scorecardresearch.com Bir düğme ve çocuk bir araya gelirse Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Bir düğme ve çocuk bir araya gelirse

Küçük Kırmızı Düğme’nin örgülü saçlı kızın kırmızı paltosuna dikilmesiyle başlayan bir dostluk hikâyesi bu. Göknil Genç, çocuk dünyasının ve o muhteşem düş gücünün hakkını veren bir hikâye anlatıyor.

18.03.2016 00:45

DEVRİM YILMAZ dgulyilmaz@gmail.com

Bir düğme ve çocuk bir araya gelirse

Kızıl renginden dolayı Mars’a kırmızı ayakkabılar giydirmek isteyen, kaybettiği bir kâğıt parçası için, “Parmak çocuğun yastığıydı o” diye ağlayanlardır onlar. Küçük gerçek bir yastık yapma teklifinizi bile reddeder, cevabı yapıştırırlar: “O yastık da gerçekti zaten.”

Örnekler altı yaşındaki yeğenimden, onları bana hatırlatansa elimdeki kitabın iç kapağındaki not: “ Düğmeleri çok seven, Küçük Kırmızı Düğme’yi bir sabah hayal cebinden çıkarıp yazmam için bana hediye eden kızım Yaz’a...”

Dokundukları her şeyden sayfalar dolusu masallar yaratma yeteneğine sahip çocukların hayal dünyası karşısında şaşkın şaşkın düşünürken buluruz bazen kendimizi. Göknil Genç ise kızının hayal cebinden çıkanları kendi düş gücüyle birleştirerek tüm çocukları harika bir hikâyeyle tanıştırıyor.

Küçük Kırmızı Düğme’nin örgülü saçlı kızın kırmızı paltosuna dikilmesiyle başlayan bir dostluk hikâyesi bu. Arkadaşlıkları da, maceraları da küçük kızın tam çenesinin altında yerini alan düğmenin gözünden anlatılıyor. Her arkadaşlıkta olduğu gibi bu arkadaşlık da onun için yepyeni bir dünyayı keşfetme yolculuğuna dönüşüyor zamanla. Arkadaşının anneannesini, parkta oynayan çocukları, kedileri besleyen komşu teyzeyi tanıyıp müze gezileri yapıyor. Hatta arkadaşı sayesinde çizgi film bile izliyor. Göremediği tek şeyse örgülü saçlı kızın yüzü. Giderek artan bir merak ve istekle her fırsatta arkadaşının yüzünü görmeye çalışıyor ama şansı pek de yaver gitmiyor.

İlhamını bir çocuktan alan hikâye yarattığı heyecanla ilham kaynağından bir an olsun uzaklaşmıyor. Bu çocuksu heyecanın peşinden giderken bir anda kendimizi düğmenin yerinde bulmamız işten bile değil. Üzüntüsünü ve kötü rüyalarını paylaşıp korkularını yaşıyoruz onunla birlikte. Ya bir gün kendini yabancı birinin çenesinin altında, yeşil bir paltoda bulursa. Dahası, ya onu tutan iplikler gevşer de hiç bilmediği bir sokakta çamurlu yollara savrulursa. Onu o çamurlu yollardan alan her çocuk, düğmeyi masal kahramanına dönüştürebilir elbette. Hikâyeyi çekici kılan her anıyla yaratıcılığın kapılarını biraz daha aralayıp çocukları kendi düşsel dünyalarında apayrı yolculuklara çıkarabilecek bir örgüye sahip oluşu.

Neyse ki küçük düğme rüyalarındaki gibi çamurlu yollara savrulmuyor. Hatta endişelenmeyi de bir tarafa bırakıp bir umut yeşertiyor içinde. Belki seneye yine birlikte olurlar ama baharla birlikte paltonun gardıroptan ayrılma vakti gelince olanlar oluyor. Korktuğu başına gelmiş onu bağlayan ipler gevşemiştir. Taş zeminde zıp zıp zıplayıp, fırıl fırıl dönerken neler geçmiyor ki aklından.  Derin bir çaresizlik içindeki bekleyişin ardından tanıdık bir avcun içinde buluyor kendini. Onu paltoya dikerek bu arkadaşlığı başlatan, küçük kızın anneannesinin ellerindedir şimdi.  Anneannelerin “yıldızlar kadar çok ve parlak fikirleri olduğunu bilen” Küçük Kırmızı Düğme yepyeni bir yaşamın eşiğindedir artık.

MSGSÜ Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi olarak viyola eğitmenliği yapan Göknil Genç’i çocuklara sevdiren müzik ve edebiyat tutkusunu birleştirdiği kitapları olmuştu. Küçük Kırmızı Düğme’yle onlara en az müzik kadar duyguları besleyen bir masal hediye ediyor. Vaghar Aghaei’nin düşsel çizimleriyse kahramanları adeta canlandırarak hikâyeyi bir oyuna dönüştürüyor.

Yazımın başında bahsettiğim yeğenime hikâyeyi okuduğumda ilk tepkisi “Anneanne çok tatlıymış” demek oldu. Küçük Kırmızı Düğme’ye sunduğu yeni yaşama tanık olduğunuzda anneannenin bu iltifatı fazlasıyla hak ettiğini göreceksiniz.

KÜÇÜK KIRMIZI DÜĞME
Göknil Genç
Resimleyen: Vaghar Aghaei
Can Çocuk,2016
36 sayfa, 10,5 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR