scorecardresearch.com Devlet Ve Sermayenin Yeni Biçimleri ve Tüm Yönetim / Devlet Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Devlet Ve Sermayenin Yeni Biçimleri

Devlet Ve Sermayenin Yeni Biçimleri

Yazar : Ramazan Gönlü

Sayfa Sayısı : 336

Yayınevi : DİPNOT YAYINLARI

Tür : Yönetim / Devlet Üzerine

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Devlet, sermaye ve emek sorunu son yıllarda yeni bir tartışma arayışı içinde yeniden ele alınmaktadır. Modern devletin son yüz elli yıllık oluşumu kuramsal ve olgusal boyutlarıyla tartışmanın zeminini oluşturmaktadır. Devletin uluslararası, ulusal ve yerel biçimleri sermayenin ve emeğin örgütlenmesine sıkı sıkıya bağlı bir çerçeve içine yerleşmektedir. Son yıllarda devletin eski biçimiyle ortadan kalktığı ve geleneksel uzlaşmaların sona erdiği ve yeni çatışmaları ürettiği yönelimler üzerine gözlemler ve analizler öne çıkmaktadır. On dokuzuncu yüzyıldan yirminci yüzyıla çatışma biçimleri sınıftan ulusa bir değişim geçirirken, bugün ulus-devleti aşındıran yeni yapılara apayrı bir anlam yüklenmektedir.
Bununla birlikte kuramsal ve somut gözlemler sürecin niteliğini kavramada bir hareket noktası sağladığı gibi bir engele de dönüşebilir. Yaşadığımız üçüncü binyıl yeni tartışmalara ve özellikle yeni hareket noktaları oluşturmaya adaydır. Devlet ve Sermayenin Yeni Biçimleri günümüz dünyasını anlama ve tarihsel ve güncel boyutları içinde Türkiye’de devletin yerel, ulusal ve küresel çerçeveler içindeki görünümlerini ve çelişkilerini sermaye ve emek çatışmasının boyutları içinde inceleme çabasının bir ürünüdür. Geçen yüzyılın uzlaşmalarının ürünü olarak devletin oluşumu ve bugün ortaya çıkan yeni çatışmaların bir ürünü olarak devletin sermayeye dönüşümü küresel çatışmanın dinamikleri ve Türkiye’nin özgül çatışmaları üzerinden incelenmektedir. Devlet ve Sermayenin Yeni Biçimleri somut gözlem, yöntembilimsel eleştiri ve kuramsal analizi Türkiye’nin siyasal ve toplumsal değişimlerini anlama ve açıklama çabasına bir katkı amacını bu yöndeki tartışmayı harekete geçirdiği ölçüde yerine getirebilecektir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963