scorecardresearch.com Mezbaha No. 5 beyazperdeye dönüyor Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Mezbaha No. 5 beyazperdeye dönüyor

Amerikalı yazar Kurt Vonnegut’un sarsıcı romanı Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro tarafından ikinci kez filme aktarılacak.

10.07.2013 09:50

Mezbaha No. 5 beyazperdeye dönüyor

Guillermo del Toro, Mezbaha No. 5’ten (Slaughterhouse-Five) uyarlanacak filmin senaryosu için “Sil Baştan” (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) ve “John Malkovich Olmak” (Being John Malkovich) gibi filmlerin de senaryolarını da yazan Charlie Kaufman’la anlaştı.

Daha önce 1972’de Amerikalı yönetmen George Roy Hill tarafından da beyazperdeye uyarlanan kitap İkinci Dünya Savaşı’nda Dresden’in bombalanması sırasında geçiyor ve mezbahada tutulan bir Amerikalı savaş mahkumunun hikâyesini anlatıyor.

Kaufman’ın beyazperde için yaptığı kitap uyarlamaları her zaman geleneksel kalıplara uymayabiliyor. Yazar 2002’de kurmaca dışı kitap “The Orchid Thief”ten aslına sadık bir senaryo yazmak için uğraşırken sonunda ortaya çıkardığı senaryo metniyle “Tersyüz” (The Adaptation) adlı filmin kahramanı haline gelmişti.  
(Guardian)
 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR