scorecardresearch.com Dünyanın uygar ‘karga dönemi’ Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Dünyanın uygar ‘karga dönemi’

İnsanın zalim yüzünden, doğaya karşı acımasızlığından ötede bir merhamet ve varlık dilinin de mümkün olduğunu söyleyen, üstelik zevk ve hayretle okunabilen bir kitap: ‘Yazmak Bana Göre Değil’

25.11.2016 11:00

Dünyanın uygar ‘karga dönemi’Alim Kahraman

Tekmil çok severek ilk okuduğum ve ilkokul öğretmenimin hediye ettiği kitap hayvanlar hakkındaydı ve ismi ‘Horoz Paşa’ydı. Onun unutulmaz yapan hayatta aldığım ilk armağan olmasıydı. Onca peşine düşmüş olmama rağmen henüz bulamadım o kitabı. Bazen tıpkı hayvanlar adına insanların uydurduğu diğer hikâyeler gibi bunu kendimin uydurduğu fikrine kapılıyor, ‘Horoz Paşa’yı hayal dünyamın erken genişlemesine bağlıyorum. Hani otursam körpe dimağımla neredeyse ezberlediğim o ilk kitabı sayfa sayfa yeniden yazacağım. Uydurmakla hatırlamak arasındaki şehvet geçitinde yaralanıp coşacağım.
Bu yüzden olacak içinden hayvan geçen hikâyeler benim zayıf noktam. Üstelik söz konusu olan karga ve kargalar ise bu konudaki özel ilgi, tecessüs ve tahsilimi hatırlatmakla yetineceğim. Olsun, mademki şimdi değerli öykücü Alim Kahraman, bizi bir karganın kılavuzluğunda gezdiriyor, hikâye yazma sevdasına tutulmuş ‘arabi’ soyundan tutkulu bir kuşun dünyasına çağırıyor fırsat bilip sayfaları çevirmeli karga aklının liderliğinde insan neslinin kadim hikâyesine kulak vermeli.
Bu kitap, ‘Yazmak Bana Göre Değil’, kargayı, bir gecede dört yavrusunu yitirmiş fareyi (ki sonradan yaşlı kütüphaneci ile tanışıp okuya okuya bilge olacaktır) ve kumru yanında köpeği de iç içe ve birlikte anlatır. Nuh’un bugüne düşen bir izdüşümü diye okunabileceği gibi pekala hikâyeci postuna bürünmüş, kalemi keskin bir eleştirmenin ders kitabı diye de yorumlanabilir. Bir metnin sadece kendi temasına düğümlenip kalmayıp edebiyat içi çoğul okumalara da imkân sunması gerekir. Ki söylenmelidir ki Alim Kahraman hikâyeler boyunca yazı kadar yazarlığı, yazı türlerini, sanat ve edebiyat ortamlarını da tartışır. Hikâyeden düşmeden.
Yazı nasıl yazılır, yazar adayı acemi ve dil bilmez bir karga gibi davranarak adım adım nasıl ilerler? İlk önerdiği yol dergi okumaktır mesela. Edebiyata dergi okuru olarak girmek ve bir dergide belirmektir. Dilerseniz bu yolu, bu öneriyi görebilirsiniz. Yetmez, kendinizi beğenip sevseniz bile sizinle yürüyecek bir editöre ihtiyacınız vardır. Yazdıkça eleştirilir hatta kıskanılırsınız. Herkes sizin hikâyenizde kendisinin yer aldığını iddia etmeye başlar. Her ne kadar karga, fare, kumru ve köpek hayvan karakterler olarak kitapta olumlu tipler olarak verilse bile onların da dünyaları, varlık halleri salınımlıdır, geçişkendir.
“Hikâye ve hikâyeci kim?” diye sorar alttan alta yazar. Kendisini hesaba çeker. Özeleştiri fikridir bu. Ve tercihini öyküden yana kullanır. Romana ve romancıya pek yüz vermez. “Benim tarzım olmaz öylesi. Bir hamuru fazla kabartıyor gibi geliyor bana onlar, gevezelik de giriyor sanki işin içine. Etrafıyla yazmadan da etrafını sezdirebilirsin çünkü. Sözün çok olmasın, ifaden zengin olsun, derdi dedem.” Burası tam da yazarın öykü görüşünün açığa çıktığı yerdir.
Habil ile Kabil hikâyesi başta olmak üzere, yeri geldiğinde kör göze parmak sokmadan büyük bir karga asaleti içinde, insan aklının ve onun evriminin eleştirel okuması da yapılır. “İnsanla başlamadı toprakta, suda, havada hayat. Dünya bir karga dönemi, sere serpe bir uygarlık dönemi yaşadı, siz gelmeden önce. Ölüsünü gömmek o uygarlıktan kalmadır.” Denilebilir ki insanın sert ve zalim yüzünden, doğaya karşı acımasızlığından onun şehir putu yontan kadim zalimliğinden ötede bir merhamet ve varlık dilinin de mümkün olduğunu söyleyen, üstelik zevk ve hayretle okunabilen bir kitap ‘Yazmak Bana Göre Değil’. Kim bilir bir öğretmen, bilinmedik bir yerde bir öğrencisine onu çoktan armağan etmiştir.

YAZMAK BANA GÖRE DEĞİL 
Alim Kahraman
Büyüyen Ay Yayınları, 2016
92 sayfa, 10 TL

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR