scorecardresearch.com Doğayı ve uzayı basit bir dille anlatmak mümkün Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Doğayı ve uzayı basit bir dille anlatmak mümkün

Christophe Galfard’ın gençlerin dikkatini iklim değişikliğine çekmek için yazdığı ‘Bulutlar Prensi’ üçlemesinin ilk kitabı şimdi Türkçede. 2009’da Fransa’da ‘En İyi Gençlik Romanı’ seçilen romanın yazarı ile kitabı Türkçeye çeviren Yasemin Tanbi konuştu.

20.05.2016 01:20

Doğayı ve uzayı basit bir dille anlatmak mümkünChristophe Galfard teorik fizik dalındaki doktorasını, kâinatın bir numaralı astrofizikçisi Stephen Hawking’in danışmanlığında tamamlamış. Şimdilerde, yazarlığın yanı sıra evreni ve zamanı ‘herkesin anlayabileceği dilde’ anlattığı konuşmalar yapıyor.

Şu sıralar hayli popüler bir alan olan ‘gençlik romanları’nda daha çok vampirlere, her şeye sahip zengin ama uyumsuz çocuklara ve aşırı idealize edilmiş aşk maceralarının özneleri olan çiftlere rastlamaya alışmışken, siz gençleri doğa, çevre ve iklim konularında uyarmayı yeğleyen bir kurgu seçmişsiniz. Bu yalnız başına yürünen zor bir yol olmadı mı?
Elbette zor oldu ama bu işe isteyerek giriştim. Daha önce Stephen Hawking ile konusu uzay olan ortak bir kitap yazmıştım. Bu kitapla televizyonlarda, gazetelerde anlatılanların her zaman doğru olmadığını basit bir dille ifade etmek istedim. İlkgençlik kitapları yazmaktaki hedefim; o yaş kategorisindeki çocukların duyduklarından etkilenip, dünyanın geleceğiyle ilgili endişe ve korkularını yenmelerini sağlamak. Üçlemenin ilk kitabını Kopenhag İklim Değişikliği Zirvesi esnasında çıktı. Gençlere yönelmemin bir nedeni de her şeyin eğitimden geçtiğini düşünmemden kaynaklanıyor. Fransa’da bu alanda çok satan gençlik kitaplarının az olması da zorlu bir durumdu. Ama ‘Bulutlar Prensi’ üçlemesi bestseller oldu.

Gençlere anlatmak ve yazmak için belli bir dil kullanmak gerekiyor. Bir bilim adamı olarak bu konuda zorlandınız mı?
Evet ama öğrendim. Doğa olayları veya uzay hakkında konuştuğunuzda karmaşık bir dil kullanırsanız, dinleyicileriniz anlamadıkları için çok kısa bir süre sonra sizi dinlememeye başlar. Bu nedenle olabildiğince basit bir dille anlatmaya çalışıyorum. Ayrıca bu dili sadece gençler için kullanmıyorum. Konuyla ilgisi olmayan yetişkinlere yönelik de konuşuyorum. Amacım insanların beni dinledikten sonra anlattıklarımın aslında anlaşılabilir bir konu olduğunu, sandıkları kadar zor olmadığını göstermek ve elbette ilgilerini artırmak.

Kitaplarınızı anadiliniz Fransızca değil de İngilizce yazmanızın özel bir nedeni var mı?
Üniversite ve akademik hayatım hep İngiltere’de geçti. İlk kitabımı da Stephen Hawking ve kızıyla birlikte İngilizce yazmıştım.

Stephen Hawking ile yolunuz nasıl kesişmişti?
İngiltere’de yüksek lisans yaparken kendisinden ders almıştım. Ders yılının sonunda bana onunla çalışmamı teklif etti.

Esasen astrofizikçisiniz, bu konuda çalışmaya devam ediyor musunuz?
Maalesef, şimdilerde tamzamanlı yazarlık yapıyorum.

Astrofiziği, hocalığı özlemiyor musunuz?
Aslında araştırma yapmayı çok özlüyorum. Hocalığı ise özlemiyorum, zaten yazdıklarım ve yaptığım konuşmalar da bir nevi hocalık (gülüyor).

BULUTLAR PRENSİ 1
Christophe Galfard
Çeviren: Yasemin Tanbi
Yapı Kredi Yayınları, 2016
340 sayfa, 22 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR