scorecardresearch.com Kelebek kadar ömrü olsa... Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Kelebek kadar ömrü olsa...

Yaşar Seyman, gittiği ülkeleri en az oraya göç etmiş insanlar kadar kavramış.

21.12.2012 00:15

DİLŞAD BUDAK info.dilsadbudak@gmail.com

Kelebek kadar ömrü olsa...

Sendikacı ve kadın hakları aktivisti Yaşar Seyman’ın yeni kitabı Göçmen Kalem’i aldığımda, keyifle okuyacağım bir gezi kitabı beklentisi içerisindeydim. Keyifli olacağını bilmem Seyman’ın akıcı ve vurucu anlatım tarzını hem Birgün gazetesindeki köşesinden hemde canlı konuşmalarından tanımamdandı. Yaşar Seyman’ı bir kere bir konferansta veya panelde dinlediyseniz eğer, onun kadın hakları, demokrasi, özgürlükler gibi çok önemsediği konulara yönelik konuşmalarının dinleyicide nasıl bir düşünsel lezzet uyandırdığını bilirsiniz. Okuyacaklarımın bir gezi kitabı niteliğinde olacağı konusunda ise kısmen yanılmışım. Doğrudur, yazar Göçmen Kalem’de 80’li yıllardan bugüne kadar konferanslara ve çalıştaylara katılmak üzere seyahat ettiği ülkelerden izlenimlerini paylaşıyor. Bu anlamda, Göçmen Kalem aslında dünya solu ve sosyal demokrasisi ile günümüz sendikacılık anlayışlarına, gelişmelerine ve statükolarına tanıklık etme fırsatı sunuyor bize. Ama söz konusu paylaşımların siyasetçi ve sendikacı bir kadının kuru üslubuyla yazıldığını düşünüyorsanız, siz de bu kalemin edebi gücü karşısında şaşıracaksınız.

Bir kere hayatının büyük bölümünü yurtdışında geçirmiş biri olarak şunu başından teslim etmek istiyorum: Yaşar Seyman, gittiği ülkeleri en az oraya göç etmiş insanlarımız kadar, hatta zaman zaman onlardan bile daha iyi gözlemlemiş, kavramış. O, yabancı ülkelerin hepsinde mutlaka güzellikleri görmeyi başarmış bir gezgin, fakat aynı zamanda bu ülkelerde demokrasi, örgütlülük ve barış adına doğru ve yanlış giden tüm unsurları yakalayıp kendi çalışma anlayışına ekleyebilmiş bir mücadeleci. Seyman, hem yurtdışında iyi örneklere – örneğin tarihi miraslara sahip çıkılmasına, demokrasilerin işleyişlerine, sivil toplumun gelişmişliğine – özenmekten ve bunları memleketi için temenni etmekten gocunmuyor, hem de derin bir memleket aşkını kitabın her sayfasından okurun yüreğine taşıyor. Tüm bunların yanında “göçmenlik” ve “sürgün” kavramlarının üzerinde durduğu bölümlerde hüznü, dünya için temennilerinde ise coşkuyu art arda yaşatıyor okura. Ancak kökleri Anadolu’ya uzanan ama çağın gereksinimlerini kavramış bir dünyalının, türkü lezzetinde bir kadının gönlünden akabilir böyle satırlar. Yaşar Seyman bazen en meşhur ve havalı metropollerin bilindik yönlerini kendi şiirsel yorumuyla aktarmış, bazen bu şehirler hakkında hiç üzerinde düşünmediğimiz noktalara değinmiş.

Satırların arasına gizlenmiş bir Ankara aşkı yakaladım, üzerinde düşünmeye değer, ve anladım ki: Türkiye’nin kasveti çağrıştıran bu başkenti, Yaşar Seyman için hep bir yola çıkış ve dönüş noktası olmuş. Yazar, buradan çağlayıp taşıyor yollara ve hep buraya geri akıyor; kaynağına. Tüm bu gezmelerin yarattığı yorgunluk ve dağınıklıkları – ki gezmenin doğasında bu vardır - sanki Ankara ile durağanlaştırıp toparlıyor. Bir dahaki sefere dek.

“Bir kelebek kadar ömrüm olsa örgütlü yapılarda tüketirim...” diyor Yaşar Seyman bir yurtdışı seyahatinde yaptığı konuşması esnasında. Bu tümce bana “Kelebek Etkisi”ni (şu meşhur “Butterfly Effect”) hatırlatıyor. Genel bilimsel tanıma göre, bir sistemin başlangıç verilerindeki ufak değişiklikler, büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilir. Adını Edward N. Lorenz’in hava durumuyla verdiği örnekten alan Kelebek Etkisi’ne göre, Amazon ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması, Avrupa’da fırtına kopmasına sebep olabilir. Türkiye’nin bir yerlerinde bir Yaşar Seyman’ın dünyada eşitlik ve çoğulculuk arayışı adına kanat çırpmasının koparabileceği fırtınaları düşünüyorum. Ve bir kelebek kadar ömrü olsa dahi bize yetirirdi, biliyorum.GÖÇMEN KALEM
Yaşar Seyman
Bilgi Yayınevi
2012, 296 sayfa, 16 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR