scorecardresearch.com Tabutluktan bugünlere Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Tabutluktan bugünlere

Göğe Kuşak Lazım, LGBTİ bireylerin kendi tarihlerini oluşturma, öğrenme ve geleceğe aktarma, bu tarihe dayanarak bugünleri için hak, özgürlük taleplerini oluşturmaları ve görünürlüklerini elde etmeleri için başvuracakları önemli bir kaynak.

06.05.2016 00:45

GÖKÇEN EZBER gokcenezber@gmail.com

Tabutluktan bugünlere

Bireysel hak ve özgürlüklerin kazanımı, toplumda farklı nedenlerle ötekileştirilmiş bireyler için hemen her zaman, tarihsel bir bakış açısının kazanılması ile olası olmuştur. Gerek geçmişte verilmemiş hakların talep edilmesi, gerekse kazanılmış hak ve özgürlüklerin ne gibi süreçlerde nasıl zorluklarla elde edildiğinin unutulmaması için olsun, tarihe bakmak ve geçmişi bugünün koşulları bağlamında okuyabilmek, özellikle LGBTİ bireyler için önemli. Öte yandan LGBTİ bireylerin çoğunluğu, dünyada ve Türkiye’de kendi tarihlerini öğrenmekten, geçmişi ve bugünü tarihsel bir değerlendirme içine yerleştirme çabasından oldukça uzaklar. Sel Yayıncılık’ın, LGBT Kitaplığı’nda yayımladığı Göğe Kuşak Lazım adlı çalışma, Türkiye’de LGBTİ hareketinin geçmişini, bu harekete ve sürece etkin olarak katılmış kişi ve kurumlarla yapılan söyleşilerle belgesel niteliğinde bir kaynak sunuyor. Söyleşileri ve kitabı hazırlayan Ahmet Güneş, bu anlamda Türkçede LGBTİ bireylerin tarihi alanına da önemli bir çalışmayı kazandırmış.

Göğe Kuşak Lazım, Türkiye’de LGBTİ bireylerin ve bu bireylerin hak ve özgürlük hareketlerini üç ana evrede inceliyor: “1980’lerde LGBTİ Hareketi ve Gelişimi”, “Dernekleşme Süreci ve LGBTİ Oluşumlar” ve “LGBTİ Hareketi ve Siyasi Partilerle Temas.”  Bu tarihsel süreçlerin yanında, kitap, LGBTİ hareketinin hukuki sorunlarını, dernekleşme süreçlerinde zorlukları, LGBTİ konuların yasalara girme süreci, vicdani ret ve antimilitarizm gibi konuları da somut bilgilerle açıklıyor.

Türkiye’de LGBTİ hareketin 1980’lerdeki ilk ortaya çıkışı ve oluşumu sürecinde etkin isimler olan Sevda Yılmaz ve İbrahim Eren ile söyleşiler yapan Ahmet Günel, bu dönemin önemli, tarihsel olaylarının da bir panoramasını çizmiş oluyor. 1987 Gezi Parkı açlık grevi ile medyada ilk kez örgütlü olma durumuna yakın bir düzlemde ses getiren LGBTİ bireyler, bu olayın sonrasında  Radikal Sol Yeşil Parti Girişimi ile ilk otonom örgütlenmelerini kuruyorlar. LGBTİ hareketinin kuruluş sürecinde yer alan, Türkiye’de ilk örgütlü eylemleri düzenlemiş ve Gezi Parkı’ndaki ilk açlık grevine de katılmış olan Sevda Yılmaz, 1980’lerin Türkiye’sinde LGBTİ bireylere yapılan baskıları şu sözlerle anlatıyor: “Frapan (efemine) gey ve travestilere yoğun baskılar vardı o dönemde. Örneğin bir çuvalın içine seni kediyle beraber atıp dövüyor ve kedi de canı acıdığından sana saldırıyordu. LBGTİ’ler için tabutluk normal bir şeydi, falakaya yatırılmak da öyle. Saçlarının kesilmesi de doğal bir durumdu” (s.13). 1980’lerde LGBTİ aktivizminin ve hareketinin ilk öncüleri, o dönemin medyasının da LGBTİ bireylere karşı son derece yanlı ve aşağılayıcı bir tavır sergilediklerinin altını çiziyor. Aynı dönemde hareketin içinde yer alan İbrahim Eren de, o dönemdeki çabalarının amacını şu sözlerle dile getiriyor: “Hayat kadınlarının, eşcinsellerin, eski mahkûmların, marjinalize edilmiş unsurların toplumla barıştırılması, topluma yeniden katılması gerektiği üzerinde durduk” (s.19).

Askeri darbenin oluşturduğu ortam içinde 1980’lerde seslerini topluma duyurmaya çalışan LGBTİ bireyler, 1990’ların başına gelindiğinde daha örgütlü hareket etme gereği duydular. Bu amaçla, aynı dönemde ilk dernekleşme süreci başlar. Dernekleşme ve insiyatifleşme süreçleri içinde ortaya çıkan Lambdaistanbul ve KAOS GL bugün de LGBTİ bireyler için en önemli platformlar olma özelliklerini koruyor. Son dönemde bu dernekleşme süreçlerini Diyarbakır, Kocaeli, İzmir ve Dersim gibi Anadolu’nun birçok diğer şehrinde de görmekteyiz. Göğe Kuşak Lazım, 1990’lardan günümüz dernekleşme sürecini belgelerken, bu süreçteki kazanımları ve engelleri, yine sürece tanıklık eden, hareketin içindeki aktivistlerin deneyimlerini aktarıyor. Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nden Öner Ceylan, bu sürecin başında, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayan LGBTİ bireylerin ilk bir araya gelme süreçlerini anlatıyor. Ceylan, başlayan dernekleşme sürecinin ardından, yapılan ilk kamusal eylemlerle LGBTİ bireylerin, ilk defa 2001 yılında olduğu gibi, 1 Mayıs gibi eylemlere katılmaya başladıklarını hatırlatıyor. LİSTAG gibi oluşumlarla, LGBTİ bireylerin aileleri de, toplumda görünürlük kazanmaya başlıyor ve onların bu görünürlüğü LGBTİ bireylerin ötekileştirilmesine karşı koyup toplumdaki olumsuz algıyı kırabilecek önemli bir ilk adım halini alıyor.

KAOS GL, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, Siyah Pembe Üçgen, KeSKeSoR, MorEL, Kocaeli LGBTİ İnsiyatifi, ZeugMADİ, Dersim Roştiya Asme ve Queer Adana İnsiyatifi gibi dernek ve oluşumlar da, hem büyük şehirlerde hem de Anadolu’nun diğer şehirlerinde LGBTİ bireylerin hak ve özgürlük mücadelesini, görünürlük çabasını ülkenin her yanına taşımaya başlıyorlar.

Ahmet Güneş’in LGBTİ hareketinin içindeki bireylerle ve derneklerle görüşerek hazırdığı belgesel niteliğindeki kitabı Göğe Kuşak Lazım, bu dernekleşme ve insiyatifleşme süreçlerinin dışında, LGBTİ bireylerin ve derneklerin siyasi partilerle iletişime geçme ve kanun hazırlık süreçlerine dâhil olma çabalarını da aktarıyor. LGBTİ bireylerin vicdani ret ve antimilitarizm ekseninde verdikleri mücadeleleri de yine birinci el tanıklardan dinliyoruz.

GÖĞE KUŞAK LAZIM
Ahmet Güneş
Sel Yayıncılık, 2016
143 sayfa, 12 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR