scorecardresearch.com Hepimiz çocuklar gibi korkuyorduk Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Hepimiz çocuklar gibi korkuyorduk

Cem Akaş’ın kitabı üzerine yazmak değil, Akaş’la kitabını konuşmayı tercih ederdim. Sebebi, Akaş'ın metinleri üzerine yazmaya çalışan birçoklarının sebebine benziyor...

14.10.2016 06:00

MEHMET SAİD AYDIN mehmetsaida@gmail.com

Hepimiz çocuklar gibi korkuyordukCem Akaş

Biyografisini yazmak belalı iş ama son kitapta (birazdan bahis açmaya çalışacağım son kitabında) nispeten hallolmuş bu dert. Oradan söylüyorum: ‘68 Mannheim doğumlu, İstanbul’da yaşıyor. Başlıca yapıtları: ‘Noktanın Kesişimleri Antolojisi’ (1990), ‘7’ (1992), ‘Suç ve Ceza’ (1992), ‘Gizli Hava Müzesi’ (1995), ‘Olgunluk Çağı Üçlemesi’ (2007), ‘19’ (2009), ‘Tekerleksiz Bisikletler’ (2012).
Neden metni üzerine yazmak yerine yazarıyla konuşmak –bu faraziyeyi yazarının kabul etmesi önkabulünden kuruyorum elbette– isterdim? Çünkü Akaş metinleri bende daimi bir IKEA’ya gitmek etkisi yapıyor. Bahsi geçen mağazanın Türkiyeli orta sınıfı aynı hizaya çektiği sınıfsal tespiti bir yana, haddizatında oradan alışveriş etmenin bendeki etkisi ‘zekâ testi’ oluyor. Benden bunu talep etmiyor, birçok insan patır patır yapıyor, görüyorum ama ben elimde birkaç harf ve birkaç rakam, şebelek gibi az evvel beğendiğim şeyin kutusunun nerede olduğunu arıyorum. Bu şebeleklik ortalama bir zamanın sonunda nihayete eriyor, o kutuya erişiyorum. Tam “Hah, ben de ötekiler gibi bulabiliyorum” hissi yanaşıyor ki, çat, bu defa harflerin sırasına göre aramak icap ediyor. Yanıma biri geliyor tabii ki o esnada, eliyle koymuş gibi buluyor. Sonraki kutuyu ama, bir önceki tecrübeyle kolay buluyorum. Sonraki daha kolay, sonraki, sonraki, en sonda iyi hissediyorum. “Yahu ne var işte anlamayacak, harfler şu, rakamlar bu, raf da aha şura.”
Cem Akaş’ın romanının adı ‘Sincaplı Gece’. Alt başlığı da ‘Eksiltmeli Roman’. Bir sırrı çözmüş değilim, daha yazının burasında söyleyebilirim, evet Turgut Uyar’ın evlatları, tam da o aklınıza gelen şiir. Romanda en kesin anladığım şey de o ilk hissettiğim. Geyikli gece değil, sincaplı gece. Sincaplar Çamlıca eteklerinde, televizyon vericilerinin devasa gölgelerinin civarında, bu romanda.
Burak Şuşut, tam 16 yıl evvel Akaş’la Virgül dergisi için konuşmuş ‘Balığın Esir Düştüğü Yer’in yayımlanması münasebetiyle. Çok da iyi etmiş Şuşut; 16 yıl sonra okuduğum bu romana dair zihnimde oluşan soruların bir kısmından hicap duymamamı sağladı. Yalnız da hissetmedim metin karşısında –en azından kimi sorular bağlamında. “Allegro ma non trappo” epigrafıyla başlıyor metin. Müzik terimi: Hızlı ama, çok aşırı değil manasında. Canlı, hızlı, eyvallah ama abartmayalım gibi. Üç perdesi var romanın adlı adınca. Gene adlı adınca 1’den 128’e kadar bölümler: En uzunu üç kitap sayfası kadar süren, kısalarının birkaç cümle olduğu 128 bölüm (‘Aldırma 128’?)
‘Burada’ ve ‘bu’ ile başlayan bölümler okuyucuya gösteriyor doğrudan. “Burada dişlerimi fırçalıyorum” ilk cümlesi (Bir televizyondan mı izliyoruz yoksa? mindy.me sitesinin domain’i 1200 dolara satışta). Emine Hanım’ı dinliyoruz; Büşra, İsmail, Sunullah, Salih, Abdülkerim, Mebrure, Nazif Kemal, Taha [medeniyet değil medeniyyet diyor Taha], Rumeysa, türban markaları, üst başlar, geleceğe gidişler (ve dönüşler), kim olduğunu bilemediğimiz ‘Beyefendi’, gizli örgütler, internet olmayan libernet, hem ütopya hem distopya... İç içe.
(Parantez içlerinde romancıyla konuşan) Bu karmaşık yazıyı yazmak yerine, Akaş’la konuşsam ilk olarak Refik’in annesinin adı neden Adalet, babasının adı neden Vüsat diye sorardım. Sanırım.
‘Sincaplı Gece’ kesinlikle keskin, mavi ve hışırtılı değil. Bundan eminim, en azından.

SİNCAPLI GECE
Cem Akaş
Can Yayınları, 2016
208 sayfa, 17 TL.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR