scorecardresearch.com Ama ben değişmezsem ben olamam ki Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Ama ben değişmezsem ben olamam ki

90’ları, 90’larda Beyoğlu’nu ve Beyoğlu’nun yalnızca müdavimlerinin bildiği mekânlarını tecrübe edenler, bu öyküler sayesinde kendi hayatlarının bir kesitiyle karşılaşacak, rafa kaldırdıkları bazı defterleri yeniden açacaklar.

18.03.2016 00:40

MELEK KÖSTEKÇİOĞLU

Ama ben değişmezsem ben olamam ki

Geçen ay yayımlanan ve ilk bakışta adıyla dikkat çeken Rocky, Cohen ve Muhsin Bey’den Örneklerle Hayatım, Meriç Demiray’ın ilk öykü kitabı. Yıllardır senaristlik yapan Demiray pek çok yazarın yapamadığı cesurca yapmış ve “kendi” hikâyesini anlatmış. Elbette bu bir yorum, yazar katılır mı bilinmez. Ancak yedi öyküyle okurla buluşan birbirinden bağımsız karakterler ve öyküler sonlandığında otobiyografik bir bütünün yaşanmış ya da iz bırakmış çeşitli parçalarına dokunduğu hissiyatına erişiyor okur. Dolayısıyla birbirinin içinden geçen yaşamlar, kuşaklar ve insanlar bunlar; herkesin kendince bir dönemi yakalayacağı, benzerlikler kuracağı, hatırlayacağı ve belki de derinlerde, üstüne sünger çekilmiş bir yerleri sızlatacağını bildiği türden bir yakınlaşma. Hayatını inşa etmeye çalışan, bu esnada bocalayan, yenilgilerinden yeni bir atılım yaratmaya çalışan insanların yani her birimizin hayatlarındaki kesitler. Buna senaristliğin de kazandırdığı avantajla güçlendirdiği ve kitabın genelinde hissedilen sinematografik anlatım da eklenince her öyküdeki mekânlar ve olayların akış biçimi okurun belleğinde canlanarak adeta bir “sahne” gibi beliriyor. Ancak bu “sahne”ler yalnızca seyircisi değil, aynı zamanda oyuncusu da olabileceğiniz türden bir edebilikle kurgulandığından, sıradan olanın derinliğini yakalamayı başarıyor Demiray.

Rocky, Cohen ve Muhsin Bey’den Örneklerle Hayatım, yaşamın önemli bir evresini mercek altına alıyor. Çocukluktan başlayıp ilkgençliğin en pervasız dönemlerine uzanırken, heyecanın ve cesaretin pişmanlığa dönüştüğü aralığı yakalıyor ve “olgunlaşma” olarak adlandırılan dönemi tüm sancıları ve çelişkileriyle aktarmayı başarıyor. Bu dönem elbette iş yaşamında, ilişkilerde ya da kendi olma çabası içerisinde hayatın karşısına çıkardığı engebelerle boğuşmanın yoğunlaştığı, kimi zaman mücadele edildiği kimi zaman da akışına bırakıldığı zorlu bir geçiş süreci. Kendini hissettiren önemli bir tespiti var bu noktada yazarın; geçmişin belirleyiciliği. O an için önem vermediğimiz kimi ayrıntıların, davranışların, tutumların gelecekteki o “biz”e ne kadar değdiği, mücadelemizin aslında hayatla olduğu kadar geçmiş, şimdiki ve gelecekteki “biz”le de olduğu.

Melankolik bir atmosferin, geçmişe dair hayal kırıklıklarının ön planda olduğu hikâyelerde, umuda her zaman göz kırpan bir yan her zaman var. Başarısızlıklar, hayatın en sert gerçekleri ile tanışmış insanlar, ölüm gibi temalar karşımıza sıkça çıksa da, kitabın genel tonunun karamsar olmadığını, aksine, her öykünün yeni ve güzel olana yönelik bir inancı içinde barındırdığını söyleyebiliriz.

Hikâyelerin her birinin arka fonuna muhtemelen bizlerin de hayatında yer etmiş şarkılar yerleşince, her birinin kendine özgü bir rengi, bir hissi ve bir müziği oluşmuş. Hayatının bir dönemi ile hesaplaşan ve bu dönemi sonlandırma çabası içinde yer yer bocalayan, bazen kaybolan bir insanın hikâyesini bu şarkılar eşliğinde okumak, şüphesiz bir nostalji hissi yaratıyor. Özellikle 90’ları, 90’larda Beyoğlu’nu ve Beyoğlu’nun yalnızca müdavimlerinin bildiği mekânlarını tecrübe edenler, bu öyküler sayesinde kendi hayatlarının bir kesitiyle karşılaşacak, rafa kaldırdıkları bazı defterleri yeniden açacaklar.

ROCKY, COHEN VE MUHSİN BEY’DEN ÖRNEKLERLE HAYATIM
Meriç Demiray
Sel Yayıncılık, 2016
160 sayfa, 14 TL.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR