scorecardresearch.com Nerede bu ormanlar? Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Nerede bu ormanlar?

İçinde fazla metin barındırmayan, güçlü ve etkili çizimlerden oluşan bir sessiz kitap Nerede Bu Fil? Gözümüzün önünde yok olan ormanların ve içinde yaşayan hayvanların sessiz çığlıkları gibi...

10.04.2015 01:15

GÖKÇE GÖKÇEER gokce.gokceer@gmail.com

Nerede bu ormanlar?

İnsan nefes alıp vermeye öyle alışmış ki, bu oksijen nereden geliyor diye soran yok... Soranlar ve cevabı bilenler de, hayat kaynağımız yemyeşil ormanların sadece ağaçlardan oluştuğunu sanıyor olmalı. Sanki dallarına kuşlar yuva yapmıyor, gölgelerinde yılanlar tıslamıyor, tilkiler, tavşanlar, sincaplar yavrularına yemek aramıyormuş gibi!

Gereksiz tükettiğimiz o kâğıt havlular, açık unuttuğumuz musluklar, içinde ne olduğuna bakmadan yediğimiz ama hemen hepsi palm yağı içeren bisküviler, hatta tüm hazır gıdalar, birçok kozmetik ürünü, deterjanlar... Tüm bunlar ve daha fazlası yüzünden hepimiz suçluyuz. Ormanların yerine dikilen sevimsiz binaları da bu suça eklediğimizde, kendimizi doğal yaşamın katili ilan edebiliriz.

Bu itiraflar ve agresyon, suçumuzu azaltmıyor. Tüm dünyada büyük bir ısrar ve süreklilikle yok edilen doğal yaşam alanları yüzünden ortada kalan, ölen, soyu tükenen hayvanlardan ne kadar özür dilesek az.

Nedir şu sessiz kitap...
Nerede Bu Fil? beş yıl önce Brezilya’ya seyahat eden ve burada Amazon ormanlarının soya fasulyesi üretimine yer açmak için yakıldığına tanık olan yazar ve çizer Barroux’nun hayvanlara, çocuklara bir özür hediyesi belki de... Bu manzara karşısında çaresiz kalan ve bunu çocukların anlayacağı şekilde nasıl anlatacağı üzerine kafa yormaya başlayan Barroux, nihayet bir gün karşısına çıkan ünlü Where’s Wally serisinden ilham alarak bu kitabı yaratıyor. Kalabalıklar içinde bulunmayı bekleyen Wally gibi, ağaçlar arasına gizlenen hayvanları bulmaya çalışıyoruz kitapta... Aslında bir nevi saklambaç oyunu gibi düşünülebilir.

Bir fil, bir papağan ve bir de yılan var hikâyemizde. Kitabın en güzel özelliği ise sessiz olması. Sessiz kitaplarda hiç metin yoktur ya da bu tarz kitaplar içlerinde çok az metin barındırırlar. Nerede Bu Fil? Redhouse Kidz’in Çevreci Kitaplar serisinden yayımladığı ilk sessiz kitap olma özelliğini taşıyor. Resimlere bakarak hikâyeyi istediği gibi kurgulayan çocuklar, yavaş yavaş yok olan ormanı, çirkin şehirleşmeyi, hayvanat bahçesine tıkılan ve en sonunda buradan kaçıp kendilerine yeni bir yaşam alanı bulmaya giden hayvanların hikâyesini sessiz sessiz okurken, sesli sesli yorumlayabilir de... Bu arada ağaçların arasına gizlenen fili, papağanı ve yılanı bulmaya çalışarak eğlenmeleri de yanlarına kâr kalır.

Türkiye’nin WWF-Yeşil Ofis sertifikalı ilk ve tek yayınevi olan Redhouse Kidz, doğa ve hayvanlarla ilgili kitaplara her zaman gösterdiği ilgi ve özeni bir adım daha öteye taşıyor “Çevreci Kitaplar” serisiyle. Seriye bir sessiz kitapla başlamaları da dikkat çekici. Hatta yayınevinden çıkacak bir sonraki sessiz kitap Kâğıttan Şehir’in müjdesini de şimdiden vermek istiyorum.

Çocukların hayvanlar ve doğa konusunda hasasiyet kazanmasında anne babalara büyük görevler düştüğünün altını bir kez daha çizmeye gerek var mı bilmiyorum ama yeri gelmişken herkes kendine şu soruyu sorabilir belki: Doğa bize suyuyla, yeşiliyle, havasıyla hatta kuş sesleriyle hayat verirken, onu yok ederek bu hayatı gerçekten hak ettiğimizi düşünebilir miyiz?

NEREDE BU FİL?
Barroux
Çeviren: Turgay Bayındır
Redhouse Kidz
2015, 32 sayfa, 14,5 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR