scorecardresearch.com Modalılar bu kitabı mutlaka okusun! Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Modalılar bu kitabı mutlaka okusun!

‘Moda Sevgilim Yeniden’, semt kitaplarını sevenler için hoş bir övgü kitabı. Okuduktan sonra Moda’yı görmek isteyecek, semtinizin öyküsünü yazmaya girişeceksiniz.

21.10.2016 06:00

Modalılar bu kitabı mutlaka okusun!Moda Tarihi İskele...

Bu başlığı görüp de sadece Moda’da yaşayanlara hitap ettiğimi sanmayın. Ama son yıllarda iyice kalabalıklaşan ve farklı yönden de olsa çehresi değişen Moda için, böyle bir kitabın okunması gerek... Okur alanını biraz daha genişletelim, İstanbul’da yaşayan herkes okumalı diyelim.
İzel Rozental’in ‘Moda Sevgilim Yeniden’ kitabı semt kitaplarını sevenler için de hoş bir övgü kitabı.
Bazı semtlerde oturanlar orayı öylesine benimserler ki yalnız kendi anılarını, izlenimlerini yazmazlar, oranın tanınmış kişilerinden de söz ederler. Bir insanın biyografisi yaşadığı semtin de tarihini dile getirir. Çünkü anıların içinde oradaki yaşam kırıntıları vardır.
‘Yeniden’ kelimesini görenler, bir açıklama bekliyorlardır. ‘Moda Sevgilim’i Rozental 2009’da kaleme almış ama o kadar çok eksik görmüş, o kadar çok yeni bilgiler, bölümler eklemek gereği duymuş ki yeniden yazmış. Benim de Moda’da oturan birçok dostum var. Hem semtlerinin güzelliğinden söz ederler hem de ne olursa olsun eski güzelliğinin kalmadığından dem vururlar... Onları anlıyorum ama bende fazla semt bağımlılığı yok. Bir oda, iyi bir müzik, kitaplarım yanımdayken pencereden dışarı bakmak ihtiyacını görmem.
Kuşağının iyi yazarlarından Behçet Çelik, ‘Bir Sevgili Olarak Moda’ başlıklı sunuşunda lezzetli bir kitaba yine lezzetli bir hazırlık yapmanızı sağlıyor. Kitaptan bazı bölümler benim çok hoşuma gitti. Bunların başında Modalılar geliyor. Haldun Taner’den bir alıntıyla söze giriyor Rozental: “Sonra sahte tevazu bir yana, iyi kürek çekerim, şiir gibi kürek çekerim. Dünyada tek güzel yaptığım şey budur. Bunun bilincindeyim. Bazı sabahın çok erken, bazen de gecenin en ıssız saatlerinde Moda Koyu’nda tek başıma saatlerce kendimi bu ritmin hazzına kaptırmayı Bach’ın, Telemann’ın müziğine bile yeğlerim.”
Orhan Türker’in ‘Define’ bölümünün başındaki yazısı anılarımızdan silmek istediğimiz 6-7 Eylül günlerinin Moda’ya yansıyışını, buradaki tahribatı dile getiriyor.
Taksi Şoförü Bıyık Ali, semt şoförü olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatıyor.
Fecri Ebcioğlu’nun Türkçe sözleriyle dinlediğimiz Marc Aryan’ın bestesi ‘Moda Yolunda’yı Ajda Pekkan söylerdi. İzel ve arkadaşları bu besteyi genç kızlara laf atmak için kullanırlarmış.
Gazinoda okudukları şiirler ise Ahmet Haşim’in ‘Bir Yalnızlık Gecesi Hatırası’ ile Yahya Kemal’in ‘Moda’da Bir Mayıs’ıymış.
Modalı olmak ne imiş? Bunun yanıtını yine iyi yazar, iyi çevirmen ve bir Modalı olan Ahmet Cemal veriyor.
“İstanbul’un güngörmüş tüm semtlerinde olduğu gibi, Moda’da da ‘Modalı olmak’ yalnızca orada oturmak değil ama belli bir yaşama üslubunun göstergesiydi. ‘Modalı olmak’ elbet o zamanlar, Moda’ya yeni taşınanlara ‘dışarlıklı’ dedirtecek ölçüde yoğun bir ait olma duygusunun ifadesiydi. Tanışmalarda bile neredeyse adlardan önce, birinin ya da birilerinin ‘eski Modalı’ olduklarını söylemek önem taşırdı. Şimdilerde bu tıpkı ‘eski İstanbullu’ gibi, artık çok gerilerde kalmış ancak son örnekleri yaşayan bir türü göstermek için kullanılan bir nitelendirme gibi olup çıktı.”
Deniz Kavukçuoğlu’nun ‘Moda’da Gezinti’sinden bir bölümü okuyalım: “Moda, sanılanın tersine İstanbul’un en hızlı değişmiş olan semtlerindendir. Değişim büyük ölçüde 1960’lı yılların ortalarında tamamlandığından benim kuşağım için ‘yeni’ olan, o yıllarda ve sonrasında doğan ya da Moda’ya taşınanlar için ‘eski’dir.”
Bu kitabın yazılmasında büyük rolü olan iyi yazar, Modalı Buket Uzuner de bakın ne diyor Moda için: “Bir kere Modalı olunca artık ömür boyu öylesinizdir!”
Bu kitabı okuduktan sonra Moda’yı görmek isteyeceksiniz. Daha önemlisi kendi semtinizin de öyküsünü yazmaya girişeceksiniz.


MODA SEVGİLİM YENİDEN
İzel Rozental
Kırmızı Kedi
Yayınları, 2016
204 sayfa, 17.50 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR