scorecardresearch.com En Güncel Kitap Arşivi ve Kitap Yorumları Radikal Kitap'ta!

Arama Sonuçları

asuman kafaoğlu büke kelimeleri için bulunan sonuçlar. Toplam 242 adet.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri
Deneme ustasından edebiyat portreleri

Deneme ustasından edebiyat portreleri

08.04.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Uğur Kökden, Yüzler, Gizler, İzler’de 1967’den 2014’e kadar yazdığı edebiyat ve edebiyatçılar üzerine, yıllar içinde biriken, bazıları daha önce dergilerde yayımlanmış, bazıları ise ilk kez bu kitapta yer verilen denemelerini bir araya topladı.

45 yılda değişmeyen tek şey suçlu olan sözcükler

45 yılda değişmeyen tek şey suçlu olan sözcükler

01.04.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Bu hafta iki kitabı aynı anda birinden diğerine geçerek, bağlantılar kurarak okumak gereği duydum. Erdal Öz’ün Günlükler’i ile Can Dündar’ın Tutuklandık’ı... 45 yıl arayla neler yaşadılar? Benzerlikler, özlemler her okuru ürkütecek kadar aynıydı.

Son söz, son tutku

Son söz, son tutku

28.03.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Altı kez evlenen ve ikinci karısını bıçaklayan Norman Mailer, on çocuğunun annesi Catherine’i döven Dickens, karısını bir av tüfeğiyle öldüren William S. Burroughs ya da karısını öldüren Althusser. Hanif Kureishi Son Söz’de böylesi bir yazarı anlatıyor.

Homo sapiens gezegenin kaderini değiştiriyor

Homo sapiens gezegenin kaderini değiştiriyor

22.03.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Elizabeth Kolbert, Pulitzer ödüllü Altıncı Yok Oluş’ta şöyle soruyor: İnsan kendi yarattığı yok oluşun kurbanı mı olacak? Atmosfere, suya ve tüm canlı türlerine verdiği zararla geri dönüşü olanaksız bu altıncı yok oluşun tek suçlusu insan olacak.

Değişim çağında Çin’de büyümek

Değişim çağında Çin’de büyümek

11.03.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Mo Yan tarihin sadece siyasal olaylara bağlı olarak anlatılmayacağını, kırsal ortamda büyüyen alt sınıftan bir köylünün hikâyesinin de bir ülkenin tarihi olabileceğini Değişim'de gösteriyor.

“Yakında öleceğini çok iyi biliyordu”

“Yakında öleceğini çok iyi biliyordu”

10.03.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Saşa Sokolov’un Budalalar Okulu Türkçede. Roman 1970’lerden beri hep Finnegan’ın Vahı ile karşılaştırılmış ayrıca yıllarca Sovyetler’de yasaklandığı için ancak kaçak baskıları yapılabilmiş. İlgi odağı olmasında Sokolov’un renkli kişiliğinin de payı var.

Asya’nın beklemediğim yerlerinde geçen roman

Asya’nın beklemediğim yerlerinde geçen roman

03.03.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Burhan Söze, sekiz yıldır Bangkok Hilton adıyla bilinen bu hapishanede yattığını anlatarak başlıyor. Ölüm cezasına çaptırılmış biri Burhan; suçu Hindistan’dan Tayland’a yolladığı sihirli kabakların ticaretinin yasaklanmış olması.

Gazeteler hep bildiklerini anlatıyor

Gazeteler hep bildiklerini anlatıyor

22.02.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Sıfır Sayı, gazete ve dergilerin pilot sayısına verilen addır, roman da sıfır sayısını hazırlayan bir gazeteyi anlatıyor. Umberto Eco yozlaşmış haberciliğin, şantajın gücünü ve yönlendirici medyanın iç yüzünü anlatıyor.

Tepki duyan öyküler

Tepki duyan öyküler

14.02.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Fatih Özgüven öykülerinde insana diğer canlıların gözünden bakmayı seçiyor. Ötekinin gözünden bakılan insan, güven duyulmayan bir yaratık. Özgüven’in bu kısacık öyküleri okur üzerinde kesinlikle iz bırakacak türden.

Düşünmek dediğimiz şey nedir ki?

Düşünmek dediğimiz şey nedir ki?

05.02.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Kırmızı Saçlı Kadın’ın merkez teması “Düşünmek dediğimiz şey nedir ki?” sorusunda yatıyor. Ardından açıklama gelir, düşünceler zihnimizde bazen sözcüklerle bazen de resimlerle oluşur. Doğu ile Batı’nın farkı baba-oğul ilişkilerinden ziyade düşüncede yatar

İki kadın, iki hayat

İki kadın, iki hayat

01.02.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Süheyla Çizakça... Cumhuriyet kadını, çağdaşlaşma idealine inanmış öğretmen, çocuklarını özgür düşünceyle büyütmek isteyen bir birey. Böyle kadınlar olmasa, Çiğdem Kağıtçıbaşı gibi hocalar nasıl var olabilirdi?

Bırak elindeki kitabı ve düşün hayatını

Bırak elindeki kitabı ve düşün hayatını

29.01.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Romanı bir yolculuk olarak algılamamızı istiyor Ergen. Roman yazıdan başka bir şey değil, yazının bu gerçeğini unutup romanlardaki kahramanlar için ağlayan, onlara hayranlık duyan, olayların gelişimi karşısında heyecanlanan okur olmaktan kurtarıyor bizi.

Yalnız mısınız? Dert etmeyin, Janus var

Yalnız mısınız? Dert etmeyin, Janus var

18.01.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Murat Gülsoy, Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet’te okurunu yalnızlıktan kurtarmaya çağırıyor. İpuçlarının peşinden gitmekten keyif alan meraklı okur kadar fantastik kurguyu sevenler de Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet’ten yararlanacaktır.

Seyrek damlaları toplamak

Seyrek damlaları toplamak

08.01.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Barış Bıçakçı’nın romanlarını özetlemek çok zor. Temaları ve motifleri birbirlerinin içine geçerek işliyor ama hemen her eserinde politik bir zemin üzerine yaslanıyor. Anlatıyı değerli kılan şeyse kullanılan sembollerin zenginliği.

Ah Finnegan, Vah Finnegan

Ah Finnegan, Vah Finnegan

03.01.2016 Asuman Kafaoğlu-Büke

Genelde bir romanı okurken çözmekte zorlandığım tümcelerin altını çizer, kitabı bitirdikten sonra o bölümlere geri dönerim. Finneganın Vahı’nı okurken tersini yaptım, anladığım cümlelerin altını çizerek kendime bir harita çıkartmaya çalıştım.

Nasıl yaşayalım Sartre?

Nasıl yaşayalım Sartre?

25.12.2015 Asuman Kafaoğlu-Büke

Sartre bugün nasıl yaşamamız gerektiği konusunda, hayatı nasıl algılayacağımızı öğretmeye devam ediyor. Sadece toplumsal olarak değil üstelik, sıradan günlük sorunlarımızı aşacak gücü de veriyor bize.

Bu kitabı Mimesis’i beklerken okuyabilirsiniz

Bu kitabı Mimesis’i beklerken okuyabilirsiniz

18.12.2015 Asuman Kafaoğlu-Büke

Mimesis’i Okumaya Başlarken Auerbach’ın önemli tezlerini ele alıyor. Kitap edebiyat kuramcılarının temel kaynak kitaplarından biri olabilir.

Dostumsun sen

Dostumsun sen

11.12.2015 Asuman Kafaoğlu-Büke

Cemil Kavukçu, O Vakıt Son Mimoza’daki öykülerde dostluk üzerine düşünmeye çağırıyor bizi.

Anılardan roman çıkarmak

Anılardan roman çıkarmak

27.11.2015 Asuman Kafaoğlu-Büke

Ferzan Özpetek İstanbul Kırmızısı kitabında İstanbul’da çocukluk anılarını, ailesini anlatmıştı. Bu ikinci kitabında içine doğduğu ailesini değil, kendi seçimleriyle oluşturduğu Roma’daki ailesini işliyor.

Çocukluğunun başını okşuyor Murathan

Çocukluğunun başını okşuyor Murathan

16.11.2015 Asuman Kafaoğlu-Büke

Harita Metod Defteri noktaları birleştirme oyunu gibi kurgulanmış. Noktalar, Mungan’ın büyüme kilometre taşları. Her biri bir anı, bir sahne, bir nokta yaşamında, bunları birleştirdiğimizde bütün ortaya çıkıyor.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR