scorecardresearch.com Çoksatarın bilimsel formülü Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Çoksatarın bilimsel formülü

Kitapların ticari başarıya ulaşıp ulaşamayacağını yüzde 84 hassasiyetle tahmin eden bir algoritma geliştirildi.

10.01.2014 11:00

Çoksatarın bilimsel formülü

İstatistiksel stilometri olarak adlandırılan, sözcük ve gramer kullanımını matematiksel olarak analiz eden tekniğin kitapların popülaritesinin tahmininde “şaşırtıcı ölçüde etkili” olduğu belirtildi.

New York’taki Stony Brok Üniversitesi’nden bir grup bilgisayar uzmanı, Dijital Gutenberg Projesi arşivinden indirdikleri klasik kitapları algoritmalarıyla analiz ederek ulaştıkları tahminlerini eserlerin başarısına ilişkin tarihi bilgilerle karşılaştırdı.

Araştırmacılar, tahminlerinin kitapların gerçek popülariteleriyle yüzde 84 uyuştuğunu tespit ederken, “ve” ve “fakat” gibi bağlaç ve çok sayıda isim ve sıfatın yoğun kullanımı gibi başarılı kitaplarda sıklıkla rastlanan birkaç trend de gözledi.

Daha az başarılı kitaplarda daha çok fiil ve zarfa rastlandığı ve bu kitaplarda “istedi”, “aldı” veya “vaat etti” gibi, fiil ve duyguları açıkça ifade eden sözcüklerin yoğun olarak kullanıldığı belirlenirken, nispeten başarılı kitapların “fark etti” ve “hatırladı” gibi düşünce süreçlerini tarif eden fiilleri tercih ettiği tespit edildi.

Araştırmalarına uygulayacakları daha az başarılı kitapları bulmak için Amazon’daki satış listelerini tarayan araştırmacılar ticari başarısına karşın “medyadan aldığı olumsuz eleştiriler” nedeniyle Dan Brown’un Kayıp Sembol’ünü de (The Lost Symbol) listelerine dahil etti.

İşlemsel Dilbilim Derneği’nce yayınlanan çalışmanın yazarlarından asistan profesör Yejin Choi şöyle dedi: “Edebi eserlere ilişkin başarı tahmini yayınevleri ve umut vaat eden yazarlar için eşit derecede büyük bir ikilem yaratıyor. Çalışmamız, bildiğimiz kadarıyla yazım üslubu ve edebi yapıtların başarısı arasındaki bağlantılara niceliksel yorumlar getiren ilk araştırma örneği.

Önceki çalışmalar, başarılı kitapların ‘gizli reçetesini’ kavramaya çalışıyordu. Fakat bu çalışmaların çoğu, bir düzine kitaba dayanan ve esas olarak üst seviye içeriğe odaklanan—kahramanların ve hasımların kişilikleri ve olay örgüleri—niteliksel örneklerdi. Bizim araştırmamızsa, başarılı edebiyat örneklerinde ortak olarak rastlanan yazım üsluplarını karakterize eden sözcüksel, sözdizimsel ve söylemsel modellere ilişkin bilgi veren, geniş bir tür yelpazesinde hatırı sayılır ölçüde daha geniş bir koleksiyonu—800 kitap—mercek altına alıyor.”
(Telegraph)

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR