scorecardresearch.com Masumiyet Müzesi Londra’da Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Masumiyet Müzesi Londra’da

Orhan Pamuk’un Çukurcuma’da açtığı Masumiyet Müzesi’ndeki eşyanın replikalarından oluşan bir sergi bugün Londra’daki Somerset House’ta açılıyor.

26.01.2016 10:10

Masumiyet Müzesi Londra’da

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un aynı adlı romanın 2008’de yayımlanmasın ardından 2012 yılında kapılarını açan Masumiyet Müzesi, Londra’nın önde gelen galerilerinden Somerset House’ta bir sergiye dönüşüyor. Müzede yer alan on üç vitrine ait replikalar, Somerset House’un Courtyard Galerisi’nde 27 Ocak - 3 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Masumiyet Müzesi romanında anlatılan 1970’ler ve 1980’ler İstanbul’undan eşyaların olduğu kutularla beraber Grant Gee’nin yönettiği, Venedik Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan ‘Anıların Masumiyeti’ filminden videolar da bu sergide yer alacak. Orhan Pamuk’un katılımıyla gerçekleşecek ‘Masumiyet Müzesi Londra’da sergisinin açılışı bugün yapılacak. Londra’nın merkezinde Thames Nehri’nin kıyısında tarihi bir binada yer alan Somerset House, farklı disiplinlerden sanatçılarla gerçekleştirdiği sergilerle, İngiltere’nin en önemli sanat kurumları arasında yer alıyor.

Yılın müzesi seçilmişti
Masumiyet Müzesi, açıldığından beri yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Bir aşk hikâyesini eşyalarla anlatan müze, aynı zamanda 1950’lerden 2000’lere İstanbul’daki gündelik hayat üzerine pek çok detayı da koleksiyonunda barındırıyor. Masumiyet Müzesi, 2014 yılında Avrupa Müze Forum’u tarafından verilen, Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü’nü kazanmıştı. 2015 yılında gerçekleşen 14. İstanbul Bienali’nin mekânları arasında yer alan Masumiyet Müzesi, Achilles Gorky’nin işlerini ağırladı.
(HÜRRİYET)

Masumiyet Müzesi seyirciyle buluşacak


 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR