scorecardresearch.com “İyi bir marka, yerine getirilmiş sözdür” Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

“İyi bir marka, yerine getirilmiş sözdür”

Pazarlar da ürünler gibi doğar, gelişir ve ölür!

06.06.2016 14:00

“İyi bir marka, yerine getirilmiş sözdür”

Ürünler de doğar, gelişir ve ölür! Bunu hepimiz biliriz. Peki, pazarların da doğup, gelişip öldüklerini biliyor muydunuz? Buna, “Pazar Yaşam Eğrisi” deniyor ve asıl zorluk burada başlıyor. Doğru ürünü doğru pazar koşullarında sunmadığınız sürece başarılı olmanız zor. Bu, geçenlerde fütürist Alphan Manas’ın sosyal medyada paylaştığı, profesör babasının Şubat 1991 yılında “2000’li yıllarda oturduğumuz yerden alışveriş yapacağız” haberini aklıma getirdi. Eğer o günlerde bir girişimci şirket kurup e-ticaret sitesi açsaydı, yıllarca beklemek zorunda kalacaktı pazarın hazır olması için. amazon.com gibi kârlı hale gelebilmek için yıllarca beklemeye hazırsanız (1995 yılında kurulan site 2001 yılında ilk kez kâr ettiğini ilan etmişti) ne âlâ, ama değilseniz işiniz zor demektir.

Ürün yönetiminin her aşamasını “bal çalmak” denecek kadar kısa kısa ama anlaşılır şekilde anlatan Dr. Hakan Tetik, kitap boyunca daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için kaynaklar da önermiş. Her ne kadar “ezber bozan” olmasa da, konu hakkında hızlıca bilgi sahibi olmak isteyen iş insanları için zihin açıcı bir eser olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, nedir bu ürün yönetimi?
Ürün yönetimi temelde iki fonksiyonu yerine getiriyor: Ürün planlama ve ürün pazarlama. Tetik, şirketlerde aynı kişilerin bu iki fonksiyonu yerine getirmesinin çoklukla beklendiğinin altını çiziyor. Teknik ve pazarlama becerilerinin bir kişide birleşmesi büyük resmi görmeyi sağladığı için önemli fark yaratabiliyor, ancak eğer bir kişiye bağlı gelişirse her şey, kişi ayrıldığında önemli kopukluklara da sebep olabiliyor.

Ürün yönetimi kültürü temellerini, ilk olarak P&G’nin pazar araştırması departmanındaki çalışmalardan alıyor. Pazar araştırmaları sonucunda klasik Ivory sabuna karşı sonradan üretilen Camay sabun farklı hedef kitleleri hedefleyen iki ürün haline gelince, şirket içinde bir rekabet doğmuş ve ilk ürün yöneticileri bu ihtiyaç üzerine çalışmaya başlamış.

Kitapta yer alan ve kurumlarını bir adım öteye taşımaya çalışan herkesin işine yarayacak bazı ipuçları şöyle;

 • Ürün ve servisinizi sadece “çiçek satıyorum” şeklinde değil, “hediyelik çiçek satıyorum” gibi geniş anlamıyla tanımlayın.
 • Özel müşteri gruplarına, tekrar edilebilir ürünler üretin.
 • Fiyatlamanızı sadece maliyete göre yapmanız gerekmez, değere göre de yapabilirsiniz.   
 • Muhtar Kent’in de dediği gibi; “İyi bir marka, yerine getirilmiş sözdür.”
 • Müşterilerinizi satıştan sonra takip edin ve referans isteyin.


Ya müşterin sana benzemiyorsa?
Bir ürün yöneticisinin, ürünü piyasaya sürmeden önce müşterisini tanıması gerekiyor. Bunu sağlamak için kullanılan (“ürün kimin için” sorusunun cevabı) yöntemlerden biri de Persona (kurgusal müşteri arketipi) Odaklı yönetimdir.

Persona bilinmiyorsa şu yaygın hatalara düşülebilir:
 

 1. Sana benzeyenler için ürün tasarlamak: Ali Sabancı, bir konferans konuşmasında, Pegasus yaratılırken eğer bu analizleri yapmasa business class olan bir havayolu şirketi yaratabileceğini söylemişti! Çünkü kendisi her zaman business class’ta uçuyordu.
   
 2. Herkes için ürün/servis tasarlamak: Bu durumda fark yaratan ürün geliştiremezsiniz. Çünkü dünya üstünde herkesin çok seveceği bir şey yoktur! Herkesi kazanmaya çalışırken herkesi kaybedebilirsiniz.

Ürün yönetimi sürecinde her şeyi tam yapsanız bile bazı psikolojik engelleri de aşmanız gerekir, mesela “ürününe âşık olma” hastalığı. Ürününüzün size daha fazla zarar vermemesi için kimi zaman öldürülmesi de gerekir ancak insanlar emek verdikleri ürünleri öldürmeyi hiç sevmezler. Davranış ekonomisti, yazar  Dan Ariely’nin “IKEA Etkisi” olarak ifade ettiği durum burada da geçerlidir; kendi emeğimiz olan bir eşya her zaman benzeri başka eşyalara göre bizim için daha değerlidir!

EZBER BOZAN ÜRÜN YÖNETİMİ
Dr. Hakan Tetik
Modus Kitap
2016, 136 sayfa, 19 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963

ÇOK OKUNANLAR