scorecardresearch.com Murat Yalçın’ın işleri Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Murat Yalçın’ın işleri

Murat Yalçın, capcanlı ve çok çarpıcı gerçekçi bir yazar olarak karşımıza çıkıyor ‘Pera Mera’da. ‘Pera Mera’ hangi duyarlıkla yaklaşırsanız o yönden sizde karşılık bulacak öykülerle coşuyor.

27.01.2017 06:00

Murat Yalçın’ın işleriMurat Yalçın

Hafıza, geçmiş, karanlığa gömülmüş bir oda ve kullanımdan düşmüş, paslanmış nesneler yanında çoktan bu dünyadan ayrılmış kişilerin soluk resimleriyle de tıka basa dolu değildir. Eğer hatırlamak, eğer şimdi olmasaydı ne geçmişin ne de belleğin bir hükmü olurdu. Öykücü de bir an geriye dönüp baktığında, bugünün içindedir ve şimdiyi yaşamaktadır. Murat Yalçın, capcanlı ve çok çarpıcı gerçekçi bir yazar olarak karşımıza çıkar yeni kitabı ‘Pera Mera’da. Her ne kadar Pera, yüklendiği imgesel çağrışım gereği istemeden de olsa bir geçmiş imi taşıyor gözükse de öykücünün güncel gözü onu oradan çıkarır ve orijinal bir yenilik olarak önümüze bırakır. Nostaljinin ölü doğasından ayrı bugünün rengine bürünmüş bir yeniliktir bu.
Fakat nasıl oldu da ben ‘Pera Mera’yı okumaya başlayınca, ‘Pera Dörtlüsü’nün ilk bölümü Erenler’de birden Nahit Sırrı Örik’i hatırlayıverdim. İster istemez onun çarpıcı kitabı ‘Sanatkarlar’ arasında gidip geldim. Bu sorunun cevabını her okur kendisine göre mutlaka bulacaktır ama şu geçip giden hayatımızın geçip gitmeyen konuları, trajediler, ortak geçmişleri hatta pek komik sürekleri vardır ve döndüğümüz ilk köşede hiç eskimeyen kostümleriyle bizi beklemektedirler. Murat Yalçın, hınzır bir tecessüs ve kendisini iyi saklayan bir eda ile kültürel birikiminin envanterini verir bize. Bu envanter, kitap boyunca altın tezgâhında çalışan bir ustanın kaşları dahil eteklerinin bile altın tozlarıyla dolu olması gibi o her hareket ettiğinde etrafa saçılır.
Mizah ve buna bağlı keskin dil önceki kitaplarında da (Bkz: Karga Zarif) belirmişti Murat Yalçın’ın. Bu kez, taşra ile kent arasında dokunan yer yer daha bir alt dil ve onun estetik yapılanmalarına şahit oluyoruz. Kenti Ece Ayhan, İlhan Berk, Salah Birsel dahil dil iğnesiyle kuyu kazarcasına derinleştiren şair-yazarlardan el alarak genişletirken, argo başta olmak üzere günlük işlek dilin bütün kullanımlarını kollayarak gerçekliğin kuyruğunu yakalıyor (Uzakta vinç dolu tepeler. Şehrin dönen ibreleri) ve oradan o hiç dinmeyen eleştirel aklı devreye sokuyor. İnsanın nefes alıp verdiği her yerde eleştiri, atılmaya hazır kaplan gibi tetiktedir onun nazarında. Nedir peki sonuçta, bizde kalan tortu tam olarak nedir? Murat Yalçın soyundan gelen yazarlar buna cevap vermenin şehvetine kapılmazlar, okurun sonsuz keşfetme özgürlüklerine saygı duyarlar.
Kente bağlı ve her an onunla kol kola yürüyen ve geçmişin meyveleriyle de adım atan bir taşra, çocukluk beliriyor ‘Pera Mera’da. Bir yazarın doğayla ve onun içindeki insanlarla kurduğu ontolojik etkileşim (Bugün bir insan gördük su kenarında, korktuk, cılgadan yukarı koşup inimize sığındık... Çiçeğini sakınan bir incir, bir harabe dalı, bir virane yaprağıdır bizi üzen...) bütün çıplaklığıyla dile geliyor. Bir öykücü hangi hayret ve etkileşim aşamalarından geçerek bugün Pera’ya komplekse kapılmadan bakabiliyor onu da buluyoruz. Hakkını vermek gerekir ki Yunus Emre’den ‘Hikâye-i Güvercin’e, Hazreti Ali Cenkleri’nden Elmalı Hoca’nın ‘Hak Dini Kur’an Dili’ne çıkmak her babayiğidin harcı değildir. Ve ben, ‘Üç Dersim’ hikâyesinde çizildiği kadar güzel ve gerçek Kürt portresi görmedim edebiyatımızda.
‘Pera Mera’ hangi duyarlıkla yaklaşırsanız o yönden sizde karşılık bulacak öykülerle coşuyor. ‘Fazıla’  küçük ama meraklı, tutkulu ve sevgiye açık bir çocuğun gözünden ilk aşk kıpırdanışlarını bütün etkileyiciliğiyle sunmakla yetinmiyor, kitaba yayılmış gözüken yaratıcı benzetmelerden birisini de içeriyor. Öğretmeninin saç tellerini gizlice biriktiren Fazıla’nın acıyla o yumağı ateşe atması unutulur değil. ‘Pera Mera’daki bütün sahneler ve insanlar gibi.

PERA MERA
Murat Yalçın
Can Yayınları, 2016
176 sayfa, 15 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR