scorecardresearch.com Uç Miryalı, Mars’a doğru! Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Uç Miryalı, Mars’a doğru!

‘Miryalı Sarp Sakin’e Göre Dünya’, aileleri Dünyalı ama kendileri Miryalı beş arkadaşın, Sarp, Ege, Sarkis, Suzi ve Dicle’nin eğlenceli ve meraklı hikâyesini anlatıyor çocuklara.

20.01.2017 16:00

DEVRİM ÇAKIR devrimcakir@gmail.com

Uç Miryalı, Mars’a doğru!

Daha küçük, daha yavaş, daha sakin, daha yeşil... Başka bir dünya mümkün! Ama elbette burada değil, Mirya’da! “Orası da neresi?” diye soracak olursanız, konunun uzmanı genç bir arkadaşa, ‘üçüncü kuşak’ Miryalılardan Sarp Sakin’e kulak vermeliyiz: “Gezegenimiz Mars’a yakındı. Dünya’dan dört kat küçük, dört kat yavaş, kırk kat daha yeşildi. Bir de tersine dönüyordu. Dünya’nın tersine. Mirya, Dünya’nın tersine dönerken, biz de Dünyalıların tersine, annemin deyişiyle ‘burnumuzun dikine’ gidiyorduk. O yüzden kendimize Miryalı Ters Beşler ismini koyarken pek de zorlanmamıştık.”
Şimdilik ‘Gökten Yağan İkizler Aşkına’ ve ‘Dinozor Kuşları’ adlı iki kitaptan oluşan Ayşen Güren imzalı ‘Miryalı Sarp Sakin’e Göre Dünya’ serisi, aileleri Dünyalı ama kendileri Miryalı beş arkadaşın; Sarp, Ege, Sarkis, Suzi ve Dicle’nin hikâyesini sunuyor çocuklara. ‘Ters Beşler’in hem yerlisi hem de yabancısı oldukları bu gezegenin hız tutkusunu ve alışkanlıklarını anlamaya çalışırken yaşadıkları, her yaştan okuru gülümsetecek tespitlerle ve muzipliklerle dolu bir yeryüzü analizine denk düşüyor.


Sarp’ın Dünya günlüğü
Evrenin işi işte! Bir göktaşının Mirya’ya hafifçe çarpıp Dünya’ya düşmesiyle başlayan karmaşık ama büyülü bir sürecin sonunda Dünya’da doğan ama aslında Mirya adlı bir gezegene ait olduklarından buradaki günlük telaşlara ayak uyduramayan, ödevlerden-sınavlardan başlarını kaşıyacak zaman bulamayışlarına, bu kadar çok eşyaya anlam veremeyen Ters Beşler’in kardeşleri de ‘yarı Miryalı’.
“Kedilerin, balıkların, kuşların, akıldaki her sorunun ders konusu olabildiği”, “kendisi küçük, uygarlığı büyük, yemyeşil Mirya”ya yürekten bağlı olan Ters Beşler’in önemli bir amaçları var: Öyle ya da böyle, bir gün mutlaka “o güzel ve her şeyin dosdoğru işlediği” Mirya’ya kavuşacaklar! “Mirya’ya gittiğimizde, yani yıllar sonra, bir genç gelip ‘Dünya’da neler yaşadınız? Nasıl bir yerdi orası?’ diye soracak, biliyoruz. Bu yüzden Mirya’ya götüreceğimiz bilgileri şimdiden topluyoruz” diyor Sarp Sakin: Her birinin bir görevi var; kimisi fotoğraf ve video çekiyor, kimisi bitki örnekleri topluyor. Sarp ise günlük tutuyor.
Haftada sadece bir gün tatil yapan, çabucak haklı çıkmaya çalışan, telaşlı ve gergin insanlarla dolu Dünya; Ters Beşler’e göre. Üstelik, “çölde aç susuz kalmış gibi yiyip içen, buharlaşana kadar banyoda kalan ve buna da dinlenmek diyen”, “pazar günü baloncuğu boyutu”na sıkışıp kalmış bu insanlarca, durmadan tembellikle ve sorumluluklarını yerine getirmemekle suçlanıyorlar. Sarp’a göre, Miryalılar bu şekilde yaşamıyor: Her şeyden önce, günde sadece iki saat Mirya halkı için çalıştıklarından dinlenmeye gerek duymuyorlar. Hem “bir Miryalı işini bitirdikten sonra istediği kadar şarkı söyleyebilir, Gezegen İşleri Toplantısı’na katılabilir, (...) ceviz kabuğunu, sincap kuyruğunu ya da Mars’ı inceleyebilir.” Evet, Sarp bundan emin!
“Bu gezegenin insanlarının şikâyet ettikleri şeyleri değiştirme yetenekleri neredeyse yoktu. Oysa biz Miryalılar bu konuda kesinlikle çok iyiydik” diyen Sarp ve arkadaşları, “denize bırakılmış birer kara hayvanı gibi” yaşamaya çalıştıkları Dünya’dan ayrılmanın ve Mirya’ya dönebilmenin yollarını aramaya başlarlar. Çareyi “insandan kanatlıya geçmekte” ve “küçülmekte” bulurlar... “Nasıl yani?” diye soranları ve “Ben bu dünyana ait değilim!” diyen her yaştan çocuğu, dizinin ikinci kitabı ‘Dinozor Kuşları’na davet ediyor Ayşen Güren.

 

GÖKTEN YAĞAN İKİZLER AŞKINA
MİRYALI SARP SAKİN’E GÖRE DÜNYA
Ayşe Güren
Can Çocuk, 2016
80 sayfa, 9 TL.

DİNOZOR KUŞLARI
MİRYALI SARP SAKİN’E GÖRE DÜNYA
Ayşe Güren
Can Çocuk, 2016
92 sayfa, 9.50 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR