scorecardresearch.com En Güncel Kitap Arşivi ve Kitap Yorumları Radikal Kitap'ta!

Arama Sonuçları

ömer erdem kelimeleri için bulunan sonuçlar. Toplam 388 adet.

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri
Murat Yalçın’ın işleri

Murat Yalçın’ın işleri

27.01.2017 Ömer Erdem

Murat Yalçın, capcanlı ve çok çarpıcı gerçekçi bir yazar olarak karşımıza çıkıyor ‘Pera Mera’da. ‘Pera Mera’ hangi duyarlıkla yaklaşırsanız o yönden sizde karşılık bulacak öykülerle coşuyor.

Okur, ne okur!

Okur, ne okur!

23.01.2017 Ömer Erdem

Alberto Manguel, ‘Gezgin, Kule ve Kitapkurdu’nda Batı kültürü ekseninden ilerleyerek okumanın ve okurluğun arkeolojisine derin bakışlar sunuyor.

Zor Bataille

Zor Bataille

06.01.2017 Ömer Erdem

Michel Surya ‘Georges Bataille/Ölüm Uğraşı’nda bildik biyografilerin ana dilinden uzak, felsefeye dayalı hatlar üzerinden ilerleyerek sonunda yine büyük bir Bataille sorusuna çıkıyor.

Net bir yağmur tıpırtısı gibi...

Net bir yağmur tıpırtısı gibi...

30.12.2016 Ömer Erdem

Eylem Ata Güleç’in ‘Boşlukta Büyüyen’i ilk öyküsünden itibaren sizi sarmalı. İlkin bir dil zevkiyle, kendisine has duyarlık yanında insan ve hayat ışıltılarıyla göz kırpmalı.

Üçüncü kişi...

Üçüncü kişi...

23.12.2016 Ömer Erdem

Efsanevi kitap Rilke’nin ‘Malte Laurids Brigge’nin Notları’, hayatını Alman edebiyatına adamış Gürsel Aytaç’ın tasarruf ve dokunuşları ile bir kere daha ışıyor.

Öyle Küçük Şeyler için böyle küçük notlar

Öyle Küçük Şeyler için böyle küçük notlar

16.12.2016 Ömer Erdem

Haydar Ergülen şiirin, şairin değil okurun yaşını ortadan kaldırıyor. ‘öyle küçük şeyler’ hem çocuklar, hem gençler belki de asıl ‘gamlı’ yetişkinler için...

Kafka’daki sonsuz Kafka...

Kafka’daki sonsuz Kafka...

09.12.2016 Ömer Erdem

Alman dilinin Kafka’sıyla Türkçenin Kafka’sı bir mi? Ahmet Cemal dahil pek çok başarılı çevirisi yapıldı ‘Dönüşüm’ün. Şimdi İlknur Özdemir’in Türkçe lezzetiyle ona ram olmalı.

Muazzam Dostoyevski...

Muazzam Dostoyevski...

02.12.2016 Ömer Erdem

Joseph Frank’ın ‘Dostoyevski’ biyografisi muazzam bir çalışma. Dostoyevski’nin eser ve kişilik ruhu ancak bu denli açık ve etkileyici yazılabilirdi. Çevirmen Ülker İnce’yi de saygıyla selamlamalı...

Dünyanın uygar ‘karga dönemi’

Dünyanın uygar ‘karga dönemi’

25.11.2016 Ömer Erdem

İnsanın zalim yüzünden, doğaya karşı acımasızlığından ötede bir merhamet ve varlık dilinin de mümkün olduğunu söyleyen, üstelik zevk ve hayretle okunabilen bir kitap: ‘Yazmak Bana Göre Değil’

Bir iktidar ve ihtiras romanı

Bir iktidar ve ihtiras romanı

18.11.2016 Ömer Erdem

‘Dağ Yolunda Karanlık Birikiyor’, sembolik bir dille söylemek gerekirse bir adamın kendi evinin bütün camlarını zevkle ‘taşlaması’ gibi...

Bir şey kalmıyor sanattan başka

Bir şey kalmıyor sanattan başka

11.11.2016 Ömer Erdem

Hugh Honour ve John Fleming’in hazırladığı ‘Dünya Sanat Tarihi’, teorik tartışmaların dışına çıkarmayı, sanat zevki, görgüsü ve bilgisi aktarmayı hedefleyen hem esaslı bir başlangıç hem de vazgeçilmez kaynak.

Bitmez mesele Tanpınar

Bitmez mesele Tanpınar

04.11.2016 Ömer Erdem

Erol Gökşen, Tanpınar’ın kitaplarına girmemiş, unutulmuş veya kayıp metinlerini de içeren verimlerini ‘Hep Aynı Boşluk’ta bir araya getirdi.

Yün çilesi, Gelincik sigarası…

Yün çilesi, Gelincik sigarası…

28.10.2016 Ömer Erdem

Douwe Draaisma, ‘Sıla Hasreti Fabrikası - Bellek Yaşlılıkta Nasıl İşler’ kitabında hafızaya, unutmaya başka bir açıdan; yaşlılar, yaşlılık ve hatırlama üzerinden eğiliyor.

Dünya babanın kaybedildiği gün başlar

Dünya babanın kaybedildiği gün başlar

21.10.2016 Ömer Erdem

Hasan Ali Toptaş’ın ‘Kuşlar Yasına Gider’i başlı başına bir iyilik, merhamet ve fedakârlık romanı...

İnsanı derinden kaz!

İnsanı derinden kaz!

14.10.2016 Ömer Erdem

Kesik, yara, kanama gözümle gördüğüm şeylerdi. Ama bu insan sinirinin en hassas noktası mideden yükseliyordu. Bu anda, David Le Breton’un kitabı ‘Bedene Veda’ imdadıma yetişti.

Osmanlı ve Rus Çarlığı nasıl çöktü?

Osmanlı ve Rus Çarlığı nasıl çöktü?

07.10.2016 Ömer Erdem

Micheal A Reynolds, ‘İmparatorlukların Çöküşü’nde Osmanlı İmparatorluğu ve Rus Çarlığı’nın 1908-1918 arasında çatışa çatışa nasıl parçalandıklarını anlatıyor.

Eloi, Eloi, lama sabaktani*

Eloi, Eloi, lama sabaktani*

30.09.2016 Ömer Erdem

Peter Esterhazy romanı ‘Basit Bir Hikaye Virgül Yüz Sayfa’da her şeyi, sağır ve dilsiz bir çocuğun zihnine doldurup okura sızdırıyor...

Herkesin biyografisini ifşa eden adam

Herkesin biyografisini ifşa eden adam

23.09.2016 Ömer Erdem

‘Freud Olmak’, psikanalistin kurucusunun gençlik ve ‘oluş’ dönemine yoğunlaşan bir kitap. Freud’un eser ve yorumlarının hep sanat referanslarıyla dolu olması ve modern birey üzerine odaklanması kitabın ana karkaslarını oluşturuyor.

Bu suskunluğun yükü nasıl taşınır?

Bu suskunluğun yükü nasıl taşınır?

16.09.2016 Ömer Erdem

Sadece Sabataycılığın değil Yahudilik, Osmanlı ve Türk tarihine de ışık tutan, dünya çapında bir çalışma: Suskunluğun Yükü

Üslup evreni kurmuş seçkin bir kalem

Üslup evreni kurmuş seçkin bir kalem

09.09.2016 Ömer Erdem

Nermi Uygur, nesirde yol almak isteyenler için hem örnek, hem de ufuktur. Seyahat eder, sır paylaşır, şakalaşır, ama mutlaka yaşamaktan zevk duyar ve düşünürsünüz onunla...

Geri  |  1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  İleri

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR