scorecardresearch.com En Güncel Kitap Arşivi ve Kitap Yorumları Radikal Kitap'ta!

Arama Sonuçları

aslı tohumcu kelimeleri için bulunan sonuçlar. Toplam 326 adet.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri
Aslı Tohumcu ile çocuk kitabı yazım atölyesi

Aslı Tohumcu ile çocuk kitabı yazım atölyesi

09.08.2016

Yazar Aslı Tohumcu, Tatavla Sahne'de, 'Çocuk Kitabı Yazım Atölyesi' düzenliyor.

Çocuklara okumayı sevdirmenin ‘reçetesi’ var mı?

Çocuklara okumayı sevdirmenin ‘reçetesi’ var mı?

24.06.2016 ASLI TOHUMCU aslitohumcu@gmail.com

‘Pıtırcık’ın maceralarını okumadan bir çocuk gerçek bir çocuk olabilir mi hiç! ‘Felaket Henry’ serisinin tadına bakmadan yaramazlığının sınırlarını öğrenebilir mi! “Çocuğuma nasıl kitap seçmeliyim?” diye soran ebeveynler, bu yazı sizin için.

Yabani, depresif ve inandırıcı

Yabani, depresif ve inandırıcı

17.06.2016 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Kanadalı yazar Gaétan Soucy, ‘Kibritleri Çok Seven Küçük Kız’da gerçeklikten tuhaf bir şekilde kopuk, dış dünyanınkinden bağımsız ve canlı bir dil yaratmış. Yarattığı dil, hikâyeden bağımsız olarak tek başına okuyanı ürpertmeye yetiyor.

Bu karakterler irkiltici bir neşeye kapılmanızı bekliyor

Bu karakterler irkiltici bir neşeye kapılmanızı bekliyor

20.05.2016 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Kevin Wilson’ın ‘Dünyanın Merkezine Tünel Kazmak’ında her biri diğerinden yalnız ve çaresiz, kemik yaşı kaç olursa olsun hayata karşı acayip bir yeniyetmelik içindeki karakterleri, şaşırtıcı hikâyelerini okumanızı bekliyor.

Dünyanın gürültüsüne katlanamayan bir ‘Farklı’

Dünyanın gürültüsüne katlanamayan bir ‘Farklı’

22.04.2016 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Andreas Steinhöfel ‘Farklı’da yer yer gizeme kaçan bir kurguyla ve dilin değişik olanaklarını kullanarak geleneksel gençlik romanı anlayışını kırıyor.

Bana çok benziyordu

Bana çok benziyordu

15.04.2016 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Biraz Dolaşacağım adlı öykü seçkisi, Kürt edebiyatını benim gibi sadece Mehmed Uzun ile Fırat Ceweri’nin yazdıklarından bilenler için güzel bir hazine.

Kahkaha ve mutluluk vaat eden bir kitap

Kahkaha ve mutluluk vaat eden bir kitap

08.04.2016 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Ne mutlu bize: Roald Dahl’ın Türkçe’deki yayıncısı Can Çocuk, yazarın yüzüncü doğum gününü Benek Tozu ve Müthiş Diğer Sırlar ile kutluyor.

İktidarın yasak bahçesinde

İktidarın yasak bahçesinde

16.03.2016 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Eduardo Galeano insanlık tarihinde görmezden gelinmiş kadınların hikâyelerini anlatıyor.

Hiçbir şeyi fazla ciddiye almayın

Hiçbir şeyi fazla ciddiye almayın

19.02.2016 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Sokrates’le Bir Akşam Yemeği, Steve Jobs’un farklı mecralarda söylemiş ve yazmış olduğu önemli sözlerinden derlenmiş bir kitap. Teknolojiye hayat veren adamın dünya görüşünü merak edenler için bir kaynak.

“Özlemim cinsiyetsiz bir dil ve anlayış”

“Özlemim cinsiyetsiz bir dil ve anlayış”

16.02.2016 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Deniz Durukan: “Eril anlayışı yıkmaya varım, ancak karşısına yeni bir iktidar dili ve alanı yaratmayacak bir argümanla çıkmak gerek. O zaman gerçek bir yapılanmadan söz edebiliriz. Özlemim cinsiyetsiz bir dil ve anlayış. Kanımca merkezden kaçınmak gerek."

Havaya kaldırılmış yumruğunuz hazır

Havaya kaldırılmış yumruğunuz hazır

01.02.2016 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

“Saim Bey, sen mi büyüksün? Hayır, ben büyüğüm" diyebilen Yaşar Usta’nın bir kızı olsaydı edebiyatta, o herhalde Seray Şahiner olurdu. Çünkü yazılarıyla herkes için eşit ve özgür yaşam hakkına dair yüksek sesle konuşmaktan çekinmiyor.

Çocukların acı hikâyeleri

Çocukların acı hikâyeleri

01.01.2016 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Devlet Dersi, devletin hukukunu uygularken, aynı hukuku kendisi için askıya alabildiğini, öldürme yetkisini “ama”larla meşrulaştırdığını çok acı bir şekilde ortaya koyuyor.

Tesiri yürek ağrısı

Tesiri yürek ağrısı

18.12.2015 ASLI TOHUMCU aslitohumcu@gmail.com

Ot Dergi’den tanıdığımız Birol Tezcan, sırtında T cetveli kırılan çocukların, kimsesiz hastalara baktıkları için çalıştıkları özel hastahanelerce kapı önüne konan doktorların, ancak morglarda ısınabilenlerin hikâyelerini anlatıyor.

Suya, gökyüzüne, ağaçlara Eda diyelim

Suya, gökyüzüne, ağaçlara Eda diyelim

02.12.2015 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Tarık Tufan’dan farklı bir aşk romanı. Düğümler çözülsün, geriye tek bir düğüm kalsın: Aşk. Ekmeğe Eda, suya, gökyüzüne, ağaçlara Eda diyelim, mahvımıza Eda demeyelim bir tek. Bu yolculuğun birçok adımında hayret edelim, “hayat bu, her şey olur” diyelim.

Fare zehri acısız oluyor

Fare zehri acısız oluyor

06.11.2015 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Selim Bektaş’ın ilk romanı Muz Beyazı şaşırmaya ihtiyaç duyanları hayal kırıklığına uğratmayacak bir distopya.

Antidepresan etkili muhabbetler

Antidepresan etkili muhabbetler

30.10.2015 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Ceylan Naz Baycan klişelerimizi yeniden yaratıyor Kuzenler – Aşk(sız) ve Gurur(suz) adlı romanında. Trajediden komedi, romantikten absürt çıkarmayı başarıyor.

Ayşe Kulin’in Ramanis Cumhuriyeti

Ayşe Kulin’in Ramanis Cumhuriyeti

23.10.2015 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Ayşe Kulin, yeni romanı Tutsak Güneş’i, Gezi Parkı direnişini takip eden günlerde yaşadığı hayal kırıklığının eseri olarak niteleyerek, direnişin edebiyatımızdaki ilk örneklerinden birini verdi. Kulin bu kez bir “distopya” yazdı.

Demek ki sizde bir sıkıntı var

Demek ki sizde bir sıkıntı var

16.10.2015 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Romanın arka kapağındaki tabirle “iletişim kırılmasının derin kaosunun sembolik bir hikâyesi” Madanayuyu. Ama gelin biz şuna daha anlaşılır bir şekilde; iletişim kırılmasının yarattığı derin kaosa dair bir hikâye diyelim.

Dünyanın en güzel yerine gömüldün

Dünyanın en güzel yerine gömüldün

09.10.2015 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Bu da Geçecek’teki kayıp ve yas hikâyesinin benzerlerinden farkı, Blanca’nın annesinin ölümü sonrasında bir “aşk fahişesi” haline gelmesinde.

Dünya pes bir kükreme doluyor

Dünya pes bir kükreme doluyor

02.10.2015 ASLI TOHUMCU asli@aslitohumcu.com

Bir yanıyla bir gerilim romanı olan Masum Uyku, bir yanıyla da büyük bir kayıpla, yasla parçalanmış bir evliliğin anatomisi. Özetle, acının berbat bir evliliğin yapıştırıcısı bile olabileceğini çok güzel ortaya koyuyor.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR