scorecardresearch.com ZORUNLU ADALET ve Tüm Yönetim / Devlet Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
ZORUNLU ADALET

ZORUNLU ADALET

Yazar : ŞEMSETTİN CERAN

Sayfa Sayısı : 296

Yayınevi : FARK YAYINLARI

Tür : Yönetim / Devlet Üzerine

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Çağdaş ve sosyal devletlerde devletlerin temel görevleri çok azdır. Gelişmiş devletler sadece temel konularda üzerine düşeni yapmaktadır. Bu temel görevlerin başında eğitim, sağlık, güvenlik ve adalettir gelmektedir. Ülkemizde ise devlet, bu temel görevlerden bazılarını zorunlu olarak yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse; eğitim zorunludur. Askerlik erkekler için zorunludur. Çalışanlar için vergi zorunludur. Ancak, devletin temel görevlerinden biri olan adalet zorunlu değildir. Bu eşgüdümlü olarak da, mülkün temeli olan “Miras Adaleti” de zorunlu değildir. Çünkü mülk iki şekilde elde edilmektedir. Birincisi “Çalışılarak”, İkincisi ise ; “Miras” yoluyla.

Burada sözü edilen adalet, mülkün şahıslara geçmesini düzenleyen adalettir. Bir başka deyişle “Miras Kanunu”’dur. Miras Kanunu, medeni kanun içerisinde 495.maddeden başlayarak 683.maddeye kadar devam eden 188 maddeden meydana gelmiş gerçekten her ihtimal düşünülmüş, fevkalade güzel bir kanundur. Günün koşulları dikkate alınarak epeyce değişiklikler yapılmış, çağa uydurulmuş, gelişmiş ülkelerdeki miras kanunlarından hiçbir farkı kalmamış, kanun tekniği olarak mükemmel hazırlanmıştır. Ancak yasa uygulamaya başlamadan önce, mahkemelerde devam ettiği süre içerisinde, farklı cinslerin kazanımları konusunda epey boşluklar ve eksiklikler içermektedir.

İşte buradan yola çıkarak “Zorunlu Adalet” kavramı gündeme gelmektedir. Kitapta, hukuktaki eksik bir yönün sosyal hayata yansımalarını dile getirmeye çalışan yazar, Bu arada gelişmiş ülkelerin bu konuya yaklaşımlarını ve uygulama yöntemleri araştırmış, Konuyla ilgili uzmanların ve tarafların görüşleri almış, halkla anket yapmıştır. Bu sayede konuyu kişisel bir temenni olmaktan çıkarıp “bilimsel bir araştırma” şekline dönüştürmüştür. Sonuçta aydın sorumluluğu içinde ve bilimsel kriterler çerçevesinde, toplumun büyük çoğunluğunun hem fikir olduğu bir olgu, çok çarpıcı bir şekilde gözler önüne serilmektedir.

Umarız ki bu kitap, ülkemizde bahsi geçen konuyla ilgili sorunlar çözülmesinde, kadınlarımız şiddetten ve ikinci sınıf vatandaş olmaktan kurtulmasında, aile içinde kavga, kin, nefret ve hatta cinayetlerin son bulmasında küçük de olsa bir hizmet eder.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963