scorecardresearch.com Yeni bir siyaset rüyası Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Yeni bir siyaset rüyası

Türkiye Rüyası yeni bir Türkiye’nin mümkün olduğunu ve bunun ancak soldan yaratılabileceğini savunuyor.

11.07.2014 13:20

NAZLI BERİVAN AK berivanak@gmail.com

Yeni bir siyaset rüyası

Cenk Sidar, Türkiye Rüyası kitabında önemli bir sorunun peşine düşmüş: Yakın geleceğimizi değiştirecek “yeni siyaset” nasıl olabilir? Gezi jenerasyonuna mensup, sürecin hem içinde olan hem de onu farklı yönleriyle okuma gayretindeki Sidar, yeni siyasetin ancak dünyayı ve zamanı incelikle okuyarak oluşabileceğini söylüyor.

“Daha iyi bir Türkiye’nin hâlâ mümkün olduğunu gösteren Gezi direnişçileri ve şehitlerine” ithaf ettiği Türkiye Rüyası’nın önsözünü Kemal Derviş kaleme almış. Türkiye’nin Venezuela veya Rusya olmadığını, petrol veya doğalgaz gibi ihraç edebileceği ve devlet bütçesine gelir getiren bir doğal kaynağı bulunmadığını belirtiyor Derviş ve ihtiyaç duyulan büyümeyi elde etmenin biricik yolunun kendisiyle barışık bir toplumun gücü ve  iyi bir yönetişimden geçtiğini söylüyor. Bu noktada Sidar’ın orta-sol siyasal akımın evrensel çerçeve içinde geleceğini ve çağın gerekleri yönünde yenilenmesi gereken “dünya görüşünü” ele aldığı kitabını önemli bulduğunu belirtiyor. Bu yönüyle bir arayış kitabı, rehberi niteliğinde Türkiye Rüyası.

Peki okur ne bulacak Türkiye Rüyası’nda? Muhafazakâr ve neoliberal sağın idaresindeki Türkiye’nin artık demokrat, özgürlükçü ve yenilikçi bir siyasete ihtiyacı var. Yazara göre mevcut iktidar, ülkenin içinde bulunduğu süreci yönetmekte başarısız kalıyor. Her gün yaşanan gerilim, kutuplaşma, geçmişten gelen sorunların derinleşmesiyle beraber bir de yeni sorunların empati yoksunluğundan ortaya çıkışı, iktidarı ürkütmeliyken tam aksine kendi tabanını konsolide edecek bir siyasal taktik olarak kullanılıyor. Ve soru tek; ne yapmalı? Cenk Sidar, yegâne alternatif olarak tam demokrat ve özgürlükçü bir sol diyor. Bunun yolunun da, doğal olarak, ideolojik ve kurumsal bir genel durum değerlendirmesinden geçtiğini düşünüyor.

“Tutarlı ve bütünlükçü bir düşünsel anlayışı, güncel veriler ve pratik uygulama örnekleriyle ideoloji, zihniyet, siyaset, iktisat, dış politika enerji ve güvenlik konularına sırasıyla değinerek üretmeye çalıştım.” Yeni Türkiye’yi soldan yaratmak için bu gayeyle yola çıktığını belirten Cenk Sidar, Türkiye Rüyası’yla, bilenler için bir hatırlatma, yeni başlayanlar içinse bir sol çalışması sunuyor okura. Bir tartışma kitabı olarak Türkiye Rüyası, geniş bir çerçevede hareket ediyor, ki bu son derece önemli. Mevcut emek sermaye ilişkisine ek olarak, sosyal mobilite, kimlik, fırsat eşitliği ve mağduriyetler üzerinden bakmaya çalışan bir deneme bu.

Türkiye Rüyası yeni bir Türkiye’nin mümkün olduğunu ve bunun ancak soldan yaratılabileceğini savunuyor. Gezi jenerasyonundan bir araştırmacının, siyaset okumasını incelemek, herkesin farklı bir rüyanın peşinde gittiği şu günlerde enteresan bir deneyim olacağa benziyor.

TÜRKİYE RÜYASI
Cenk Sidar
GOA Yayınevi
2014, 296 sayfa, 23 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR