scorecardresearch.com Seyfettin Efendi “Hayırsız Ada”da Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Seyfettin Efendi “Hayırsız Ada”da

Cinayetlerin gizeminin peşine düşen Seyfettin Efendi ve arkadaşları kendilerini önce İstanbul'un en tehlikeli olabilen yerlerinde ardından da Heybeliada ve Sivriada’da buluyorlar kendilerini.

07.11.2014 00:10

MUHAMMED SİPAHİ

Seyfettin Efendi “Hayırsız Ada”da

Yine cinayetlerin aydınlanmasında kilit rol oynayan bir hafiye; geç kalınmadan bu cinayetleri sonlandırarak hayat kurtarma isteği olan disiplinli ve yer yer bizi sıkmadan zekice espriler yapan Seyfettin Efendi var karşımızda. Hikâyenin başlarında bir hainden söz edilir ama adeta bu bizim için gelecek sayıdan bir kesit gibidir ve hikâyemiz cinayetlere döner. Çünkü Seyfettin Efendi hayat kurtarmanın daha önemli olduğunu düşünen idealist birisidir.

Her şeyden önce bu seride Münevver’in daha çok görünmesinden oldukça memnun oldum ama keşke daha da sık görünebilse ve ekibin AR-GE kısmının dışında da seriye daha etkin bir biçimde dahil olabilseymiş. Çünkü Türkiye’nin ilk zamanları ve ekip üyelerinin de erkek ağırlıklı olduğu bir hikâyede insan gerçekten erkekler dünyasına kafa tutan ayakları yere basan güçlü bir kadın karakter görmek istiyor ve Münevver buna hayli uygun. Heybeliada yolculukları sırasında da ekibin diğer üyeleri gibi haylice yaman biri olduğunu adeta ispatlıyor.

Seyfettin Efendi’nin ilk sayfasında başlayan bir konuşma bizi Münevver’in geçmişini düşünmeye ve aklımızda soru işaretlerine sevk ediyor. Ustaca bir taktik diye yorumluyorum bu konuşmayı ve bunun Münevver’in hikâyesini de yakın zamanda okuyacağımızın müjdesi olarak alıyorum. Ama daha Seyfettin Efendi hakkında da tamamen bilgiye doymadığımızı anımsayarak kurgunun başarılı bir şekilde ilerlediğini ve okuyucusunu sürekli sabırsızlandırarak meraklandırmasını takdir ediyorum.

Cinayetlerin gizeminin peşine düşen Seyfettin Efendi ve arkadaşları kendilerini önce İstanbul’un en tehlikeli olabilen yerlerinde ardından da Heybeliada ve Sivriada’da buluyorlar kendilerini.

Hikâyeler gerçekten de İstanbul’un en ilginç ve aslında en bilinen yerlerinde geçiyor ve insan okurken beklemeden edemiyor. Acaba şu ilerideki tarihi yer de bir gün Seyfettin Efendi’nin maceralarına katılır mı diye? Bir yazar için herhalde daha iyi bir başarı olamaz. Düşünsenize okuyucunuz her daim yakınında bir yerlerde elbet sonunda yıllarca öncesinin hikâyesinin anlatılacağını ve bir nevi kahraman ile komşu gibi hissedeceğini düşünüyor. Herhalde daha iyisi olamaz.

SEYFETTİN EFENDİ VE OLAĞANÜSTÜ MACERALARI
“Hayırsız Ada”
Yazan: Devrim Kunter, Cihan Türe
Çizen: Devrim Kunter
Seyfettin Efendi Yayınları
2014, 96 sayfa, 22 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR