scorecardresearch.com En Güncel Kitap Arşivi ve Kitap Yorumları Radikal Kitap'ta!

Arama Sonuçları

doğan hızlan kelimeleri için bulunan sonuçlar. Toplam 127 adet.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  İleri
Ahmet Haşim'i gündeme getirecek

Ahmet Haşim'i gündeme getirecek

27.01.2017 Doğan Hızlan

Elimde büyük Türk şairlerinden Ahmet Haşim’i yeniden gündeme getirecek, meraklıların Haşim’e bakmasını sağlayacak Hece Dergisi’nin özel bir sayısı var.

Borges’e adanan dizeler

Borges’e adanan dizeler

06.01.2017 Doğan Hızlan

Şair Adem Turan, sevdiği, usta bellediği J.L. Borges için yazmış. Kitabın adı ‘Borges Borges’. Severek, beğenerek okuyacaksınız. Hele Borges’e özel bir tutkunuz varsa...

Arşivin önemini, işlevini vurgulamak

Arşivin önemini, işlevini vurgulamak

30.12.2016 Doğan Hızlan

İsmail E. Erünsal’ın kaleme aldığı ‘Edebiyat Tarihi Yazıları’ dünden bugüne edebiyat tarihi ve araştırmalar üzerine yazılmış, rehber bir kitap niteliği taşıyor.

İstanbul'da bir İngiliz mimar

İstanbul'da bir İngiliz mimar

23.12.2016 Doğan Hızlan

‘Sultan Abdülmecid’in Bir Mimarı William James Smith’ kitabı Taşkışla, Tophane Kasrı, Gümüşsuyu Hastanesi gibi yapılarda imzası bulunan İngiliz mimarı ele alıyor...

Tarihi ve ustalarıyla âşık edebiyatı

Tarihi ve ustalarıyla âşık edebiyatı

09.12.2016 Doğan Hızlan

Prof. Saim Sakaoğlu’nun ‘Âşık Edebiyatı Araştırmaları’ adlı kitabı âşık edebiyatını tanıtmakla kalmıyor, edebiyatın bu önemli kolunun gelişimini, ustalarını, onlardan örnekleriyle beraber iletiyor.

Bedri Rahmi hakkında her şey

Bedri Rahmi hakkında her şey

02.12.2016 Doğan Hızlan

Sanatın, edebiyatın pek çok dalında ürünler vermiş Bedri Rahmi Eyüboğlu adına yapılan sempozyumdaki bildiri ve konuşmalar şimdi kitap formunda, kalıcı olarak elimizde. Bütün yönleriyle ilgili yazıların toplamı, bütüncül bir Bedri Rahmi kitabı oluşturmuş.

Selçuk Baran’ı anımsamak, anımsatmak

Selçuk Baran’ı anımsamak, anımsatmak

18.11.2016 Doğan Hızlan

Bazı yazarlar var ki köşelerine çekilirler, okunmalarını, seçilmelerini beklerler ama bunun için de bir çaba göstermezler. Selçuk Baran bu soy yazarlardan biriydi.

Oktay Rifat’ı en çok kim anar?

Oktay Rifat’ı en çok kim anar?

11.11.2016 Doğan Hızlan

‘Bu Dünya Herkese Güzel’ kitabı, Oktay Rifat’ın dışarıda kalan şiirlerinden oluşuyor. Ayrıca ‘Elleri Var Özgürlüğün’ adlı kitabı da yayımlanışının 50’nci yılı dolayısıyla özel baskıyla raflardaki yerini aldı. İyi bir şairi yeniden okumak için kaçmaz fırs

İstanbul’u okuma kılavuzu

İstanbul’u okuma kılavuzu

28.10.2016 Doğan Hızlan

Rüknü Özkök’ün uzun yıllar süren çalışması sonucunda ortaya çıkardığı ‘İstanbul’un Sessiz Kitabeleri’, tam anlamıyla İstanbul’u ‘okuma kılavuzu’...

Modalılar bu kitabı mutlaka okusun!

Modalılar bu kitabı mutlaka okusun!

21.10.2016 Doğan Hızlan

‘Moda Sevgilim Yeniden’, semt kitaplarını sevenler için hoş bir övgü kitabı. Okuduktan sonra Moda’yı görmek isteyecek, semtinizin öyküsünü yazmaya girişeceksiniz.

Bu romanda biz de varız

Bu romanda biz de varız

14.10.2016 Doğan Hızlan

Kürşat Başar’ın anı romanı ‘Aslında Hayal’ın benim ve bazı çalışma arkadaşlarım için ayrı bir özelliği var. Çünkü bu romanda biz de varız. Kürşat Başar, liseyi bitirdikten sonra Hürriyet Gösteri dergisine geldi ve yıllarca birlikte çalıştık.

Ciddiyeti ironiyle darmadağın ediyor

Ciddiyeti ironiyle darmadağın ediyor

07.10.2016 Doğan Hızlan

Cahit Kayra’nın ‘Marjinal Şiir Teorileri’ şiiri bilen, şairleri tanıyan ama bu dairenin dışına taşan birinin kitabı. Kayra, bir yandan ciddi bir şiir eleştirmeni gibi yargılar veriyor, bir yandan da bu ciddiyeti ironi ile darmadağın ediyor.

Karacaoğlan daima

Karacaoğlan daima

30.09.2016 Doğan Hızlan

Bugün Türkçe şiir yazan her şairde, hele şiir geleneğini bilip yenileyen her şairde mutlaka Karacaoğlan’ın izi vardır. Bazı şairler vardır ki onları yeniden okumak arzusu uyanır içinizde, işte onlardan biri de Karacaoğlan’dır...

Konuşan antoloji

Konuşan antoloji

09.09.2016 Doğan Hızlan

Mehmet Tanju Akerman’ın hazırladığı 'Röportajlı Şailer Sözlüğü', şairleri birebir tanıtıyor. Kitapta kimler yok ki: Refik Durbaş, Afşar Timuçin, Ataol Behramoğlu, Müslim Çelik, Özdemir İnce, Sezai Karakoç, Enis Batur, Bejan Matur...

Vedat Türkali’yi yeniden okumak

Vedat Türkali’yi yeniden okumak

02.09.2016 Doğan Hızlan

Vedat Türkali’yi okumak Türkiye’yi de çeşitli yönleriyle okumak anlamına gelir. Her iyi yazar gibi onu okumadan bugünü anlamak mümkün değil.

Antik Avrupa’nın 9000 yıllık tarihi

Antik Avrupa’nın 9000 yıllık tarihi

25.08.2016 Doğan Hızlan

AB’ye girmek için gerçekleşmeyen girişimleri anlayabilmek için bazı kitaplara ihtiyacımız var. ‘Antik Avrupa’ bu tür kaynak kitaplardan biri. Birinci ciltte MÖ 8000-MS 1000 arasındaki dönem inceleniyor.

Önce oku sonra gez

Önce oku sonra gez

19.08.2016 Doğan Hızlan

Geziye, tatile çıkmadan önce, orayla ilgili bir kitap okursanız, orayı bilerek keşfedebilirsiniz. Zaman kazanırsınız. Ben bu hafta size yardımcı olacak kitapları tanıtacağım.

Musiki yazmalarının önemli kataloğu

Musiki yazmalarının önemli kataloğu

05.08.2016 Doğan Hızlan

Hazırladığı ‘İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi’ndeki Musiki Yazmalarının Kataloğu’ Harvard Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan Harun Korkmaz, yaptığı işi samanlıkta iğne aramaya benzetiyor.

Antolojiler neden vazgeçilmezdir?

Antolojiler neden vazgeçilmezdir?

22.07.2016 Doğan Hızlan

Kitapçı raflarında kolaylıkla şiir antolojileri bulunabiliyorken iyi bir öykü antolojisi bulmak ne yazık ki güç...

İstanbul seni kaybettik!

İstanbul seni kaybettik!

15.07.2016 Doğan Hızlan

Önder Kaya’nın ‘Yitip Giden İstanbul-Kaybolan Mirasın İzinde’ kitabını okurken sahip olduğumuz birçok şeyin elimizden kayıp gittiği duygusunu yaşadım.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  İleri

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR