scorecardresearch.com İstanbul'da bir İngiliz mimar Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

İstanbul'da bir İngiliz mimar

‘Sultan Abdülmecid’in Bir Mimarı William James Smith’ kitabı Taşkışla, Tophane Kasrı, Gümüşsuyu Hastanesi gibi yapılarda imzası bulunan İngiliz mimarı ele alıyor...

23.12.2016 15:00

İstanbul'da bir İngiliz mimarİTÜ Taşkışla Binası

İstanbul’da eserler ortaya koymak, galiba tarih boyunca bütün mimarlar için en önemli hadiselerin başında gelir. Öyle ya yakın tarihimiz İstanbul’a imzasını atmak isteyen yerel yöneticiler veya devlet adamlarıyla doludur. Dokusunu Mimar Sinan, Balyan Ailesi, Mimar Kemaleddin, Vedat Tek gibi isimlerin oluşturduğu İstanbul, başka önemli mimarlar için de çalışma alanı olmuştur. William James Smith de bu adlardan biri. William James Smith’in İstanbul’da bulunduğu yıllar, 1841 - 1853, tam da Tanzimat Fermanı’nın okunmasının ardındaki döneme denk düşer. Onun çalışmaları ekseninde oluşturulan kitabın tam adı şöyle: ‘Sultan Abdülmecid’in Bir Mimarı William James Smith’.
Afife Batur’un hazırladığı kitabın sunuş yazısında Kadir Topbaş, çalışmayı şöyle özetliyor: “Prof. Afife Batur ve araştırma ekibi tarafından Mimar William James Smith üzerine hazırlanan bu çalışma, sanat ve mimarlık alanı tarihi alanında yararlanılabilecek kaynak kitap niteliğindedir.”
Kemal Kahraman’ın yazısı; ‘Alay Köşkü’nden Camlı Köşk’e’ başlığını taşıyor. Afife Batur’un ‘İstanbul’da Bir İngiliz Mimarın Çalışma Öyküsü Üzerine’ yazısı hem mimar hem de dönem üzerine bilgiler veriyor: “İngiliz mimar William James Smith, İstanbul mimarları dosyasının adı ve yapıtları az bilinen üyelerindendir. Oysa, Tanzimat’in ilanının ardından güçlenen Batı’ya açılma sürecinde, Osmanlı başkentinden çalışan yabancı mimarlar arasında önde gelenlerden biriydi. Üstelik Büyük Britanya İmparatorluğu’nun en güçlü ve Osmanlı siyaseti üzerinde en etkili olduğu dönemde çalıştı. Çalışma 1841-1858 yıllarını kapsayan aralıkta bu meslektaşımızın tasarım ve uygulamalarının dökümünü yapma girişimidir. Ancak bunu öncelikle ciddi bir mimarlık tarihi araştırmasının belgeseli olarak verirken tarafımızdan aynı zamanda dönemin siyasi/kültürel/sosyal ilişkileri bağlamında anlamaya çalışan bir bütünlüğü sağlamaya çalıştık.”
Yazı ‘Dönem Üzerine’ ve ‘William James Smith/ Kısa Bir Öz Yaşam Öyküsü’ başlıklarıyla iki bölüme ayrılıyor..

Kitap dört bölümden oluşuyor:
I. Bölüm: Sultan Aldülmecid Dönemi İstanbul’unda Siyaset ve Mimarlık.
II. Bölüm: William James Smith’in Mimarlık Kariyeri
III. Bölüm: William James Smith’in Mimarlığı
IV. Bölüm: William James Smith’in Diplomat Kariyeri.
Makaleleri izleyen bölümler: Sonsöz, Kaynakça, Dizin, Özgeçmişler.
Kitapta yazıları yer alan isimler ise Afife Batur, Edhen Eldem, Gül Cephanecigil, Seda Kula Say, Ayşe Hilâl Uğurlu, Mine Topçubaşı Çilingiroğlu, Aygül Ağır’dan oluşuyor.
Ayşe Hilâl Uğurlu ile Seda Kula Say tarafından yapılan tabloda mimarın yapılarının listesini bulabilirsiniz.
Bazılarını tanıtalım: İstanbul Elçilik Konutu, İngiltere Denizci Hastanesi, Taşkışla, Tophane Kasrı, İbrahim Edhem Paşa Konağı, Naum Tiyatrosu, Gümüşsuyu Hastanesi, Kasımpaşa Bahriye Hastanesi.
İki yazı William James Smith’i binalarını, yapılarını anlamk için yararlı olabilir. Biri; Aygül Ağır’ın ‘William James Smith’in Mimarlığı Üzerine Bir Üslupsal Analiz’ yazısı, diğeri Seda Sula Kay’ın “19.yüzyıl Tanzimat Dönemi İstanbul Mimarları Arasında Wlliam James Smith’in Yeri” yazısı.
Sonsöz’de Afife Batur, ‘Gölgeden Aydınlığa’ başlıklı yazısında, kitabın kapsamı, hedefi, içeriği konusunda son noktayı koyuyor: “Akademik bir araştırma projesinin kapsamını genişleterek sunduğumuz bu yayın, kanımca, Osmanlı mimarlığının başkent birikimine önemli katkıları olan bir mimarın tanıtımının ötesinde dönemin problematiklerinin de devreye girdiği bir panoramayı resimledi.”
Mimarlık, siyaset, yaşama
biçimi üzerine önemli bir döneme ışık tutan çalışma.

SULTAN ABDÜLMECİD’İN BİR MİMARI
WILLIAM JAMES SMİTH

Hazırlayan: Afife Batur
Kültür A.Ş. Yayınları, 2016
334 sayfa, 80 TL.

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR