scorecardresearch.com Tanrıça ile hacker Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Tanrıça ile hacker

Meltem Arıkan, Erospa’da insan malzemesinin niteliğini, iyilik-kötülük, gerçek-sanal gibi kavramları tartışıyor.

10.11.2015 02:35

BAŞAK EĞİLMEZ

Tanrıça ile hacker

Meltem Arıkan sekizinci romanıyla bir kez daha okuyucuyla buluşuyor. Önceki romanlarından tamamen farklı olan Erospa, Türk edebiyatında fazla örneği olmayan “siberpunk” türüne yakın bir roman. Bir edebiyat akımı olarak siberpunk en basit anlamıyla “ileri teknoloji-düşük yaşam seviyesi” anlamına geliyor. Erospa’da bu ikilemi görmek mümkün.

Kitapta, romanın hikâyesiyle içiçe geçen, Arıkan’ın kişisel günlüğünü de okumak mümkün. Arıkan “günlük” bölümünde, yazdığı tiyatro oyunu Mi Minör’ün Gezi sürecinde hedef tahtasına oturtulmasından sonra yaşadıklarını tüm samimiyetiyle aktarıyor. “Günlük”, Gezi süreciyle hayatı tehlikeye giren Meltem Arıkan’ın yurtdışındaki yeni hayatından gündelik detayları aktarması ve bu sırada “aidiyet”i, özelikle de “dil”i sorgulamasıyla başlıyor...

Uzaklıkların bir klavye kadar yakınlaşması, iletişim biçimlerinin hızla değişmesi ile birlikte dil artık kültürü belirleyen önemli bir olgu olmaktan çıkmaya başlamış olamaz mıydı? Aynı dili konuştuğum insanları kara delikler kadar uzakta hissederken dilini hiç bilmediğim, hiç görmediğim insanları kendime bu kadar yakın hissedebiliyorsam eğer, algı dilin önemini gölgede bırakmaya başlamış olamaz mı?

Romanın konusuna gelince... Tanrı ergenlik çağında bir bilgisayar programcısıdır. Kendi yarattığı insanlar yüzünden bunalıma girer ve intihar eder.  Oğlunun ölümünden insanları sorumlu tutan annesi Tanrıça, insanlığın sonunu getirmek için genç bir “hacker” ile işbirliği yapar.

Romanın girişi, hackerlarla ilgili bir kitap hazırlayan, internetteki takma adı RedMind olan, bir araştırmacının, takma adı HelloKitty olan ünlü bir hacker’la röportajı ile açılıyor. HelloKitty kahve yapmaya gittiğinde RedMind, konuşan bir kobra yılanı olan Wikka ile karşılaşır ve doğal olarak -  neye uğradığını şaşırır. Ve o noktadan itibaren Wikka’nın gizemini çözmek RedMind’ın takıntısı haline gelir. HelloKitty ise herşeyin kendi kontrolü altında olduğundan emin planlarını hayata geçirmeye devam eder.  Bu olaylar romanın “bir zaman öncesi” bölümüde geçiyor ve bizi, dünyanın içinde bulunduğu kaosa tanıklık ettiğimiz “şimdi” bölümüne hazırlıyor. Romanın “şimdi” bölümü bir nevi modern kıyameti anlatıyor; dünyanın heryerinde savaşlar, çatışmalar, isyanlar, bombalamalar, suikastler meydana geliyor, o kadar ki “Almanya-Hollanda sınırındaki futbol maçında birbirine silah çeken oyunculardan sonra seyirciler balta, bıçak ve el bombalarıyla tribünlerde birbirleriyle çatışmaya giriyor”.

Daha sonraki bölümde, “bir zaman öncesinin öncesi”ne gidiyoruz ve Tanrıça’nın hikayenin ana kahramnı genç hackerla nasıl karşılaştığına ve dünyanın geldiği kaosu nasıl tasarlamaya başladığına şahit oluyoruz.

İnsanoğlunun soyunun tükendiği, “yüzyıllar sonrası” bölümünde “kendilerini istedikleri formda algılatabilen, gerçek formlarını ise kimsenin görme izni olmayan” programlayanların katıldığı çok önemli bir görüşmeye tanıklık ediyoruz.

Arıkan’ın insan malzemesinin niteliğini, iyilik-kötülük, gerçek-sanal gibi kavramları tartıştığı Erospa, son dönem yazılarında sürekli altını çizdiği “analog çağdan dijital çağa geçiş” üzerine edebi bir tasavvur.

EROSPA
Meltem Arıkan
Akılçelen Kitaplar
2015, 176 sayfa, 14 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR