scorecardresearch.com Ahmet Haşim'i gündeme getirecek Kitap Yazısı ve Makale Yorumları Radikal Kitap'ta!

Ahmet Haşim'i gündeme getirecek

Elimde büyük Türk şairlerinden Ahmet Haşim’i yeniden gündeme getirecek, meraklıların Haşim’e bakmasını sağlayacak Hece Dergisi’nin özel bir sayısı var.

27.01.2017 06:00

Ahmet Haşim'i gündeme getirecek

Hece Dergisi’nin ‘özel’ sayıları, ilk sayısından beri ele aldığı konuları tüm yönleriyle kuşatan, irdeleyen, eksik soru bırakmayan, örnekler gösteren sayılardır. Bir kavram üzerine hazırladıkları sayılar da isim üzerine hazırladıkları sayılar da kütüphanenizin temel kaynak kitapları arasına girer.üyük Türk şairlerinden Ahmet Haşim’i yeniden gündeme getirecek, okurların, uzmanların, meraklıların yeniden Haşim’e bakmasını sağlayacak bir özel sayı var. Adı, ‘Türk Şirinin Yıldızlarından Ahmet Haşim’.
Açıkçası Türk şiirinde bugüne kadar Ahmet Haşim konusunda yapılan çalışmalar bana her zaman yetersiz gelmiştir. Tabii yarın yapılacak çalışmalarda da eksikler kalacaktır çünkü Haşim hâlâ birçok sırra sahiptir.
Elbette en başta bize bu şairi ayrıntısıyla tanıtan, onun eserlerini, yazdıklarını hazırlayan İnci Enginün – Zeynep Kerman’a  bir kez daha teşekkür borçluyuz.
Hiç kuşkusuz onlardan yararlanarak Beşir Ayvazoğlu’nun hazırladığı ‘Ömrüm Benim Bir Ateşti’yi de anımsatalım. Bir edebiyatçının dünden bugüne uzayan kalıcılık ögelerini, genç kuşağa onu tanıtmayı, yazdıklarını yeniden okutmayı ancak bu tür çalışmalar gerçekleştirir.
Ahmet Haşim, Batı’dan ne aldı, onu Türk şiiri içine nasıl yedirdi. Akımlar içindeki yeri neydi? Dönemindeki konumu ile bugünkü konumunu ancak bu çalışmalarla karşılaştırabiliriz. Kendinden sonraki kuşaklara etkisi ne orandadır? Örneğin hiç ummadığınız şairlerde büyük Haşim etkisine rastlanır. İlhan Berk bunlar arasındadır...
Ahmet Haşim’e ilişkin birikiminize göre hazırladığınız soruların yanıtını böyle kapsamlı bir çalışmada bulabilirsiniz. Dahası uzmanların yazıları aracılığıyla birikiminizi de artırırsınız. Rasim Özdenören, ‘Ahmet Haşim Çevresinde’ başlıklı yazısında, Haşim’in edebiyat tarihindeki yerini irdelerken, onun ve kuşağının Batı karşısındaki yerlerini, onun poetikasının bugüne yansıyışını çeşitli kavramlar açısından inceliyor. Yalnız şiir türünde değil nesir türünde de ustalığını belirtiyor.
Ana bölüm başlıkları, özel sayının kapsamını gösterecektir:
I. Bölüm: Şiiri
II. Bölüm: Soruşturma
III. Bölüm: Ahmet Haşim İçin Şiirler/Yazılar
IV. Bölüm: Yazısı ve Yankısı
V. Bölüm: Seçilmiş Metinler
VI. Bölüm: Kaynakça
VII. Bölüm: Albüm
Ayrıca Yusuf Turan Günaydın ve Selma Günaydın’ın hazırladıkları ‘Ahmet Haşim Bibliyografyası’, büyük bir eksiği gideriyor.
Bütün yönleriyle Haşim’i inceleyen yazıların içinde dikkatle okunması gerekenlere öncelik eski kuşak yazarların onun için yazdıklarıdır. Çünkü her edebiyatçının gününde yaşıt meslektaşları tarafından değerlendirmeleri ile bugünkü akademisyenlerin, eleştirmenlerin, şairlerin değerlendirmeleri bize farklı yaklaşımlar kazandırır.
Mehmet Solak’ın “O Belde’nin ‘Yollar”ında başlıklı yazısı ve Semih Diri’nin ‘Ahmet Hâşim’in O Belde Şiirine Yeni Bir Bakış’ (Deyişbilimsel Bir İnceleme) başlıklı yazısını özel dikkatlerle okudum.
Yoğunlaştığım bazı yazıları sıralamalıyım: Abdullah Uçman’ın ‘Ahmet Haşim’in Şiir Anlayışı Üzerine Birkaç Söz’, Hasan Akay’ın ‘Ne Efsunkâr İmişsin Âh Ey Mahremiyyet (Hâşim Şiirinin Şahdamarı Üzerine Bir Yorum)’, Turan Karataş’ın ‘Sonsuz, İri Güller...’ ve Hayriye Ünal’ın ‘Akşamlarım Şiiri Odağında Başka Ahmet Haşim’ yazısı bunların başında geliyordu.
Haşim odaklı soruşturmaya yazılarıyla katılan Orhan Okay’ın ‘Saf şiir tarzında yazmayı, henüz adını vermeden asıl benimseyen Haşim’dir’ yazısı İnci Enginün’ün ‘Şiirini okurken gülemezsiniz en fazla tebessüm edoersiniz. Fakat nesri sizi kahkahalara da boğabilir’ yazısı ve Handan İnci’nin ‘Saf şiirin ömrü, yazıldığı dilin yeryüzündeki yaşama süresi kadar uzundur’ yazısı Ahmet Haşim okurları için ufuk açacak yazılar.
100’e yakın yazarın, Ahmet Haşim için yazıları, size yeni okuma açıları kazandıracak.
 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963

ÇOK OKUNANLAR