scorecardresearch.com Türk öykücülüğünün miladı Sait Faik Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Türk öykücülüğünün miladı Sait Faik

Sarnıç edebiyat dergisinin kasım - aralık sayısında “Türk Öykücülüğünün En Önemli Öyküleri” anketinin sonuçları yayımlandı. Pek çok ünlü edebiyatçının katılımıyla gerçekleşen ankette ilk sırayı Alemdağda Var Bir Yılan ile Sait Faik aldı.

17.11.2014 13:00

Türk öykücülüğünün miladı Sait Faik
 1. 1. Alemdağda Var Bir Yılan / Sait Faik
 2. 2. Dost - Yaşamasız / Vüs’at O. Bener
 3. 3. İshak / Onat Kutlar
 4. 4. Korkuyu Beklerken / Oğuz Atay
 5. 5. Parasız Yatılı / Firuzan
 6. 6. Gecede / Leyla Erbil
 7. 7. Göçmüş Kediler Bahçesi / Bilge Karasu
 8. 8. Yürekte Bukağı – Yaza Yolculuk / Tomris Uyar
 9. 9. Önce Ekmek / Orhan Kemal
 10. 10. Yeni Dünya / Sabahattin Ali
 11. 11. Hallaç / Leyla Erbil
 12. 12. Memleket Hikâyeleri / Refik Halid Karay
 13. 13. Son Kuşlar- Havada Bulut- Lüzumsuz Adam-Mahalle Kahvesi- Sarnıç / Sait Faik
 14. 14. Doğu Öyküleri / Ferit Edgü
 15. 15. Sarı Sıcak / Yaşar Kemal
 16. 16. Bodur Minareden Öte / Yusuf Atılgan
 17. 17. Tante Rosa / Sevgi Soysal
 18. 18. Ayışığında Çalışkur / Haldun Taner
 19. 19. Yaz Yağmuru / Ahmet Hamdi Tanpınar
 20. 20. Ev Ona Yakıştı / Memduh Şevket Esendal
 21. 21. Ten ve Gölge / Hulki Aktunç
 22. 22. Yanık Saraylar / Sevim Burak
 23. 23. Bozbulanık / Nezihe Meriç
 24. 24. İçeriye Bakan Kim / Mehmet Günsür
 25. 25. Uzak Noktalara Doğru- Gemiler de Ağlarmış / Cemil Kavukçu
 26. 26. Ölü Zaman Gezginleri / Hasan Ali Toptaş
 27. 27. Bırakılmış Biri / Orhan Duru
 28. 28. Sığınak Hikayeleri / Feyyaz Kayacan
 29. 29. İmbatla Dol Kalbim / Tarık Dursun K.
 30. 30. Haziran / Selçuk Baran

Ankete katılan edebiyatçılar
Demir Özlü /Asuman Susam/ Gamze Güller / Veysi Erdoğan / Gülenay Börekçi / Hasan Özkılıç / Menekşe Toprak / Esra Yüksel / Atakan Tuncer / Özlem Akıncı / Erhan Sunar / Gültekin Emre / Murat Özyaşar / Adnan Gerger / Ayşen Işık / Birgül Oğuz / Hakkı İnanç / Berna Durmaz / Hasan Öztoprak / Aysun Kara / Emrah Öztürk / Haydar Ergülen / Abdullah Ataşçı / Hakan Bıçakçı / Figen Alkaç / Oylum Yılmaz / Asuman Kafaoğlu Büke / Mahir Ünsal Eriş / Metin Kaygalak / Behçet Çelik / Seray Şahiner / Hülya Soyşekerci / Nazlı Karabıyıkoğlu / Gonca Özmen / Alper Beşe / Onur Çalı / Kemal Varol / Fuat Sevimay / Faruk Ulay / Saliha Yadigar / Onur Caymaz / Zeynep Sönmez / Remzi Karabulut / Faruk Duman / Fadime Uslu / Mehmet Fırat Pürselim / Neslihan Önderoğlu / Ömer Erdem / Cem Kalender / Serkan Türk / Nalan Kiraz / Nalan Barbarosoğlu / Hande Gündüz / Melike Uzun / Bora Abdo.

Anket yöntemi ve sonuçları hakkında
Sarnıç dergisinde “Anket yöntemi ve sonuçları hakkında” başlığıyla yayımlanan açıklamayı aynen aktarıyoruz: “Öncelikle, yazılı her eserin değerinin bilincinde olarak öykü kitaplarını / öykü yazarlarını yarıştırmak, kim daha iyi gibi bir sıralama yapmak derdinde değildik. Şüphesiz Türk öykücülüğü bu listelere sığmayacak kadar verimli bir kulvar bizim edebiyatımızda. Yine de amacımız öykü okuru için bir referans, bir okuma listesi oluşturmaktı. Bu amaçla ankete katılan edebiyatçılarımızdan aralarında bir ayrım gözetmeksizin beş tane öykü kitabı seçmelerini istedik. Ankete toplam 55 edebiyatçı katıldı ve çoğu, tercihlerinin beş ile sınırlanmasından memnun olmadı. Bu sayıyı beş ile sınırlandırmamızın nedeni, gelen sonuçların sınıflandırılmasında kolaylık sağlamasıydı. Sonuçlara bakıp en çok oy alan kitaptan itibaren sıralama yapmaya ve 25 kitaplık bir liste hazırlamaya karar vermiştik. Ancak gördük ki özellikle öykü verimi çok olan yazarlar söz konusu olduğunda gelen oylar çok dağılıyor ve eşit oy alan kitaplar oldukça fazla. Bu yüzden listemizi biraz daha uzatmaya karar verdik. Listede ilk 15 öykü kitabı aldıkları oya göre sıralanmış, kalanlar ise yaklaşık aynı oyu almıştır. Bu nedenle sonuçlar değerlendirilirken de bunun bir öncelik sıralaması olmadığının altını çizmek isteriz.

Anketin en dikkat çekici sonucu Alemdağda Var Bir Yılan’ın 33 oyla ve çoğu edebiyatçımızın listesinin baş sırasında olmasıyla diğer tercihlerden açık ara fazla oy almasıdır. Sait Faik’in diğer dört öykü kitabı (Son Kuşlar- Havada Bulut- Lüzumsuz Adam-Mahalle Kahvesi- Sarnıç) da eşit oy alarak 13. sırada yer almıştır. Yine Tomris Uyar ve Cemil Kavukçu’nun eşit oy alan ikişer kitabını da birlikte sıraladık.

Bu vesile ile edebiyatımıza emek vermiş/ veren tüm öykücüleri saygıyla selamlıyor, artık aramızda olmayanların anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.”

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963

ÇOK OKUNANLAR