scorecardresearch.com Öyle Küçük Şeyler için böyle küçük notlar Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Öyle Küçük Şeyler için böyle küçük notlar

Haydar Ergülen şiirin, şairin değil okurun yaşını ortadan kaldırıyor. ‘öyle küçük şeyler’ hem çocuklar, hem gençler belki de asıl ‘gamlı’ yetişkinler için...

16.12.2016 05:00

Öyle Küçük Şeyler için böyle küçük notlar

Eskiden aramızdan gelecek görünürdü/ şimdi geçmiş görünüyor aramızdan/ aramızdaki aşk işte bundan hep bundan, Haydar Ergülen’i tanıdığım zaman evet ikimiz de aramızdan geleceğin göründüğü, daha çok geleceğe baktığımız yaşlardaydık. Kadere bakın ki Haydar Ergülen’i hâlâ tanıyorum ve bu kez birlikte olduğumuz zaman daha çok geçmiş görünüyor aramızdan. Bunu dostluk adına talih sayarım. Şiir adına hazine. Çünkü Ergülen, bir ve beraber olmayı, şiiri ‘kader gibi ödünç’ yazarken ona dostlukla, dostlarla bağlanmayı da hep ilke, ne ilkesi ahlak edindi. Cemal Süreya nasıl şiiri dostluğa çevirdiyse ‘öyle küçük şeyler’ şairi de dostluğu şiire çevirmiştir.

‘öyle küçük şeyler’, öylesine okunup geçilecek cinsten değil. Şiiri şifa olarak görür o. Önce şiir, şiirin kendisi için geçerlidir ve hep yazarak sağlamıştır kendi şiirine bu şifayı. Haydar Ergülen’in bu kitabında da dikkat çekici olan, artık her şeyi yazma, yazabilme kıvamına çoktan getirdiğidir. Onun en şiirden ayrıymış gibi göründüğü an ‘bir adanın denizden ayrı kalması neyse’ ona benzer.

Minimal şiirler toplamıdır bir yönüyle ‘öyle küçük şeyler’. Bir zemberek gibi gerilimi içinde taşır böylesi şiirler. Hacim olarak küçük görünürler ama dilin duyumsal ve imge coşumlarının patladığı yerde açığa çıkarlar: at ölür/ rüzgarıyla gömülür. Gel deme öyle böyle bir söz, gel sen de söyle böyle bir söz.

Bu kitabıyla Haydar Ergülen şiirin, şairin değil okurun yaşını ortadan kaldırır. ‘öyle küçük şeyler’ hem çocuklar, hem gençler belki de asıl ‘gamlı’ yetişkinler içindir. ‘Geçen Yaz’ yetişkinler, ‘Sensiz olmuyor’ gençler, ‘Nar Diyor ki’ çocuklara armağandır ilkin.

Aynı zamanda Türk şiirinin dönemlerini eler kitap boyunca Haydar Ergülen. Biraz halk, biraz Divan, göz kırpmalar gibi hızlı Garip, keyifli ve cesur 2. Yeni ama mutlaka kendi şiirinin sesi duyulur.
Türkü, Gamlı şiirleri, Halk Şiiri’ne, Bağ, Rubaiku, Divan’a, Tül Yağmur, Peynir Ekmek, Garip’e, Seni Sevdiğim Günler, Işık Yiyen, Köpek Gezdirici 2. Yeni’ye, Şifa başta olmak üzere önündeki ve devamındaki bütün şiirler mutlak Haydar Ergülen şiiri ve sesine çıkarlar.

Jestlerle genişler yer yer ‘öyle küçük şeyler’ ve hızlı buluşlar, aklı zevkle uçurtmaya çevirip de bir türlü yere inmesine, şiiri ağırlaştırmasına izin vermemesiyle dengesini yitirmeden duygu yolculuğu yapar. ‘Ölüm de bir şairdir, unutma!’ der, şapkasını çıkararak okura. ‘Tanrının İncileri’ şiirinde ise kendi tabelasını asar şiir okulunun girişine: yağmur şiirden de kutsaldır çünkü/ Tanrının incir tanesidir.

İzlenimcidir Haydar Ergülen. Realist ve gezgindir. Türkiye’nin iç zihnini, Cemil Meriç ve Hikmet Kıvılcımlı’yı, çapkın incir ve mistik sediri, Mavi Lorin’i ve sarı kahkahalı babasını es geçmez. Şşşşşşşşşt...

Yumuşak başlı ama sert bir eleştirmendir Haydar Ergülen:
... Geçilmez
Çanakkale geçilmez
‘Melahat Geçilmez’
İstiklal geçilmez...
Çocukluk geçilir!
Haydar Ergülen budur.
‘geçilmez’ rediflerine sığdırdığı
hünerdir.

ÖYLE KÜÇÜK ŞEYLER
Haydar Ergülen
Kırmızı Kedi Yayınları, 2016
128 sayfa, 14 TL.

 

 

 

 

 

 

  

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR