scorecardresearch.com En Güncel Kitap Arşivi ve Kitap Yorumları Radikal Kitap'ta!

Arama Sonuçları

selim ileri kelimeleri için bulunan sonuçlar. Toplam 459 adet.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri
Büyük bir şairin çevresinde

Büyük bir şairin çevresinde

27.01.2017 Selim İleri

Mehmet Can Doğan’dan bu kez de Oktay Rifat’ın ‘dışarıda kalan’ şiirleri... ‘Bu Dünya Herkese Güzel’de öyle şiirler yer alıyor ki, Oktay Rifat’ın şiir sanatına verdiği emeği bir kez daha belgeliyor.

Melankolinin eşiğinde

Melankolinin eşiğinde

06.01.2017 Selim İleri

‘Melankolinin Anatomisi’, 17. yüzyılın verimi olmasına karşın, şimdinin insanlarına bizi anlatıyor gibi. Yaşlılıkta yaşananlar üzerine Burton‘ın söyledikleri acı bir şifa geldi bana...

Refik Durbaş’la günler

Refik Durbaş’la günler

30.12.2016 Selim İleri

Refik Durbaş’ın ‘Şiirin Gizli Tarihi’ tadı çıkarıla çıkarıla okunacak bir yapıt. Usta şair, kendisini yetiştirenleri, tanıdıklarını ve çok eskilerde yaşamış olanları yaşatıyor.

Vedat Günyol: Çevirmen

Vedat Günyol: Çevirmen

23.12.2016 Selim İleri

Henri Troyat’nın ‘Çehov’ biyografisi Vedat Günyol’un yetkin çevirisiyle yeniden yayımlandı. Bu çeviriye verilen emeğin tanığıyım...

Ustaların Türkçesiyle Simenon

Ustaların Türkçesiyle Simenon

16.12.2016 Selim İleri

20. yüzyıl Fransız edebiyatının ünlü polisiyecilerinden Georges Simenon’un kitapları Sait Faik, Oktay Rifat, Cemal Süreya gibi ustaların Türkçesiyle yeniden raflarda. Mesela ‘Yaşamak Hırsı’nda çırılçıplak Sait Faik üslubu konuşur.

Gelip geçici bir moda mı Tanpınar?

Gelip geçici bir moda mı Tanpınar?

09.12.2016 Selim İleri

Tanpınar ‘özümsenerek’ okunuyor mu, yoksa sadece gelip geçici bir moda mı Tanpınar okumak? Onun 1938’de ‘tartışmak’ istediği mesele, günümüze kadar bekledi. Sizce yarın tartışılacak mı? Abdülhak Şinasi gibi ‘büyük’ yazar sizce yarın ‘sahiden’ okunacak mı?

Ölümsüz Dostoyevski

Ölümsüz Dostoyevski

02.12.2016 Selim İleri

Joseph Frank’ın okumaya doyamadığım kitabı ‘Dostoyevski/Çağının Bir Yazarı’ Dostoyevski üzerine yazılmış en kapsamlı inceleme. Çeviri edebiyatımızın büyük ustalarından Ülker İnce bizlere yine bir başyapıt armağan ediyor. Pürüzsüz bir Türkçe!

Üç yalnız kadın üç içli öykü

Üç yalnız kadın üç içli öykü

25.11.2016 Selim İleri

Safiye Erol, Nezihe Araz, Sofi Huri... Üç kadın yazarın Sâmiha Ayverdi’ye yazdığı mektupları ve birbirleriyle dostluklarının hikâyesini gönülden duyumsayacaksınız...

Başlı başına bir hazine: Tanpınar

Başlı başına bir hazine: Tanpınar

18.11.2016 Selim İleri

‘Hep Aynı Boşluk’, Tanpınar’ın çoğu bilinmeyen, dergilerde, gazetelerde kalmış denemelerinden, mektuplarından, söyleşilerinden oluşuyor; şüphesiz bir hazine.

Peride Celal'in olmaması üzdü

Peride Celal'in olmaması üzdü

11.11.2016 Selim İleri

Öykücülüğümüzün son koruyucularından Necip Tosun’un yeni kitabı, ‘Öykümüzün Sınır Taşları’ bir haftadır benimle. Eserin altbaşlığı ‘Türkçe’nin en iyi 100 öykü kitabı’. Kitapta Peride Celal’e rastlayamamak beni biraz üzdü.

Dış dünya onu yaralamaktan başka...

Dış dünya onu yaralamaktan başka...

04.11.2016 Selim İleri

Günümüzün önemli yazın araştırmacılarından Roberto Calasso, ‘K.’da Kafka’yı didik didik ediyor. Kafka’yı yakından tanımak, kavramak, özümsemek açısından kaçırılmayacak bir fırsat.

Yirmisekiz Mehmed Çelebi ve opera

Yirmisekiz Mehmed Çelebi ve opera

28.10.2016 Selim İleri

Yirmisekiz Mehmed Çelebi’nin 1720’de gittiği Paris’i anlattığı ‘Sefaretnâme’si gezi edebiyatımızda önemli bir örnek.

Türk filmlerinden kişiler

Türk filmlerinden kişiler

21.10.2016 Selim İleri

‘100 Unutulmaz Karakter’ ben yaşlardakiler için bir ‘hatıra revüsü’... Sinemamızın emeğini kavramak isteyenler için okunması gereken bir çalışma.

Kalabalığın şiiri: Garip

Kalabalığın şiiri: Garip

14.10.2016 Selim İleri

Önceleri onca yadırganan Garip şiiri aslında şiir sanatımızda özgürlüğe yol alış; Melih Cevdet’in ‘Kalabalığın Şiiri’ndeki yazıları kanıtlıyor.

Büyük bir aktristin anıları

Büyük bir aktristin anıları

07.10.2016 Selim İleri

Gülriz Sururi, ‘Zefiros’ta anılarına roman havası da katmış: Kitap boyunca süren ‘Adamla kadın’ bölümleri somut anılardan izdüşümlerle besleniyor, bir yandan da ‘Zefiros’u zarif bir aşk romanına alıp götürüyor.

İyi ki de yaşamışlar, yazmışlar...

İyi ki de yaşamışlar, yazmışlar...

23.09.2016 Selim İleri

Cahit Sıtkı Tarancı, Halikarnas Balıkçısı, Asaf Hâlet Çelebi... Hepsi ekim ayında aramızdan ayrıldı. İyi ki yaşamışlar, yazmışlar, edebiyatımıza onur vermişler! İyi ki okumuşum onları, yarın yine okumak isterim.

Lütfi Akad’ın armağanı

Lütfi Akad’ın armağanı

16.09.2016 Selim İleri

‘Işıkla Karanlık Arasında’ yanlızca büyük yönetmen Lütfi Ö. Akad’ın anılarını kapsamaz; bir yandan da yaşadığımız toplumun yakın dönem tarihçesidir.

Her şey Tanpınar'a karşı

Her şey Tanpınar'a karşı

09.09.2016 Selim İleri

Titiz çalışmalarından tanıdığımız Murat Koç’un Tanpınar’ın yaşamı çevresinde kurguladığı romanı ‘Her Şey Bana Karşı’yı apaçık ‘yararlanarak’ okuyorum. Nigel Warburton imzalı ‘Klasiklerle Felsefe’, nefis bir inceleme...

Füsun Akatlı’yı illa okumalılar

Füsun Akatlı’yı illa okumalılar

02.09.2016 Selim İleri

Kırmızı Kedi Yayınları, Füsun Akatlı’nın bütün yazılarını bugünün okuruyla buluşturuyor. Çağdaş edebiyatımızı gerçekten kavramak isteyenler Füsun Akatlı’yı illa okumalılar.

Göz kamaştırıcı usta Oktay Rifat

Göz kamaştırıcı usta Oktay Rifat

26.08.2016 Selim İleri

Oktay Rifat’ın bütün şiirlerini okuma mutluluğuna eriştim; romanlarını, oyunlarını, yazılarını... Onun, çağdaş edebiyatımızın göz kamaştırıcı ustalarından biri olduğuna inanıyorum. Düşüncemi, günümüzün genç okurlarıyla paylaşmak istedim.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR