scorecardresearch.com Kitabın başkenti Bursa Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Kitabın başkenti Bursa

14. Bursa Kitap Fuarı, 27 Mart'a dek açık kalacak. Bursa her yıl olduğu gibi yine, kitabın başkenti olacak.

18.03.2016 11:00

Kitabın başkenti Bursa

TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen 14. Bursa Kitap Fuarı, TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 19 Mart 2016’da ziyarete açılıyor.

Fuar, 27 Mart günü kapanacak.

Bursa her yıl olduğu gibi yine kitabın başkenti olacak.

Bu yıl 300 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşecek Bursa Kitap Fuarı, söyleşi, panel ve çocuk etkinlikleri gibi 80 kültür etkinliğine ev sahipliği yapacak. Dokuz gün süresince düzenlenecek imza günleri ve etkinliklerde yüzlerce yazar okurlarıyla buluşacak.

Aralarında İlber Ortaylı, Can Dündar, Ahmet Telli, Sibel Eraslan, Gülten Dayıoğlu, Uğur Koşar, Şermin Çarkacı, Ahmet Ümit, Ercan Kesal, İsmail Saymaz, Pelin Çift, Tuna Kiremitçi, Emre Kongar, Ayşe Kulin, Ataol Behramoğlu, Ahmet Şimşirgil, Canan Tan, Deniz Kavukçuoğlu, Mustafa Armağan,  Büşra Yılmaz, Fehim Taştekin, Aret Vartanyan ve Hakan Akdoğan’ın da bulunduğu pek çok yazar okurlarıyla buluşmak üzere Bursa Kitap Fuarı’nda olacak.

Cemil Meriç 100 yaşında
TÜYAP kitap fuarlarında, edebiyat ve kültür dünyamızın değerli isimlerinin 100. yaşlarının kutlama etkinlikleri de yapılıyor.

Bu kapsamda sosyolojiye yaptığı önemli katkıları ile Cemil Meriç’in 100. yaşı Bursa Kitap Fuarı’nda kutlanacak. 19 Mart 2016 Cumartesi günü Uludağ Üniversitesi akademisyenleri Mehmet Fatih Birgül, Ahmet Albayrak ve Mustafa Muharrem Tüfekçi’nin konuşmacı olacakları “Bir Şimşek Pırıltısı: Cemil Meriç” başlıklı panel düzenlenecek. Cemil Meriç’in edebiyat ve kültür dünyasına katkıları ise Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Kurtuluş Kayalı’nın katılımıyla 27 Mart 2016 Pazar günü “Edebiyat ve Kültür Bağlamında Cemil Meriç”  başlıklı söyleşi yapılacak.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü
Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında, 21 Mart Pazartesi günü oyuncu Mert Fırat ve gazeteci Bahar Çuhadar’ın katılımıyla tiyatro, mekân ve seyirci üzerine “Sanat Girişimciliği ve Yeni Tiyatro” başlıklı söyleşiyi dinleyebilirsiniz.

Sertel ailesi: Selanik’ten Sılaya
Tan Baskını’nın 71. yılında, Türkiye’de basın tarihinin önemli gazetelerinden biri olan Tan gazetesi yöneticisi Zekeriya Sertel ve eşi yazar Sabiha Sertel’in sergisi aynı zamanda Sertel’lerin yaşamına ve dolayısıyla yakın dönem Türkiye tarihine fotoğraf ve anlatılarla tanıklık ediyor.

Bu konudaki kitaplar da Can Yayınları tarafından yeniden basıldı.

Nur Deriş ve Ümit Alan’ın konuşmacı olarak katılacakları “Tan Baskını’ndan Bugüne Basın Özgürlüğü” söyleşisi de fuarın önemli etkinliklerinden.

Fuara Bursa dışından katılacaklara bazı önerilerde bulunacağım.

Eğer gezmediyseniz Bursa’da görülmesi gereken müzeleri ziyaret edin.

Bursa’yı tanımak için de özellikle Bursa Belediyesi’nin yayımladığı kitaplardan alın. Çevresindeki yerleri de gezin görün. Bir Osmanlı başkentini, eski bir Bizans şehrini daha iyi tanıyın. Fuarların daima o kenti tanımak için de bir fırsat olduğunu unutmayalım.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR