scorecardresearch.com En Güncel Kitap Arşivi ve Kitap Yorumları Radikal Kitap'ta!

Arama Sonuçları

a. ömer türkeş kelimeleri için bulunan sonuçlar. Toplam 589 adet.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri
Bir cinayetin kurgusal anatomisi

Bir cinayetin kurgusal anatomisi

27.01.2017 A. Ömer Türkeş

William Maxwell, ‘Hadi, Yarın Görüşürüz’de yıllar önce işlenen bir cinayeti yaşlı bir adamın bulanık zihninden aktarıyor. Maxwell’i tanımak için mükemmel bir başlangıç.

Bali’ye Gece Yarısı Ekspresi!

Bali’ye Gece Yarısı Ekspresi!

20.01.2017 A. Ömer Türkeş

Türkçeye ilk kez çevrilen Natsuki Ikezawa, ‘Ağabeyine Çiçek Taşıyan Kız’da Bali Adası’nda, kaçakçılık suçlamasıyla tutuklanan abisini kurtarma mücadelesi veren bir kadının hikâyesi.

Fantastik, distopik ve gerçek!

Fantastik, distopik ve gerçek!

06.01.2017 A. Ömer Türkeş

İngiliz edebiyatının yıldızlarından David Mitchell, yakın geçmişten yakın geleceğe uzanan ‘Kemik Saatler’de günümüzün katı gerçeklerini gotik fantezi ve kıyamet spekülasyonuyla buluşturuyor.

Yaşamak hırsı

Yaşamak hırsı

30.12.2016 A. Ömer Türkeş

Adeta ‘Suç ve Ceza’nın günümüz insanına ve değer yargılarına göre yeniden yorumlanışı. Mükemmel polisiye kurgusu ve unutulmaz katil-yazar kahramanıyla 2016’nın en heyecan verici romanlarından...

Gelecek çok yakın

Gelecek çok yakın

16.12.2016 A. Ömer Türkeş

Yaşadığı yıllarda kadri bilinmeyen bilimkurgu edebiyatının efsane ismi Philip K. Dick, ‘Sizi İnşa Edebiliriz’ romanında insanlarla teknolojik gelişmeler arasındaki ilişkiler üzerinden komik ama hüzünlü bir hikâye anlatıyor.

İnsanın düşüşü

İnsanın düşüşü

09.12.2016 A. Ömer Türkeş

20. yüzyılın en önemli yazarları arasında sayılan ‘Banliyölerin Çehov’u’ John Cheever, ‘Bullet Park’ romanında tipik bir Amerikan banliyösünü, oralarda yaşanacağı iddia edilen sakin, huzurlu ve güvenli hayatların ardındaki gerilimleri anlatıyor.

En parlak Makana polisiyesi

En parlak Makana polisiyesi

02.12.2016 A. Ömer Türkeş

Parker Bilal’in üçüncü Makana polisiyesi ‘Hayalet Koşucu’, gerek katil kim sorusu etrafında gelişen muamması gerek bol aksiyon içeren heyecanlı sahneleri gerekse de siyasi, toplumsal hayata ilişkin gözlem ve yorumlarıyla dizinin en parlak romanı.

20. yüzyılın Avrupa’sının kalbine...

20. yüzyılın Avrupa’sının kalbine...

25.11.2016 A. Ömer Türkeş

Paris’in arka sokaklarını anlatırken yakaladığı atmosfer ve karakterlerinin iç dünyaları Simenon romanlarının 19. yüzyıl Fransız gerçekçilerinin mirasçısı olduğunun kanıtıdır.

Masumiyetle suçluluk arasında...

Masumiyetle suçluluk arasında...

18.11.2016 A. Ömer Türkeş

Roberto Bolano’nun ‘Lümpen Roman’ı genç bir kızın hayatının belki de en kritik dönemini, masumiyetle suçluluk arasındaki çizginin muğlaklaştığı bir olaylar dizisini anlatıyor.

Bir kuantum polisiyesi

Bir kuantum polisiyesi

11.11.2016 A. Ömer Türkeş

‘Süperpoze’ kuantum fiziğine dayalı bir polisiye gerilim romanı. Türkçeye ilk kez çevrilen David Walton, bol aksiyon ve takip sahnesiyle süslediği romanında çoksatarlık kalıplarını sonuna kadar zorluyor.

Hayatı aşk gibi yaşamak gerek

Hayatı aşk gibi yaşamak gerek

04.11.2016 A. Ömer Türkeş

İstanbul Kitap Fuarı’nın konuğu olacak Alman yazar Judith Kuckart'ın ilk romanı ‘Silahı Seçmek’, gerçekle kurmacanın baş döndürücü biçimde yer değiştirdiği sarsıcı bir roman.

Ütopyanın limitleri

Ütopyanın limitleri

28.10.2016 A. Ömer Türkeş

Her romanını farklı bir türde yazmayı hedefleyen China Miéville, ‘Elçilik Şehri’nde bu kez ‘hard science-fiction’ türünü denemiş.

Deliliğe karşı delilik

Deliliğe karşı delilik

14.10.2016 A. Ömer Türkeş

Philippe Sollers’in ‘Medyum’u yaşlı bir adamın geçmişe ve bugüne dair hayal kırıklıklarıyla dolu düşüncelerini sergileyen ve deneme türüne yaklaşan bir anlatı. Sollers, tartıştığı meseleleri edebiyat yoluyla çarpıcı hale getirecek üslup yakalamış.

Güzel ve başarılı, mutsuz ve çaresiz

Güzel ve başarılı, mutsuz ve çaresiz

07.10.2016 A. Ömer Türkeş

Nobel ödüllü ilk siyahi kadın yazar Toni Morrison, ‘Tanrı Çocuğu Korusun’da beyaz bir dünyada siyah olmanın gerçeklerini göğüsleyen iki siyahi genci anlatıyor...

Edebiyat tarihinin unutulan iki romanı

Edebiyat tarihinin unutulan iki romanı

30.09.2016 A. Ömer Türkeş

Nâzım Hikmet’le birlikte sosyalist düşüncenin ve toplumcu şiirin önde gelen sanatçıları arasında yer alan İlhami Bekir Tez’in unutulmuş ‘Taşlıtarla’daki Ev’ ve ‘Herhangi Bir Roman Kitabıdır’ adlı iki romanı tek bir kitap halinde yayımlandı.

Hayal ile hakikat ya da Zelda’nın çığlığı

Hayal ile hakikat ya da Zelda’nın çığlığı

16.09.2016 A. Ömer Türkeş

Scott Fitzgerald’la yaşadığı çalkantılı evlilikle tanınan Zelda Fitzgerald’ın otobiyografik romanını, hızlı yaşayıp genç ölmüş bir kadının çığlığı gibi...

Gençlik başında duman

Gençlik başında duman

09.09.2016 A. Ömer Türkeş

Iris Murdoch, Man Booker ödüllü romanı ‘Deniz Deniz’de geçmişini temize çekmeye çalışan yaşlı bir adamın hayatının ilk aşkına umutsuzca sarılmasını anlatıyor. Okuru ‘başlıca ifritleriyle yüzleştiren’ gerçek bir başyapıt.

Onurlu bir aydın portresi

Onurlu bir aydın portresi

02.09.2016 A. Ömer Türkeş

Ömrünü sosyalizme, sinema ve edebiyata adamış bir aydını kaybettik. Pek çok kuşağı etkileyen Vedat Türkali’nin ‘Bir Gün Tek Başına’sı siyasi tarihle romanı buluşturan en parlak örneklerdendir.

Çok iyi kurgulanmış ve gerilimi yüksek

Çok iyi kurgulanmış ve gerilimi yüksek

26.08.2016 A. Ömer Türkeş

İngiliz yazar Catherine Chanter, büyük ilgi gören ödüllü romanı ‘Kuyu’da bir ailenin huzur bulmak için taşındıkları çiftlik evinde başlarına gelen olayları anlatıyor. Çok iyi kurgulanmış, gerilimi yüksek hikâyeye eleştirel ve karamsar bir bakış hâkim.

Değişmeyen Türkiye'nin romanı

Değişmeyen Türkiye'nin romanı

19.08.2016 A. Ömer Türkeş

Yeni romanı ‘Körburun’da bir adada yaşayan insanların bireysel kaderlerini Türkiye’nin tekerrür eden makus tarihine bağlayan kapsamlı bir hikâye anlatan Hikmet Hükümenoğlu, çok akıcı ve gerilimli bir kurguyla sıradan kötülüğü açığa çıkarıyor.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR