scorecardresearch.com Bir iktidar ve ihtiras romanı Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Bir iktidar ve ihtiras romanı

‘Dağ Yolunda Karanlık Birikiyor’, sembolik bir dille söylemek gerekirse bir adamın kendi evinin bütün camlarını zevkle ‘taşlaması’ gibi...

18.11.2016 06:30

Bir iktidar ve ihtiras romanıHüseyin Kıran

Bir iktidar ve ihtiras romanı ‘Dağ Yolunda Karanlık Birikiyor’. Bugünden, bugün için olduğu kadar düne hatta geleceğe doğru da okunup yorumlanabilir. Dili bilerek çetrefilleştirilmiş, güncel, alışıldık hatta egemen roman diline karşı bir ret havasında. Şifreli olması dilinin, edebiyat içi bir eylem olarak görülebileceği gibi politik yönden de yorumlanabilir. Olayı, olayın akımı kadar içerdiği fikri de yumak yumak yapıp çetin okuru beklemesi bu yüzdendir. Olaya gerek yoktur bugünü yaşayan için. Daha olay şimdinin şiddetini yumuşatmaktan başka bir işe yaramaz.
Bilgisi kendisinedir ayrıca. Aklını, yok hükmüne indirger. Aklını paylaşmaz, bilgi, elçi Yakup’un bildiği ‘devletin irade kuvveti olarak idare kuvvetinin ikiz kardeşi’ne dönüşecek sonra da kendi iktidarını kuracaktır. ‘Esasen bir devlet kurucu bilgi ve bilgelikle donanmış olan’ o, yani Yakup, şifrelerini kendisinde saklı ebedi bir güç kaynağı olmayı ancak böyle başarabilir. Saklayarak. Tutarak. Devletin ‘duvar’ kuvveti, duvarın imgesel sert sessizliği, soğukluk yanında acımasızlığı, yalnızlıkla beraber harç sırrını da imler. ‘İrade’ kuvveti bu sertlik ve dayanıklılık kadar işaretleri, yön levhalarını yetmedi, bilgi edinme, casusluk, heykel ve simge yaratma gücünü de barındırır. Öyleyse söyleyelim bir tür fetişist olduğu kadar şizofrenik durumdur bu. Dilinin gramerden sıyrılması, bazen ne dediğinin anlaşılmaması ondaki içsel kutsal inkar edilemezlikten dolayıdır.
Gerçi, bir yeni güç kaynağı olarak, o da, başka bir güç tarafından elçi olarak seçilmiş ve daha ilk planda, Yakup olanla, Yakup’u anlatanın sesi içi içe geçirilmiş böylelikle özne, benlik ve amaç şifrelenmesine uğratılmıştır. İleride bir ara rapor yazacak, bu rapor hiçbir zaman sadece kendisinin bildiği efendilere hiç ulaşmayacak, ne var ki, geleceğin güç ve kutsalında bir varlık soru/sorgulamasına bürünecektir. Arkasından o büyük sözünü söyleyecektir: Dağ yolunda karanlık birikiyor!. Eğer bu olmasa, dağ yolundaki karanlık birikmese ne bir tilkinin çaldığı elçilik elbisesi bir işe yarayacak ne de onun bir kurtarıcı olarak, daha kim olduklarını bile bilmediği, zaten bilmemesi gereken, bilse bile, bilmesinin bilmemek olduğu halka kral saymasını kendisini değiştirmeyecektir.
Hüseyin Kıran, alt metinde, anlatının ritmini düşürmeden, yaban bir dille, zaten yaban olan geçitlerde, bir bilinmezin, bilinebilir bilinmezliğine çekmek ister gibi okuru. Her şeyin bütün ayrıntıları ile çiğnendiği ve insanın ezilip edebiyat, estetik ve insani bütün dertlerin hiç sayıldığı bir yazım/yazın ortamında hem kendisini ayrıştırır hem de zor olana koyulur. Gerçi geri dönüp (yaşadığı zamana nazardır bu) ‘yüceler yücesi imparatora, onun yüzüne bakılmaz yakıcılıktaki kuvvetine, kimsenin doğrudan doğruya konuşmaya cüret edemediği ululuğuna’ korku refleksi ile biat edecek, sonra da, “Bir devleti nereden başlayarak kurmak elzemdir?” sorusunu soracaktır.
Romanın ruhunu ele veren pek çok altı çizilesi yer var ama ben ‘bazı yerlerin hepsi’ bahsinin önemli olduğu fikrindeyim. “Yürüdüğüm yolları indime aldım. Uzaktaki dağları indime aldım. Ovayı, o bitek sulak kötü efendilerin elinde kalmış arazileri ve halkıyla bütün orayı indime aldım. Kayıt ettim. Bilinen her yer Elçi Yakup’un tapulu malı. Kayıt edilsin; edildi. Kral Yakup üstüne geçirildi. Eksik olan elbette tamamlanacaktır. Eksik olanı tamamlayacak olan, kendisi tamam olandır. Eksiksiz tespit, ancak tamamı bilmekle mümkündür. Yürüdüm.”
‘Dağ Yolunda Karanlık Birikiyor’, sembolik bir dille söylemek gerekirse bir adamın kendi evinin bütün camlarını zevkle ‘taşlaması’ gibi. Bilerek.

DAĞ YOLUNDA KARANLIK BİRİKİYOR
Hüseyin Kıran
Sel Yayıncılık, 2016
96 sayfa, 12 TL.

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR