scorecardresearch.com Oslo’nun kanalizasyonunda bir macera Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Oslo’nun kanalizasyonunda bir macera

Çörek... Bu çocuk öylesine minnacık ki, tuvaletin içinden girip borulardan geçebilir ve şehrin altındaki boşluklarda dolaşabilir.

08.09.2013 08:30

Oslo’nun kanalizasyonunda bir macera

Norveçli yazar Jo Nesbø’nun yazdığı ilk çocuk kitabı olan Doktor Proktor’un Osuruk Tozu isimli kitaba doğru bir yolculuğa çıkıyoruz bu hafta. İlk kez 2007 yılında Doktor Proktors Prompepulver ismiyle çocuk yazınına doğan ve yazarımızın ilk çocuk kitabı olan bu kitap, bizde Pegasus tarafından yayımlandı. Kitabın bizi alıp götüren çevirisinden bahsetmeyi isteriz ancak belirtmek isteriz ki bizdeki baskısında (2. baskı Ocak 2012) maalesef çevirmenin adı yer almıyor. Ali Arda ismine ulaşmak bizim için zor değil. Zira Pegasus’un internet adresinden bu bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Çikolata ve ben özellikle Ali Arda isminin bilinmesini isteriz.

Kitabın çizimleri Mike Lowery’e ait. Lowery, Nesbø’nun kurduğu dünyayı öyle çizimlerle getiriyor ki gözlerimizin önüne, bu serinin başka bir çizimi olmazmış, bu dünya sadece böyle anlatılırmış gibi hissediyosunuz. Lowery çizimleri bu macera denizi kitaba başka derinlikler ekliyor. Sadeliği ve tasarım dünyasının içinden sızan duruşuyla incecik bir çizgide, o denizin üzerinde yürümeye davet ediyor bizleri.

Çörek ana karakterlerimizden biri. Bu çocuk öylesine minnacık ki, tuvaletin içinden girip borulardan geçebilir ve şehrin altındaki boşluklarda dolaşabilir. Orada anakonda yaşıyor olsa bile.

Lise de ana karakterlerimizden. Çörek’in taşındığı mahallede oturuyor, Çörek’in gideceği okulda okuyor. Hatta onunla aynı sınıfta.

Doktor ise bir mucit. İcat etmeyi seviyor. Daha doğrusu icat etmeden yaşayamaz. Bunun da Paris’e kadar uzanan bir hikâyesi var. Doktor, daha sonra asistanlığını yapacak Lise ve Çörek ile aynı sokakta oturuyor. Hikâyemizde o sokakta oturan başkaları, sınıftakiler, ailedekiler, Çörek’in girmek için can attığı bandodakiler de var. “Bu Osuruk Tozu da ne?” diye soracağınızdan adım gibi eminim. Gerçek osuruk. Yani bildiğimiz osuruk. İki ayrı osuruk tozu var hikâyede. İlki çocukların Lise ve Çörek’ten duyduktan sonra satın almak için sıraya girdiği. İkincisi ise NASA’nın ilgi göstereceği.

Bu ikinci osuruk tozu öylesine etkili ki, sizi kolaylıkla uçurabilir. Hayal edin şimdi, biraz osuruk tozu ve bir de bakmışsınız havalarda uçuyorsunuz. Aşağıya baktığınızda ağaçlar, evler, arabalar küçücük görünüyor. Hatta denizler, dağlar… Kimbilir belki de bir bakmışsınız ayın üzerinden el sallıyorsunuz dünyaya.

Hikâyeyi nefes almadan bitireceksiniz, Çikolata ve ben bunun garantisini rahatlıkla verebiliriz. Yok canım, osuruk tozu sonucu elde edilen kokular yüzünden değil. Söylemeyi unutmuşuz herhalde, bu tozu yutanlardan düşündüğünüz gibi kokular çıkmıyor.

Nesbø pek çok dilde okunan bir polisiye yazarı. Bu kitabının içine de, hırsızlık, hapishane, çözülmeyi bekleyen gizemli olaylar gibi polisiye unsurlarını koymayı unutmamış elbette. Soluksuz takip ettikleriniz bunlar ve diğerleri… Ah, size koskocaman bir fareden bahsetmedik değil mi? Acaba öyküler birbirine nasıl bağlanıyor? Lağım boruları, fare, ikizler, osuruk tozu, anakonda… Bizden bu kadar, gerisi  yani kitabı kaçırmamak size kalmış.

OSURUK TOZU
Jo Nesbø
Resimleyen: Mike Lowery
Çeviren: Ali Arda
Pegasus Yayınları
2012, 207 sayfa, 15 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

Hangi bilimkurgu yazarısınız?

Hangi bilimkurgu yazarısınız?

Dört ustadan hangisisiniz?

Bu haftaki testimiz, hangi bilimkurgu yazarı olabileceğinizi kurgulamaya çalışıyor. Hadi buyrun...

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Cathy Delanssay'in “Çiçeklerin Dünyası” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Cathy Delanssay'in “Çiçeklerin Dünyası” kitabını hediye ediyoruz.'

Yeni bir çağ başlıyordu. 
Gamsızlık, hafiflikle dans ediyor, kahkahalar yaşama sevincine karışıyordu. 
Güzel günlerin tohumları atılıyor, çiçekler açıyordu. 
Fırçaları, keçeli kalemleri ve kuru boyaları alın, 
1970’lerin renklerini yeniden canlandırın. 
Sadece sizin için, barış ve aşkla dolu bir an hayal edin…
Rahatlayın ve yaratıcılığın hazzını keşfedin…

Aşağıdakilerden hangisi Doğan Kitap tarafından Haziran ayında yayınlanan ve Bahar Giray tarafından tasarlanan boyama kitabının ismidir?

  • Mandala
  • Düşler
  • Esrarengiz Bahçe
  • Düş Bahçesi