scorecardresearch.com Başarının sırrı ölçmediklerinizde midir? Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Başarının sırrı ölçmediklerinizde midir?

Hiyerarşi, evden çalışma, açık ofisler, liderlik ve güç... Hepsi Haffernan’ın masaya yatırdığı konular.

04.04.2016 15:30

Başarının sırrı ölçmediklerinizde midir?

Rakamlara Takılma kitabını elime aldığımda, “ne güzel, hemen hafta sonu bitiririm” hissine kapıldım ancak hiç tahmin ettiğim gibi olmadı. Kitabı okumaya başlayınca ne kadar yoğun, ne kadar derin bir eserin içine daldığımı anladım. Kitabın son sayfasına ulaşmak, okuduğum çok daha “iri” pek çok kitaptan uzun sürdü ancak değdiğini söylemeliyim.

Yazar Margaret Heffernan, ses getiren TED konuşmasından ilhamla hazırladığı kitabında, dünyanın pek çok farklı coğrafyasındaki farklı sektörlerden şirketlerde herhangi bir başarısızlık veya kaçan fırsat karşısında çalışanların, “bu bizde zaten olmazdı, çünkü kültür böyle” şeklinde tepki verdiğine tanık olunca karar vermiş. Ancak mesele şu ki şirketlerimizde tüketim, verimlilik, çalışan devir oranı gibi pek çok değişkeni ölçerken, asıl önemli olanı ölçmüyoruz: Kültürü!

Heffernan kültürü, herkesin suçladığı ancak başarıda asıl farkı yaratan gizli sos olarak tanımlıyor. Genel algı, kültürün zor değişecek, belki milyon dolarlık bütçeleri danışman firmalara vererek ve aylarca sürecek proje çalışmalarını tamamlayarak değişecek ve iyileşecek bir şey olduğu yönünde. Ancak yazara göre hiç de öyle olmak zorunda değil. Herkesin küçük adımlarla istenen yönde küçük inisiyatifler alarak ilerlemesi, kültürün değişmesi için yeterli. Herkesin aklı ve inisiyatifine dayalı olması kültürü demokratik yapıyor ve özü itibariyle mütevazi bir düşünce yapısı gerektiriyor. O nedenle yazar da kitap boyunca birbirinden bağımsız gibi duran, bir araya geldiğinde ise kültürü oluşturan konuşma, dinleme, tartışma, görme biçimleri gibi düşünce ve alışkanlıklardan bahsetmiş.

Farklılıklar fark yaratır
Kabul edelim, hepimiz önyargılıyız. Beynimiz, kendimizi en ideal insan formu olarak gördüğü ve yeniden keşfetmenin harcatacağı enerjiden kaçındığı için kendimize benzeyen insanlarla çalışma eğiliminde oluyoruz. Bu kişilerle uyumlu olacağımızı, onların daha iyi iş çıkaracağını düşünüyoruz. Ancak araştırmalar, farklı bakış açılarına sahip kişilerin birlikte daha iyi sonuçlar ortaya koyduğunu gösteriyor.

Zıt kutuplar birbirine çeker dense de, araştırmalar evlilik kararında da marka tercihinde de benzerlerimizi tercih ettiğimizi gösteriyor. Hatta daha ötesini vurgulayan araştırmalara göre, kişiler isimlerinin harflerini taşıyan markalardan alışveriş yapmayı, o harfleri taşıyan isme sahip kişilerle evlenmeyi bilinçdışı bir motivasyonla tercih ediyor!

Daha iyi iletişim için daha çok soru sorun
Donna Hamlin, yöneticilere doğru tartışmanın nasıl gerçekleştirileceği konusunda danışmanlık veren bir uzman. Ona göre, korku ve kuşkuları ancak açık uçlu sorularla ortaya çıkarabiliyoruz ve bu da daha verimli bir tartışma ortamı sağlıyor. Aynı zamanda yeni fikirler ortaya çıkıyor ve işbirliği gelişiyor. Ancak çoğu zaman bilmediğimiz anlaşılacak diye veya sadece üşendiğimiz ya da ilgisiz olduğumuz için soru sormayı istemiyoruz. Bu nedenle çoğu kolayca hallolacak sorunun uzamasına sebep olduğumuzun farkında bile değiliz.

Sorulardan her aşamada faydalanmanın önemine inanan Hamlin’in benimsediği güzel bir kural var: Söylediğiniz her söze karşılık üç soru sorun. Bu sayede iletişim kanallarınızı açık tutabilirsiniz.

Hiyerarşi, evden çalışma, açık ofisler, liderlik ve güç... Hepsi Haffernan’ın masaya yatırdığı konular. Bir şey daha var diyerek eklediği son sayfada ise Denver’daki bir dinlenme tesisi yöneticisinin, ekibine müşteri hizmeti konusunda ilham vermek için kendi kendilerine sormalarını istediği sorudan bahsediyor, “Bu insanları daha da mutlu edebilmek için başka ne yapabilirim?” ve yazar kendi sorusuyla noktayı koyuyor: “Hangi küçük değişiklikler işiniz ve kültürünüz üzerinde büyük etki yaratacak?”

Rakamlara Takılma!
Küçük Değişimlerin Büyük Etkisi
Margaret Heffernan
Çeviren: Taner Gezer
Yayınevi: Optimist, 2016
124 sayfa, 30 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR