scorecardresearch.com İzmir’de kitap baharı - Etkinlik programı Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

İzmir’de kitap baharı - Etkinlik programı

350 yayınevinin katıldığı 18. İzmir Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu Ahmet Cemal.

20.04.2013 08:00

İzmir’de kitap baharı - Etkinlik programı

TÜYAP ve  Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle yapılan İzmir Kitap Fuarı açıldı. Bu sene on sekizincisi düzenlenen fuar 28 Nisan’a kadar Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda sürecek. Yaklaşık 350 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşen İzmir Kitap Fuarı dokuz gün süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle 100 etkinliğe ev sahipliği yapacak.

İzmir Kitap Fuarı, her gün 11.00-20.00, kapanış günü 28 Nisan’da ise 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Etkinlik  programı
20 NİSAN CUMARTESİ
Konferans Salonu I
14.00-15.00
“Benim Külrengi Zamanlarım”
Ahmet Cemal, Enver Ercan

15.15-16.15
“Küba’nın Başarısı ‘’Sosyalist Anayasa ‘’  Eks.Jorge Quesada Concepción

16.30-17.30
“Gerçek Dünya, Sanal Politika”
Ercan Karakaş

17.45-18.45
“21. Yüzyılda İşçi Sınıfı”
Haluk Yurtsever 

Konferans Salonu II
14.00-15.00
“Atatürk ve İslam”
Anıl Çeçen, Ahmet Akgül

15.15-16.15
“Türkçe Konuşmak”
Gülgûn Feyman

16.30-17.30
“Zamana Karşı Orhan Kemal”
Işık Öğütçü, Mazlum Vesek

17.45-18.45
“Deftera Wenda-Kayıp Defter”
Ronî War, Receb Dildar 

Konferans Salonu III
14.00-15.00
“Nihat Genç’le Söyleşi”
Nihat Genç

15.15-16.15
“Metristepe Nasıl Metrestepe Oldu?”
Üstün Dökmen

16.30-17.30
“Faruk Dilaver “Yunus Emre’ye Dair”
Faruk Dilaver

19.00-20.00
“Başkanlık Sistemi ve Türkiye”
Ercan Karakaş, Erdal Aksünger

21 NİSAN PAZAR
Konferans Salonu I
11.00-11.45
“Bakalım N’olacak?”
Çiğdem Özelsancak Ataş, Fidan Çobanoğlu Kaplan

12.00-13.00
“Kitapla Değişir Dünya”
Ahmet Cemal, Faruk Duman

13.15-14.15
“Kendi Everest’inize Tırmanın”
Nasuh Mahruki

14.30-16.00
“Sevdiğim Roman Kahramanları”
Nilüfer Kuyaş, Faruk Duman, Mehmet Anıl, Sibel Türker, Cemil Kavukçu

16.15-17.15
“Kürt Sorunu, Suriye ve Ortadoğu Denklemi”
Haluk Gerger

17.30-18.30
“Ölümünün 40.Yılında Kemal Tahir”
Cengiz Yazoğlu, Sezai Coşkun, Korkut Tuna

18.45-19.30
Şiir, Tanışmalar, Hatıralar
Nesrin Kültür Kiraz, Sezai Sarıoğlu,  Eşber Yağmurdereli 

Konferans Salonu II
12.00-13.00
“Hadi Konuşalım”
Esra Harmanda

13.15-14.15
“Korku Çağında Edebiyat”
Onur Behramoğlu, Kadir Aydemir

14.30-15.30
“Kemalizm ve Kürt Sorunu
Osman Özarslan

15.45-16.45
Panel:”Savaş Politikaları” Tartışmaları
Ahmet Kale, Gülümser Seyitcemaloğlu

17.00-18.00
“Stefan Zweig’i Çevirmek”
Ahmet Cemal

18.15-19.15
“Ulusalcılık, İşçi Sınıfı Enternasyonalizmi ve 1 Mayıs”
Makum Alagöz, Abdullah Varlı 

Konferans Salonu III
12.00-13.00
“Siyasetin Sefaleti”
Osman Pamukoğlu

13.15-14.15
“Barış Süreci ve Demokrasi”
Alaattin Yüksel, Levent Tüzel

14.30-15.30
“Tarihin Işığında Günümüz Sorunları”
Erdoğan Aydın

15.45-16.45
“Aykırı Sorular”
Enver Aysever

17.00-18.00
“Türkiye Nereye Gidiyor?”
Merdan Yanardağ 

22 NİSAN PAZARTESİ
Konferans Salonu I
12.00-13.00
Ekrem Güneş’le Söyleşi “ Okudukça Neler Değişir?”

13.15-14.15
“Ergenliğin Zorlu Yollarını Resmeden Gençlik Romanı: Defne’yi Beklerken”
Aslı Der

14.30-15.30
“Kaptan’ın Zekâ Oyunları”
Nevzat Erkmen

15.45-16.45
“Edebiyatta Yaratıcılık”
Yusuf Alper, Levent Mete, Yılmaz Okyay

17.00-18.00
“Kent ve Edebiyat Dili ve İzmir”
Mehmet Güler, Ahmet Özer, Hasan Kantarcı                          

18.15-19.15
“Şiirin Adı İzmir”

Konferans Salonu III
12.00-13.00
“İyi ki Doğdun Palyaço!”
Kazım Şahin

13.15-14.15
“Modernite ve Muhafazakarlık Arasına Sıkışmış Kadın”
Buket Akkaya, Gülseren Mungan, Oya Uslu

14.30-15.30
“Çok Şikâyetim Var/ Küçük Şikâyetler Defteri”
Nursel Çetin

15.45-16.45
“Şiirde Dilin Gücü”
Yunus Koray, Yusuf Alper, Fergun Özelli, Murat Acar

17.00-18.00
Kutlama: “Dil Derneği 26 Yaşında”
Şiir Saati: “26. Yılımızda 26 Şiirle...”

18.15-19.15
Şiir Dinletisi: “İzmir’de Bir Aşktır Şiir”

23 NİSAN 2013 SALI
Konferans Salonu I
12.00-13.00

“Ayla Çınaroğlu’yla Söyleşi “Bilgebaş Olmak”

13.15-14.00
“Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler”
Süleyman Bulut

14.15-15.45
“Diyaloglar: “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”
Ayfer Tunç , Murat Gülsoy

16.00-17.00
“Çocuklar ve Büyük Çocuklar İçin Şiir Yazmak”
Haydar Ergülen

17.15-18.15
“Kardeşlik ve Gelecek Şiirleri”
Tuğrul Keskin, Aydın Şimşek

18.30-19.30
“Bir Çizgi Karakter ve Arkadaş Arasındaki Müzik” Güneri İçoğlu

Konferans Salonu II
13.15-14.15

Türkiye’nin Dönüşüm Yılları”
Işın Çelebi

14.30-15.30
“Edebiyatımızda Yeni Sesler”
Sinan Sülün, Deniz Gezgin, Oylum Yılmaz

15.45-16.45
“19 Mayıs’tan 23 Nisan’a-23 Nisan’dan 9 Eylül’e Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mız”
Gürdal Çıngı

17.00-18.00
Şiir Dinletisi: “Aşkın Şiiri-Şiirin Aşkı”
Tacim Çiçek, Şevket Karakış

Konferans Salonu III
13.15-14.15

“Ahmet Şerif İzgören ile Söyleşi”
Ahmet Şerif İzgören

14.30-15.30
“Soner Yalçın Büyük Oyunu Anlatıyor”
Soner Yalçın

15.45-16.45
“AKP’li Yıllarda Türkiye Ekonomisi ve Emekçiler”
Erinç Yeldan, Mustafa Sönmez

17.00-17.45
“İzmir’i Sevme Sanatı”
Yaşar Aksoy, Hakan Tartan, Bijen Molay

24 NİSAN 2013 ÇARŞAMBA
Konferans Salonu I
12.00-13.00

“Sınav Stratejileri”
Orhan Keskin

13.15-14.15
Hamdullah Köseoğlu’yla Söyleşi “Sözün ve Yazının Gücü”

14.30-15.30
“Günlük Hayatın Sonsuzluğu ve Şiir”
Şükrü Erbaş

15.45-16.45
“Futbol ve Milliyetçilik”
Gökhan Daca, Devrim Cem

17.00-18.00
“Kadın Edebiyatçıların Aynasından”
Lütfiye Aydın, Neriman Ağaoğlu, Birsen ferahlı

18.15-19.15
Stand-up: “Kitap Doktoru” Yazarından,Tek kişilik Eğitici Mizah Gösterisi
Rıfat Batur

Konferans Salonu III
12.00-13.00

“Ben de Öyle Yaptım”
İsmail Yavaş

14.30-15.30
“Bakalım N’olacak?”
İmren Tübcil, Türkay Çakalağaoğlu

15.45-16.45
Ödül Töreni: 16. Mevlüt Kaplan Edebiyat Ödülleri Töreni
Panel: Çocuk Edebiyatı ve İşlev, Ödüllerin Önemi
Konuşmacılar: Bilsen Başaran, Mevlüt Kaplan, Hüseyin Tuncer, Timuçin Özyürekli

17.00-18.00
“Cumhuriyet ve 68’liler”
Mustafa İlker Gürkan, Zihni Çetiner, Hakkı Karadeniz

18.15-19.15
Şiir Dinletisi: “İmbatın Rüzgarı Barış İçin Esiyor (Barış için Şiirler)”
Katılan Şairler: Aydın Şimşek, Tuğrul Keskin, Namık Kuyumcu, Hayri K.Yetik, Fergun Özelli, Yusuf Alper, Özgen Seçkin, Utkun Büyükaşık,Özer Alptekin, Erhan Söğüt, Aydın Uysal, Burcin İvren

25 NİSAN PERŞEMBE
Konferans Salonu I
11.15-12.15
“İzmir Sokaklarında Bir Simitçi Çocuk: Gevrekçiii”
Hacer Kılcıoğlu

13.15-14.15
“Çocuk ve Gençlik Edebiyatında 50 Yılın Ardından”
Gülten Dayıoğlu

14.30-15.30
Mehmet Atilla’yla Söyleşi “Düşle Gerçeği Buluşturan Edebiyat

15.45-16.45
“Öykünün İzmir Bahçesinde”
Konuşmacılar: Aydın Şimşek, Turan Horzum, Hüsamettin Köseoğlu, Seher Kaya, Deniz Moralıgil, Figen Dölek

17.00-18.00
“Çevirmen Gözüyle Böyle Dedi Zerdüşt”
Gülperi Sert

18.15-19.15
“Merdivende Üç Şair “Sivas 93”
Âba Müslim Çelik

Konferans Salonu III
13.15-14.15

Söyleşi: “Bakalım N’olacak?”
Ahmet Günbaş, Eşref Karadağ, Halim Yazıcı

14.30-15.30
Söyleşi: “Türkiye Çocuk Edebiyatında Fantastik Kurgunun Yeri”
Gülşah Elikbank, Mavisel Yener

15.45-16.45
“Basın, Sermaye ve İktidar ilişkisi”
Yeşim Kaptan, Emine Uyar

18.15-19.15
“Ölümünün 60. Yılında Neyzen Tevfik”
Mecit Ünal, Seyyit Nezir

26 NİSAN CUMA
Konferans Salonu I
11.00-11.45

“Çılgın Dondurma”
Tülin Kozikoğlu

12.00-13.00
“Göçün ve Mübadelenin Alevi İle Kavrulan Yürekler, Hürriyet: Bir Sevda Masalı”
Nur İçözü

13.15-14.15
“Gençlik ve Tarihsel Romanlar”
İsmet Bertan

14.30-15.30
Aytül Akal’la Söyleşi “Kırmızı Arabayı Kim İster?”

15.45-16.45
Söyleşi: “Çayırkuşu Çatıya Çıkınca…”
Habib Bektaş

17.00-18.00
“Derslerle Başım Dertte”
Funda Özlem Şeran

18.15-19.15
“35 Yıllık Bir Mizah Yolculuğundan Anılar”
Cihan Demirci

Konferans Salonu I
12.00-13.00

“Çocuk ve Edebiyat”
İbrahim Dinçer, Yeşim Deniş Sevim

13.15-14.00
“Kurbağa ve Murbağa ile Arkadaşlık Ne Güzel!”

14.30-15.30
“Eğitim Teknojileri
Alaaddin Evren

15.45-16.45
“Örgütlenme ve Kadın Dergileri”
Derya Şaşman Kaylı, İlknur Üstün, Filiz Karakuş

17.00-18.00
“Modern Tıbbın Karanlık Yüzü (Tıp Bu Değil)”
Osman Elbek

Konferans Salonu III

12.00-13.00
Ferda İzbudak Akıncı’yla Söyleşi “Büyük Bergama Direnişi, Altın Madenleri ve Bir Roman: Bergamalı Simo”

13.15-14.15
“Kaplanla Yan Yana”
Ayşe Kulin, Inez Baranay

14.30-15.30
“Mavisel Yener Çocuklarla Buluşuyor, Düşler Konuşuyor”
Mavisel Yener

15.45-16.45
“Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu Sağlık”
Canan Karatay

17.00-18.00
“Nil’den Fırat’a Devlet Oyunları”
Erdal Sarızeybek

19.00-19.45
“Yerel Yönetimler ve Demokrasi”
Gökhan Günaydın

27 NİSAN CUMARTESİ
Konferans Salonu I
11.00-11.45
Simla Sunay’la Atölye Çalışması “Sözcüklerin Rengi, Rengin Mutluluğu…”

12.00-13.00
Söyleşi: “Gönül Meselesi ve Roman Kahramanları”
Tuna Kiremitçi

13.15-14.15
“Zamana Söylenmiştir”
Ahmet Telli, Asuman Susam, Didem Gülçin Erdem

14.30-15.30
“Bölgedeki Gelişmeler ve Türkiye”
Onur Öymen

15.45-16.45
“Romanımızda İdeolojik ve Politik Yaklaşımlar”
Oya Baydar, Turhan Günay, Hayri K. Yetik

17.00-18.00
“Sosyal Sorumluluk Projeleri ve Kolektif Kitaplar Kapsamında ‘K’ “
Cüneyt Ayral, Levent Sevinçok

18.15-19.15
“İzmir’in Şiir Damarları”
Halim Yazıcı, Hüseyin Peker

Konferans Salonu II
12.00-13.00

“İzmir Sofraları ve Tılsımlı Yemekler”
Ayşe Kilimci, Bülent Usta

13.15-14.15
“Yazarken Büyümek”
Müge İplikçi

14.30-15.30
“Uydurulan Dinden İndirilen Dine..”
Eren Erdem

15.45-16.45
“İleri Demokrasi”de İleri Sansür”
Nihat Behram, Turhan Keskin

17.00-18.00
“Alman İdeolojisi”
Aydın Çubukçu, Doğan Göçmen

18.15-19.15
“Hiyerarşik Düşünme ve İçkinlik Düzlemi”
Cengiz Baysoy

Konferans Salonu III
12.00-13.00

“İzmir’in Yüksek Maneviyatı”
İhsan Özkes

13.15-14.15
“Hasret”
Canan Tan

14.30-15.30
“Gün O Gün’dür”
Banu Avar

15.45-16.45
Söyleşi: “Cumhuriyet Kazanımlarının Günümüzdeki Durumu”
Konuşmacı: Sinan Meydan

17.00-18.00
Şiir Dinletisi: “Sanat Cephesi Şairleriyle Söyleşi “Savaş-Barış Politikaları” Şiir Dinletisi”
Katılımcılar: Hüseyin Gül, Ragıp Özcan, Birsel Başaran, Sevgi Gül
Müzik- Saz: Hüseyin Gül

18.15-19.15
“ İkinci Cumhuriyet’te Yurtseverlik “
Kemal Okuyan

28 NİSAN PAZAR
Konferans Salonu I
12.00-13.00
“Şiirdeki Yaşam, Yaşamdaki Şiir”
Ataol Behramoğlu

3.15-14.15
“Osmanlının Son Kartalları”
Aziz Üstel

14.30-15.30
“Osmanlı’da Aile ve Kültür Hayatı”
Yavuz Bahadıroğlu

15.45-16.45
“Yazının Cinsiyeti”
Mine Söğüt, Yalçın Tosun, Kerem Işık

17.00-18.00
“Milliyetçilik ve Kürt Sorunu”
Zafer Yörük, Nuray Sancar, Aydın Çubukçu

Konferans Salonu II
12.00-13.00
“Filozof Çocuklar Klübü”
Seran Demiral

13.15-14.15
“Satılık İmparatorluk – Küller Altında Yakın Tarih”
Mustafa Armağan

14.30-15.30
“Edebiyat Özgürlüğü”
Tülin Dursun, Halil İbrahim Özcan, Hülya Soyşekerci, Sabri Kuşkonmaz, Cüneyt Ayral

15.45-16.45
“Gizil Güçlerin Farkındalığı”
Bünyamin Çetinkaya

17.00-18.00
“Kürt Aydını - Kürt Edebiyatı”
Selim Temo

Konferans Salonu III
12.00-13.00

“Kendi Mucizenizi Yaratın”
Nuray Sayarı

13.15-14.15
“Türkiye’de Gazeteci Olmak”
İlhan Taşçı

14.30-15.30
“Yekta Kopan’la Söyleşi”

15.45-16.45
“Sivil Tuzak”
Tansel Çölaşan

17.00-18.30
Şiir Dinletisi: “İzmir’den, aşka, barışa, dizelerden ezgilere, imbatla…”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

Hangi roman kahramanısınız?

Hangi roman kahramanısınız?

Yoncanın hangi yaprağısınız?

Cervantes'in Don Quijote'sini, Balzac'ın Goriot Baba'sını, Moby Dick'in Kaptan Ahab'ını ve Suç ve Ceza'nın Raskolnikov'unu en karizmatik roman kahramanlarının ilk dördüne soksak kimsenin itirazı olmaz herhalde. Her biri birbirinden merdane bu dört roman kahramanı, hayat denen kelimeyi en olmadık cümleler içinde kullanarak zihnimizi zorlamayı başarmışlardır. Deli, dâhi, çaresiz yahut tutkuludurlar. İtirazınız yoksa teste başlayın, bakın bakalım yoncanın hangi yaprağısınız...

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Neil Douglas Klotz'un "Sufi'nin Hayat Rehberi" adlı kitabı hediye.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Neil Douglas Klotz'un "Sufi'nin Hayat Rehberi" adlı kitabı hediye.'

Sufi'nin Hayat Rehberi'nde kaç ders vardır?

  • 99
  • 109
  • 19
  • 9