scorecardresearch.com Gurme işi sanat kitabı: İşte... Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Gurme işi sanat kitabı: İşte...

‘hep kitap’tan Laurence King imzalı ‘İşte’ serisi: Serinden Warhol, Van Gogh, Dali, Leonardo Da Vinci, Goya, Magritte, Caravaggio ve Gauguin çıktı. Sırada 9 kitap var.

24.01.2017 11:00

GÜLİZ ARSLAN guliz.arslan@hurriyet.com.tr

Gurme işi sanat kitabı: İşte...'İşte Van Gogh kitabındsn...

Sanat deyince akan sular duruyorsa sizin için, sanat efsanelerinin hayatlarıyla ilgili ayrıntılara karşı bastırılması güç bir açlık duyuyorsanız hep, bu merakınızı giderecek kıymetli bilgiler içeren bir kaynak arayışındaysanız nicedir, sanat okuyan bir öğrenciyseniz, sanat okuyan bir öğrenci olmayı düşünüyorsanız... Ya da hiç bu kadar ‘uzun boylu’ amaçlarınız yoksa, sadece yeri geldiğinde ahkam kesmenize yarayacak çarpıcı sanat bilgilerine ihtiyaç duyuyorsanız mesela, sanatla ilgilenen bir arkadaşınıza alınacak iyi bir hediye arıyorsanız... Kimseye söyleyemeseniz de; kitaplığınızda, sehpanızın üzerinde ‘şık’ duracak ama ‘içi de kesinlikle boş olmayan’ kitaplar bulma peşindeyseniz ya da... ‘hep kitap’ın ‘İşte’ serisine buyurun...
Yayıncılık dünyasının yeni katılan ‘hep kitap’; dünyanın seçkin sanat yayıncılarından Laurence King’in hazırladığı seriyi Türkiye’deki okurla buluşturuyor. Serideki her bir kitap, farklı ülkelerden, farklı akımlardan dünyada iz bırakmış 17 sanatçının yaşam öykülerini, sanat tarzlarını ve eserlerinden örnekleri içeriyor. Andy Warhol, Van Gogh, Gauguin, Leonardo da Vinci, Dali, Magritte, Goya ve Caravaggio için hazırlanan kitaplar raflardaki yerini aldı bile. Sırada; Bacon, Cézanne, Gaudi, Kandinsky, Matisse, Monet, Pollock, Rembrandt ve Frank Lloyd Wright var.
Kitaplardaki bilgileri; Catherine Ingram, George Roddam, Joost Keizer, Patricia Allmer, Wendy Bird, Anabel Howard gibi sanat alanında uzman kişiler kaleme aldı. Kitabı benzerleri arasından kolayca sıyırlmasını sağlayan çizimlerse; Andrew Rae, Sława Harasymowicz, Christina Christoforou, Iker Spozio, Sarah Maycock gibi ödüllü çizerlerin elinden çıktı. Serinin ilk kitabı ‘İşte Van Gogh’, The Guardian tarafından 2014’ün En İyi Grafik Kitapları arasında gösterildi.Ressamların hayatlarını konu alan, çoğu ‘cep kitabı’ niteliğinde olan yayınlara aşinayız. Bu ‘fast food sanat kitapları’, genelde internette kısa bir taramayla ulaşabileceğiniz bilgiler içeriyor, görsel yönden de vasatı aşamıyor. Hep kitap’tan çıkan seri ise okura ‘gurme işi’ bir lezzet sunuyor. ‘İşte serisi’ndeki kitaplarda sanatçıların hayatlarını anlatırken kullanılan illüstrasyonların bazıları başlı başına bir sanat eseri niteliğinde. Bilgilerin pek çok farklı kaynaktan derlendiği belli.
Öte yandan, sanat kitaplarında sadece -ya da ağırlıklı olarak- ele alınan sanatçının eserlerinin olması size daha doğru geliyorsa ve ‘ciddi’ bir sunumdan hoşlanıyorsanız bu serideki kitapları biraz ‘pop’ bulabilirsiniz. Her kitap; o ressamla uyumlu bir renkte ve seri içinde bir bütünlüğü olan görsellikte tasarlanmış. Uzaktan bakıldığında renkli birer şekerlemeyi andırıyorlar. Elinize alıp çok hızlıca karıştırdığınızda ‘özenli bir çocuk kitabı’ izlenimi bırakmakları mümkün. Ama böyle şeylere çok da aldırış etmemek gerek. Albenisi bir kitabın kalitesinden ne götürebilir ki? Hem, bir kişi bile bu seriden bir kitabı sırf ‘dokusunu ve rengini’ sevdi diye alsa ve Warhol’un çılgınlıklarıyla, Leonardo da Vinci’nin dehasıyla, Gauguin’in renkleriyle, Van Gogh’un ilginç yaşam öyküsüyle, Dali’nin ‘delilikleri’yle tanışsa fena mı olur?
 
'İŞTE' KİTAPLARDAN İLGİNÇ BİLGİLER
 
ANDY WARHOL
* Warhol, çoğunlukla geçmişiyle ilgili yalan söylerdi.
* Çocukken çizgi romanları seviyordu, Temel Reis ve Dick Tracy’yi saplantı haline getirmişti.
* Uzun yıllar tümüne ‘Sam’ diye hitap ettiği 25 siyam kedisiyle yaşadı.
* Ses kayıt cihazından ‘Karım’ diye bahsederdi.
* New York’un iyi restoranlarında yemek yemeyi severdi. Çoğu zaman iki kişilik yemek ısmarlar, bir pakedi yolda rastladığı evsizlerden birine verirdi.
* Yıllarca safrakesesiyle ilgili problemler yaşadı.
 


DALI
* Dali dört yaşına geldiğinde babası onu devlet ilkokuluna yazdırdı. Çocukların büyük çoğunluğun fakir olduğu devlet okulunda adeta bir prens gibi giyinen Dali, göze battı ve zorbalığa uğradı.
* 1929 Dali için efsanevi bir yıldı. Paris’e taşındı, âşık oldu, gerçeküstücülere katıldı. Dengesiz, hatta neredeyse isterik davranışlar sergilemeye başladı.
* Dali öldükten sonrasını planlamıştı. Bedeni mumyalandı, bıyığı mumyalandı ve sade bir beyaz tunik içinde müzesindeki kümbete defnedildi.
 
VAN GOGH
* 1878’de Belçika’da Borinage’da doğrudan yolsullarla çalışma olanağı bulduğu kömür madeni bölgesinde evanjelik misyoner olarak geçici bir göreve geldi.
* Yaşamı boyunca takıntılı biçimde mektuplar yazdı; kardeşi Theo’ya, diğer aile üyelerine ve arkadaşlarına yazdığı yüzlerce uzn mektupla duygularını belgeledi.
* (...) Sinir krizi geçirerek kendi kulağının bir kısmını kesti ve neredeyse kan kaybından ölüyordu. Ertesi sabah bulundu ve hastaneye götürüldü.
 
GAUGUIN
* 1891’de eserlerinin büyük bir kısmını sattı. Biriktiridği parayla Güney Pasifik’e doğru açılma hayalini gerçekleştirebildi. Arkadaşları onu şerefine özenle hazırlanmış bir ziyafet vererek yolcu etti.
 
CARAVAGGIO
* 13 yaşındaki Caravaggio, Milano’daki bir ressamın çırağı olmak için sözleşme imzaladı. Bu alışılmadık bir anlaşmaydı; zira söz konusu ayrıcalık için Caravaggio bir de üstüne para ödemişti, ama bu çıraklık işi sadece bir kariyerin ilk adımı değil, aynı zamanda kendi bağımsızlığına giden yolda bir araçtı.

  

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR