scorecardresearch.com Oyun mu oynuyorsunuz burada! Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Oyun mu oynuyorsunuz burada!

Otoriter paradigmanın “oyun mu oynuyorsunuz siz” nidalarına, “evet biz kendi oyunumuzu kurduk, şimdi ve buradayız” diyebilmek umuduyla! İyi okumalar.

06.11.2015 01:45

TÜLİN SAĞLAM*

Oyun mu oynuyorsunuz burada!

Oyun, eğitim bilimi ve estetik, bilim alanında oldukça uzun zamandır tartışılan kadim ve önemli kavramlardan biridir.  Her iki alanın da temelinde yaratıcılığa dayanan oyunsu bir tutum olması ve oyun etkinliğinin yaşamın hemen her alanında görülebilmesi bu tartışmayı günümüze kadar taşıyan önemli bir etmendir. Bir yandan ciddiyet karşıtı olarak tanımlanırken bir yandan de en ciddi meselelerin temelindeki taşlardan biri olarak belirtilen oyun, çeşit ve işlev yelpazesinin genişliği ile gündemdeki yerini hiçbir zaman yitirmiyor. 

Dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda çocuk ve yetişkin eğitimi alanında, sivil toplum saha çalışmalarında ve şirketlerdeki hizmet içi eğitim süreçlerinde oyun, gittikçe artan bir biçimde değerlendirilmekte ve/veya araçsallaştırılmakta ve bununla ilgili oyunla öğrenme, eğitimde tiyatro, yaratıcı drama, eğitimde drama gibi kavramlar oldukça popüler hale gelmeye başlamaktadır. Popülerlik zaman zaman beraberinde kavram karmaşasını da getirmektedir. Bu yüzden de oyunun, dramanın ve tiyatronun kavramsal olarak mercek altına alınması ve çocuk ve yetişkin eğitimindeki pedagojik gücünün bilimsel temellerinin kapsamlı ve derinlikli olarak incelenmesi çok önemlidir. 

Oyun-Tiyatro-Drama İlişkisi: Kuram ve Uygulama adlı eser yukarda söz konusu edilen irdelemeyi bilimsel bir bakış açısıyla ve derinlikli olarak yapmak peşindedir. Dr. Bülent Sezgin’in uzun süreli ve incelikli çalışmalarının ürünü olan bu kitapta, drama ve tiyatronun asal unsuru olan oyun ve oyun kuramları kapsamlı bir şekilde incelenmiş, oyun ve drama sürecindeki öğrenme deneyimi ele alınmış ve drama ve tiyatro arasındaki girift ilişki estetik ve pedagojik bağlamda irdelenmiştir.

Bilindiği gibi drama ve tiyatronun asal unsuru oyundur ve her ikisi de oyun yoluyla paylaşılan canlı bir deneyime dayanır. Bu paylaşımın odağı seyirci (tiyatro seyirci ile paylaşılan deneyimi koyar hedefine)  ve katılımcı (dramada katılımcıların kendi aralarında paylaştıkları deneyimdir öncelikle hedeflenen) olarak değişir elbette. Ancak gerek tiyatro sahnesinde oyuncuların kendi aralarındaki paylaşım gerekse drama etkinliklerindeki tiyatro odaklı çalışmalarda seyirci konumundakilerle gerçekleşen etkileşim aslında bu iki alanın deneyim ve paylaşım niteliklerinin birbirinden tümüyle farklı olmadığını, çokça kesişim alanının olduğunu gösterir.

Yenilikçi bir bakış açısı
Drama ve tiyatronun önemli bir kesişme noktası öğrenme ortamı oluşturma olanaklarıdır. Özellikle katılımcının ve sürecin öneminin vurgulandığı çağdaş tiyatro uygulamaları seyirciyi de üretim sürecine dâhil eden çeşitli uygulamalarla tiyatronun herkes için bir deneyim, gerçek bir yaşantı alanı olmasını diler. Oyunu odağa alan bu alanlar katılımcının isteyerek yer aldığı gönüllü etkinlikleri içerir. Öğrenmenin etkili olarak gerçekleştiği ortamlardır bunlar. Oyunlar ve oyunsu etkinliklerle oluşturulan drama ve tiyatro çalışmaları grup bilinci ve dramatik ortam oluşturma, içinde yaşanılan ortama ve kültüre yönelik aşinalık ve farkındalık yaratma, toplumsal bir birey olarak insanın kendinin ve dünyadaki yerinin farkına varma, empati ve yaratıcılık geliştirme, “şeyler” e başka türlü bakabilme ve sembolik düzenleri kavrama yetisi kazandırabilme gibi olanakları taşır bağrında.

Yazar eserinde yenilikçi bir bakış açısıyla oyun ve drama sürecindeki öğrenme deneyimini eleştirel pedagojinin dilinden sorgularken aynı zamanda tiyatro ve drama yoluyla toplumsal değişime ve eleştirel pedagojinin gelişmesine katkıda bulunmak isteyen eğitimci ve sanatçılara ait farklı model önerilerini de sunmaktadır. Bu bağlamda tiyatro ve drama uzmanları Bertolt Brecht, Augusto Boal, Dorothy Heathcote ve Gavin Bolton’un estetik, pedagojik ve politik perspektifleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş.

Özellikle drama ve tiyatronun kesişme noktalarında- hem kuramsal hem de uygulama bağlamında -dolaşmak isteyen ve farklı bakış açılarını merak edenler için. Otoriter paradigmanın “oyun mu oynuyorsunuz siz” nidalarına, “evet biz kendi oyunumuzu kurduk, şimdi ve buradayız” diyebilmek umuduyla! İyi okumalar.

* Prof. Dr., Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi

OYUN-TİYATRO-DRAMA İLİŞKİSİ
Kuram ve Uygulama
Bülent Sezgin
Bgst Yayınları, 2015
286 sayfa, 23 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR