scorecardresearch.com Evvel zamanın ötesindeki gerçek Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Evvel zamanın ötesindeki gerçek

Yatmadan önce ailemizin bize anlattığı masallar, ya aslında özenle korunmuş bir sırrın gayet dürüst anlatımlarıysa?

29.04.2016 00:55

EDA UTKU eutku@hurriyet.com.tr

Evvel zamanın ötesindeki gerçek

Uyumadan önce masal dinleyen çocukların hayata hep 1-0 önde başladığını düşünürüm. Çoğu çocuk anne babasının yaşam döngüsüne yetişemez, onlar daha eve gelemeden uyuyakalırken, bazı anne babalar da ne yapar eder, o masal saatini kaçırmamak için uğraşırlar ya hani. İşte o çocukların yaşadığı güven duygusu ve bu masallarla beraber şekillenmeye başlayan sınırsız rüyaları, imrenilecek şeydir doğrusu.

Peki ya anlatılanların hiçbiri masal değilse? Ya bunlar aslında ailemizin özenle korunmuş sırlarının dürüst anlatımlarıysa?

Ransom Riggs’in ‘Miss Peregrine’in Tuhaf Çocukları’ serisi, işte bu ürkütücü olasılık üzerine temellendirilmiş. Büyükbabasının kendisine gösterdiği tuhaf çocuklara ait fotoğraflar ve onlara ait hikâyelerle büyüyen Jacob Portman, büyükbabasının ölümü sonrasında acı gerçekle karşılaşır: Ona anlatılanlar aslında masal olmaktan çok uzaktır. Fakat tüm yetişkinler ağız birliği eder ve Jacob’ın anlattıkları psikolojik bir bunalımdan ibaretmiş gibi, göz ardı edilir. Ta ki bir gün Jacob, kendisini o korkunç masalların orta yerinde bulana dek…

İlk kitap olan ‘Tuhaf Çocuklar’da, Jacob’ın Bayan Peregrine’i ve tuhaf çocukları bulma hikâyesini okumuştuk. Tuhaf çocuklar, kendilerini dış dünyadan ve görünmez canavarlardan korumak isteyen müdirelerinin çabalarıyla, yaklaşık 70 yıl boyunca aynı günü yaşayıp durmaktaydılar. Onları öldürmek için gelen bomba en kritik anda durdurulmakta, çocuklar aynı günü tekrar ve tekrar yaşamaktaydılar. “Tarih tekerrürden ibarettir” cümlesine dair mükemmel bir mecazi anlatım.

Kitabın sonunda çocukların sırrı açığa çıkmış ve hayatları büyük bir tehlike altına girmişti. İkinci kitap olan ‘Gölge Şehir’de de tehlikeler artarak devam ediyor. Kendilerini 9 Eylül 1940 tarihinde bulan tuhaf çocuklarımız, şimdi de II. Dünya Savaşı’yla dümdüz olmuş Londra sokaklarında hayatta kalmak zorundadır. Jacob dışında hiçbirine görünmeyen canavar ‘Gölgeler’ ile onların yardakçısı olan Nazi askeri kılığındaki ‘Hortlaklar’ ise halen peşlerindedir. Üstelik çocuklar bu kez yalnız kendilerini değil, Bayan Peregrine’i ve beraberinde tüm dünyayı da kurtarmak zorundadır. Yanlarında yeni yol arkadaşları, peşlerinde en korkulu rüyalarından daha beter canavarlar olduğu halde, hayatta kalmaya çalışırlar. Ancak sonuç hiç de bekledikleri gibi olmaz.

Tıpkı ‘Harry Potter’ serisi gibi, ‘Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’ serisi de, çocuk kitabı gibi görünüyor.  Ancak bu önyargıyla hareket ederseniz, fena halde yanılırsınız. Zira bu kitabı çocuklara okutmak, onların, dünyamıza ve biz yetişkinlere karşı sahip olduğu naif güven duygusunu fena halde baltalayabilir. Peki bu eninde sonunda olmayacak mı zaten? Savaştan kaçan, tanımadığı topraklarda her gün tacize uğrayan, askerler tarafından esir alınan ve sevdiklerinin esaret altında yaşadığını görmek zorunda kalan çocuklar, çocuk kalabilir mi?

Şu ana kadar serinin yalnızca iki kitabı Türkçeye çevrilebildi. Bunlardan ikincisi olan ‘Gölge Şehir’, geçtiğimiz haftalarda raflardaki yerini aldı. Üçüncü kitap ‘Library of Souls’ (Ruhlar Kütüphanesi) için de çalışmalar sürüyor. Seri film endüstrisinin de dikkatini çekmiş. Kitaptan uyarlanan ve yönetmen koltuğunda Tim Burton’ın oturduğu bir sinema filmi, eylül sonu gösterime girecek. Filmin başrolündeki Asa Butterfield’a Eva Green, Samuel L. Jackson, Judith Dench, Rupert Everett ve Terence Stamp gibi ustalar eşlik edecek.

GÖLGE ŞEHİR
Ransom Riggs
Çeviren: Aslı Dağlı
İthaki Yayınları
2016, 440 sayfa, 30 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR