scorecardresearch.com Bu romanda biz de varız Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Bu romanda biz de varız

Kürşat Başar’ın anı romanı ‘Aslında Hayal’ın benim ve bazı çalışma arkadaşlarım için ayrı bir özelliği var. Çünkü bu romanda biz de varız. Kürşat Başar, liseyi bitirdikten sonra Hürriyet Gösteri dergisine geldi ve yıllarca birlikte çalıştık.

14.10.2016 06:00

Bu romanda biz de varız

Kürşat Başar’ın ‘Aslında Hayal’ kitabının türü; anı roman olarak belirtilmiş. Başar, üç ögeyi, başka deyişle üç malzemeyi bir roman kurgusunda birleştirmiş.
Yazarın göndermeleri, okuru bir bütünlük imgesine götürüyor.
Birinci ögeyi yani yaşamından bölümleri, kronolojik bir düzen içinde veriyor. İkinci öge yani kurmacayı devreye sokuyor sonra. Kronolojik olayları bir otobiyografi gibi aktarmıyor. Çünkü romanı oturtmak istediği platformda yaşamdan notların bir işlevi var.
Üçüncü öge ise kendi ‘yazar geçmişi’. Yaşamın içine romanlarından, şimdiye kadar yayımladığı kitaplardan alıntılar koyuyor. Belki ‘yediriyor’ sözü daha doğru... Yazdığı kitaplardan alıntılar, anılar, yaşanmış olaylar yani kurgu ile gerçek birbiri içinde eriyor. Kitaplarını, romanlarını yazarken yaşamının o günlerini de belirttiğinden yazıyı yaratırken ruh halini öğreniyoruz. Bir okur böylece bir yazar kişiliğini birçok ögesi ile tanıyor.
Acaba yazarın amacı bu mu? Sanmıyorum, onun asıl amacı bir kitabın oluşumunu sergilemek. Atölye çalışmasını saydamlaştırmak.

Başar’ın şimdiye kadar; ‘Kış İkindisinin Evinde’, ‘Konuştuğumuz Gibi Uzaklara’, ‘Sen Olsaydın Yapmazdın, Biliyorum’, ‘Aşkı Bulmanın ve Korumanın Yolları’, ‘İğreti Yaşamlar’, ‘Başucumda Müzik’, ‘Çok Güldük Ağlamayalım’, ‘Sanki Bir Roman Kahramanı/Doğan Hızlan’, ‘Yaz’ adlı kitapları yayımlanmıştı.
Arka kapaktaki bir cümlenin okuru yönlendireceğinden eminim: “Aslında Hayal, ‘beklenmedik serüvenlerle yönlenmiş’, ‘dalgalara teslim olarak yaşanan’, ama tam anlamıyla dolu dolu yaşanan bir hayata dair.”  
Kitabın benim için ve bazı çalışma arkadaşlarım için de ayrı bir özelliği var. Çünkü bu romanda biz de varız. Kürşat Başar, liseyi bitirdikten sonra Hürriyet Gösteri dergisine geldi ve yıllarca birlikte çalıştık. Felsefe eğitimini de beraber çalışırken tamamladı. Yazıda ve yöneticilikte başarılı oldu. İlk öyküsünü de kitabında belirttiği gibi, Hürriyet Gösteri’de yayınladı.
Edebiyatla ilgisi kadar müzikle de ilgisi vardı. Bugün yazarlığının yanı sıra saksofonuyla da müzik çalışmalarını profesyonel düzeye çıkardı.

Onun yaşamındaki birçok aşamaların, dönemlerin yakın tanığıyım. Tanıklık, anı/romanı okumaya bir başka mercekle okumamın nedeni. Yıllar öncesine bakarak, bir özeleştiri tadı aldığımı da eklemeliyim.
Daha önceki kitaplarını okuyanlar, bu kitabı okuduktan sonra yorumlarının isabetinin sınamasını yapacaklar mı? Ben böyle anlamıştım diyecekler mi? Yazar belki de bir başka yorumun kapısını açıyor. Yeniden okumalara çağırıyor okurunu.
Kitap bir ölçüde esin kaynaklarının, yararlandıklarının da sergilenmesi. O gün bunu nasıl yazdı, nelerdi ona bu kitapları yazdıran, bunları da açıklıyor.

Hiç kuşkusuz benim bakış açım öznel bir ağırlık taşıyor. Sevdiğim bir insanın, bir yazarın otobiyografik notlar içeren kitabını elbette zevkle, coşkuyla okudum. Onu tanımayan bir okurun nasıl yorumlayacağı ise benim için merak konusu.
Peki bir başka yaklaşımla, yazar, roman nasıl yazılır sorusunun yanıtını mı irdeliyor? Çeşitli görüşlerini, düşündüklerini, duyumsadıklarını da ortaya koyuyor. Anı roman tanımı benim açımdan doğru bir sınıflandırma. Neden derseniz, bildiğim tanıdığım birinin, olayları romana aktarması, bir roman kurgusu içinde verirken gerçekleri de saptırmaması başarılı bir bileşim izlenimi uyandırdı bende.
Ben de varım diye değil, bir yazarın yaşamını, yaratım sürecini tüm yönleriyle gösteren, anılarla, alıntılarla kurgulanmış, anı-roman türünün nitelikli bir örneği.

ASLINDA HAYAL
Kürşet Başar
Everest Yayınları, 2016
260 sayfa, 18 TL.

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR