scorecardresearch.com En Güncel Kitap Arşivi ve Kitap Yorumları Radikal Kitap'ta!

Arama Sonuçları

cem erciyes kelimeleri için bulunan sonuçlar. Toplam 187 adet.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri
Balat nasıl korunmalı

Balat nasıl korunmalı

05.08.2016 Cem Erciyes

Balat ‘yenileme alanı’ olarak yıkılıp yeniden yapılmaktan kurtulan şimdilik tek semt. Fakat binalar ne kadar dayanacak? ‘Neoliberal Kent Politikaları ve Fener-Balat-Ayvansaray’ konuyla ilgili çok önemli bilgiler içeriyor.

Mahkemelerden yatak odalarına

Mahkemelerden yatak odalarına

27.05.2016 Cem Erciyes

Sakin sakin hikâyesini anlatırken, insanlık hallerimiz hakkında ilginç tespitler yapmayı bilen bol ödüllü yazar Ian McEwan, hukuğun ve mahkemelerin dünyasında dolaşıyor 'Çocuk Yasası'nda.

İyi bir televizyon dizisi gibi

İyi bir televizyon dizisi gibi

13.05.2016 Cem Erciyes

Nick Hornby’nin ‘Komik Kız’ı tıpkı iyi bir televizyon dizisi gibi. Meşhur olmak isteyen ve olan kız, onu anlamayan ama sonra başarısına bayılan zayıf baba, uyanık menajer, kafası karışık senarist, kendisin aldatan yakışıklı sevgili...

Ahmet Ümit’in en iyi romanı

Ahmet Ümit’in en iyi romanı

17.03.2016 Cem Erciyes

Ahmet Ümit’in bu romanında diğer romanlarından daha fazla ince işçilik var. Kitap, detaylarda kalan hikâyeler, örtülü göndermelerle de zengin, dikkatli okur için iki kere zevkli.

Sekiz çok şekerli kahve

Sekiz çok şekerli kahve

15.03.2016 Cem Erciyes

Sabiha Sertel, Roman Gibi adını verdiği anılarında 1920'lerden itibaren Türkiye'de gazetecilik yapmanın nasıl bir şey olduğunu anlatıyor.

Portakalların 100 yılı

Portakalların 100 yılı

26.02.2016 Cem Erciyes

Portakal Yüzyılı muhakkak ki tasarlanmış bir söyleşi. Evet, Raffi Bey dağarcığını ortaya döküyor çok önemli bilgiler, tecrübeler ve anılar paylaşıyor bizimle. Ama bir yandan da bütün hatıra kitaplarında olduğu gibi kendi tarihini bizzat kendisi yazıyor.

'Hiç yazmasam' diye düşündüm

'Hiç yazmasam' diye düşündüm

22.01.2016 Cem Erciyes

Prof. Tahsin Yücel, 83 yaşında hayata veda etti. Tahsin Yücel'le 70. yaşını kutladığı 2003 yılında Cem Erciyes Radikal Kitap için konuşmuştu: 'Hiç yazmasam' diye düşündüm, 'İnsan bir Flaubert olamayacağına göre, ne anlamı var' dedim... Sonra geçti bu.

"Polis bariyerine kurutmalık biber asan teyzeler umudu diri tutuyor"

"Polis bariyerine kurutmalık biber asan teyzeler umudu diri tutuyor"

04.01.2016 Cem Erciyes

Yazar Murat Özyaşar, Diyarbakır'da gündelik hayatı artık tek kelimenin, "savaş"ın belirlediğini söylüyor: "Polis bariyerine 'kurutmalık biber' asıp tüm iktidar aygıtlarını allak bullak eden teyzelerin güzel aklı ise umudu diri tutuyor."

“Zamana yayılmış postmodern bir savaş yürütülüyor”

“Zamana yayılmış postmodern bir savaş yürütülüyor”

29.12.2015 Cem Erciyes

Yazar Suzan Samancı, Diyarbakır'daki çatışma ortamını "zamana yayılmış postmodern bir savaş" olarak tanımlıyor.

“Şehrimin en güzel semtleri şimdi yerle bir”

“Şehrimin en güzel semtleri şimdi yerle bir”

28.12.2015 Cem Erciyes

Yazar Kemal Varol, 90'lı yıllardan şans eseri hayatta kalmış olanlar için, olan bitenlerin çok da şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Ama onun asıl kaygısı çocuklar için. "Bu kuşak bunları nasıl unutacak, asıl mesele bu" diyor.

"Beyaz bayrakla taşıdıkları çocuğun ölümünü nasıl anlatacaklar?"

"Beyaz bayrakla taşıdıkları çocuğun ölümünü nasıl anlatacaklar?"

25.12.2015 Cem Erciyes

Şırnak İdil doğumlu şair-yazar Şener Özmen'in tanık oldukları ve yaşadıkları bölge halkının ruh haline ayna tutuyor. Özmen, "İyi değiliz, iyi değilim. Abuk subuk saatlerde uyku moduna geçiyorum. Kâbuslar görüyorum sonra" diyor.

Yazarlar çatışma bölgesini anlatıyor

Yazarlar çatışma bölgesini anlatıyor

23.12.2015 Cem Erciyes

Diyarbakırlı yazar Şeyhmus Diken, kentinin ateş çemberine dönmesine isyan ediyor. Ama en çok olaylara sessiz kalanlara kızgın: "Çocukları ya da hemşehrileri, daha ötesi okurları, 'o gün nerdeydin, ne yaptın' diye sorduklarında çok geç kalınmış olabilir."

“Postmodernizmin ismi kayboldu, kendisi kazandı”

“Postmodernizmin ismi kayboldu, kendisi kazandı”

07.12.2015 Cem Erciyes

Süreyyya Evren: “Şiir, öykü, roman üçünde de çalışıyorum. Sanırım zamanla en farklı şey, bendeki değişiklik, yaratıcılığın daha az ilgimi çekmeye başlaması. Gençken yaratıcılık daha önemli bir şeymiş gibi geliyordu.”

“Bırakın tarihi tarihçiler yazsın”

“Bırakın tarihi tarihçiler yazsın”

20.11.2015 Cem Erciyes

Özlem Kumrular: “Tarih dizilerini kurgusal aşk istila etmiş durumda. Türkiye’de aşksız 15 dakika ayakta duramaz o dizi. Kösem çok büyük hatalarla dolu. Milyonların hafızasına yanlış bilgiler çakılıp kalıyor. Bırakın tarihi tarihçiler yazsın.”

Tarih ancak tarih bilinci olmayan toplumlarda tekerrür eder

Tarih ancak tarih bilinci olmayan toplumlarda tekerrür eder

12.11.2015 Cem Erciyes

Haftalık tarih yazılarıyla tanıdığımız Ayşe Hür’ün yeni kitabı Darbeli ve Çatışmalı Yıllar çıktı. Kitap, 1961-2000 yılları arasında Türk siyasi hayatındaki gelişmeleri aktarıyor. Kitap vesilesiyle Ayşe Hür’e demokrasi tarihimizi sorduk.

İstanbul Kitap Fuarı'na gitmek için 10 sebep

İstanbul Kitap Fuarı'na gitmek için 10 sebep

07.11.2015 CEM ERCİYES cem.erciyes@radikal.com.tr

34’üncü İstanbul Kitap Fuarı bugün başlıyor. İşte, artık bir alışkanlık haline gelen, İstanbulluların vazgeçilmez etkinliğine hâlâ mesafeli olanlar için fuarı 10 ziyaret sebebi.

“Korkarım cin lambadan çıktı!”

“Korkarım cin lambadan çıktı!”

16.10.2015 Cem Erciyes

Nasipse Adayız ironisi, neşesi ve toplumsal eleştirisi yerinde bir ilk roman. Ercan Kesal, belediye başkanlığı için aday adayı olan bir doktorun başına gelenleri anlatıyor.

Belki sonra başka şeyler de konuşuruz

Belki sonra başka şeyler de konuşuruz

30.09.2015 Cem Erciyes

Radikal Kitap yazarı, pek çok edebiyat kitabına imza atmış günümüz Türk edebiyatının en önemli eleştirmenlerinden Semih Gümüş'ün ilk romanı yakında çıkıyor.

İstanbul Modern’de Tanpınar zamanı

İstanbul Modern’de Tanpınar zamanı

22.08.2015 Cem Erciyes

Şehrin en önemli müzelerinden İstanbul Modern sürekli sergisini yeniledi. Yeni eserlerle zenginleşen serginin adı Sanatçı ve Zaman. İlhamını, eserlerinde zamanı işleyen Ahmet Hamdi Tanpınar’dan alan sergiyi müze direktörü Levent Çalıkoğlu’na sorduk.

Beni İran değil Türkiye yanılttı

Beni İran değil Türkiye yanılttı

17.08.2015 Cem Erciyes

ABD, İran ile nükleer anlaşmaya varınca herkes Stephen Kinzer’e döndü. Çünkü beş yıl önce Ezber Bozmak adlı kitabında Ortadoğu’da güç dengesinin İran-Türkiye-ABD ekseninde yeniden kurulmasını savunmuştu. Bu hâlâ mümkün mü? Kendisine sorduk.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR