scorecardresearch.com Hayat sertleştikçe kalemim de sertleşiyor Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Hayat sertleştikçe kalemim de sertleşiyor

İkinci romanı ‘Votka Pera’da yaralı bir ruhun aşk ve bağımlılıkla başa çıkışını anlatan Aybike Ertürk, “Ölümü ve yaşamı sıkça sorguladığımız karanlık bir dönemden geçiyoruz” diyor.

06.01.2017 06:00

CİHAN ERKEN

Hayat sertleştikçe kalemim de sertleşiyorAybike Ertürk

İlk romanınız ‘Bayan Hiçbiri’de eğlenceli bir şehirli kadın hikâyesi anlatıyorsunuz. ‘Votka Pera’ ise ilkine göre sert bir roman. Kitaplarınızın konusunu belirleme süreci nasıl işliyor?
Hikâye aramıyor, sabırla hikâyenin gelip beni bulmasını bekliyorum. Yazabilmek için hissetmem, dert etmem gerekiyor. Evet, ‘Bayan Hiçbiri’ gibi eğlenceli bir kitabın ardından böylesine sert bir hikaye yazmamın sebebi de sanırım kolektif bilincin üzerimdeki etkisinden kaynaklanıyor. Arda, ölümle yaşam arasındaki ince çizgide cambazlık yapan, hayatın anlamını sorgulayan bir karakter. Bizler de ölümü ve yaşamı sıkça sorguladığımız karanlık bir dönemden geçiyoruz. Etkilenmemek mümkün değil. Hayat sertleştikçe benim kalemim de ister istemez sertleşiyor.

Yapılan araştırmalar da ‘güvensiz bağlanma’ ve terk edilme kaygısı ile madde kullanımı arasında belirgin bir ilişki olduğu tespit ediliyor. Arda’nın ebeveynleriyle kurduğu ilişki de buna benzer... Hikayeyi kurgularken taşlar nasıl böylesine yerine oturdu?
Bu konuda uzman değilim ama bir yazar olarak bildiğim bir şey varsa o  da 30 yaşında, problemli bir adamın hikâyesi anlatmak istiyorsanız önce o adamı doğurmanız ve büyütmeniz gerektiği... Dolayısıyla hikayeyi sağlam bir temele oturtmak adına Arda karakterini oluşturmadan önce, onun anne ve babasının tanışma hikayesinden başlayarak çocukluğuyla ilgili neredeyse başka bir kitap yazdığımı söyleyebilirim. Bunun dışında tabii ki psikolojik literatürle ilgili araştırma yapıp profesyonellerden yardım aldım. Karakterle özdeşleşebilmek, onun yaşadığı sıkıntıları içselleştirebilmek adına, neredeyse her cumartesi Adsız Alkolikler toplantılarına katıldım. Hayatım boyunca unutamayacağım bir tecrübeydi benim için...

Arda’nın ve babasının elinden düşmeyen votka şişesi için kitabın kahramanlarından biri de diyebilir miyiz?
Kesinlikle... Alkol, Arda’nın çocukluğuna dair hatırladığı çok net bir figür. Aslında evdeki ufak çocuğun varlığını yok sayan gerçek ebeveynlerinin yerine koyduğu üçüncü ebeveyni de diyebiliriz votka şişesine... Pera’yla ilişkisi içerisinde de arzulanan diğer kişi rolünü üstleniyor aynı şişe. Bu yüzden sonunu getireceğini bilse bile ondan kopamıyor.

Neşeli bir tonda başlayan roman, sayfalar ilerledikçe sertleşiyor. Kitap bittikten sonra hem keyifli hem de karanlık bir his bırakıyor zihnimizde . Sizce bu iki zıt duyguyu bir arada tutan ve bu kadar gerçekçi kılan ne?
İnsan olmak! Öleceğini bilen tek canlı insanoğlu. Bu bile başlı başına varoluşsal bir kaygı sebebi. Hepimiz varoluşsal açlığımızı kapatmak için bir şeylere tutunuyoruz. “Hayatımı bir şişe votkayla rekabet ederek geçiremem” diyen Pera, Arda tarafından tabir-i caizse bir şişe votkayla aldatılınca, votka şişesini kaldırıp yerine bir kadın ya da bir erkeği koyuyor, kendi rekabetlerimizi ve aldanışlarımızı hatırlıyoruz. Arda, içimizde kuluçkaya yatan, üzerini kapattığımız ve bakmaya cesaret edemediğimiz karanlık yanımızı uyandırıyor sanırım. Ne olmamız gerektiği toplum tarafından bize dikte edilse de gerçekte bu sürecin nasıl olacağı bizim ellerimizde. Bu ciddi bir sorumluluk. İnsan olmanın yükü işte tam da burada ağırlaşıyor. Dolayısıyla Arda’nın hayat hikayesine tanıklık ederken ortak bir yükü de paylaşıyoruz.


VOTKA & PERA
Aybike Ertürk
Destek Yayınları, 2016
320 sayfa, 20 TL.

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR