklık, geçmişi şimdiki zamana getirip hatırlananların yeniden yaşanmasını sağlarken yaşananların anlatısını da kuruyor ve kurguluyor.

Babil’in burçlarında

Babil’in burçlarında

16.09.2016 Semih Gümüş

‘25 Ağustos 1983 ve Diğer Öyküler’, Borges okumaları için gökte ararken yerde bulunan bir başlangıç deneyimi sunuyor...

Koşmak, yürümek, yazmak...

Koşmak, yürümek, yazmak...

09.09.2016 Semih Gümüş

Murakami’nin roman yazmak için nelere sahip olunması gerektiğiyle ilgili notlarını genç yazarlar iyi düşünmeli. Odaklanma, zihin emeği, roman yazıyorsanız kas gücü.

Kimlikle savaşımız

Kimlikle savaşımız

02.09.2016 Semih Gümüş

Maalouf, “Kimlik bir çırpıda verilmez, yaşam boyunca oluşur ve değişir” diyor. Zihinde temiz su gibi akarak oluşur kimlik. Bunlardan yoksun insan sokakta insan avcısı olur.

Çok konuşulacak bir yazar

Çok konuşulacak bir yazar

26.08.2016 Semih Gümüş

Şilili Alejandro Zambra yeni kuşakların en parlak yazarlarından birisi olarak görülüyor. Yakın gelecekte dünya edebiyatının en çok konuşulan yazarlarından birisi olacağını sanıyorum. ‘Belgelerim’ sıra dışı bir öykü kitabı.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR