scorecardresearch.com Darbe İçinde Darbe ve Tüm Yönetim / Devlet Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Darbe İçinde Darbe

Darbe İçinde Darbe

Yazar : Erol Maraşlı

Sayfa Sayısı : 180

Yayınevi : BİLGEOĞUZ YAYINLARI

Tür : Yönetim / Devlet Üzerine

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


On dörtler olayı cumhuriyet tarihinin bir dönemine damgasını vuran, beklide gidişatını değiştiren bir evre! Bir devrin, darbe ile gelen krallarının bir iç hesaplaşması bu! Kısacası darbe içinde darbe; ihtilalin değişmez kuralı olarak bir noktada “ihtilalcilerin; ayaklarına bağ olacağına inandıkları arkadaşlarını yeme” olayıdır ki, önce omuzlarına basarak yükseldikleri kader arkadaşlarını yemişler, daha sonraları da başkaları onları yemek için teşebbüs etmişlerdir…
Kimdi bu On dörtler?
Bunlar: ihtilalin genç ateşli radikalleriydi… belki de bazıları bunları “İttihat ve Terakki”nin genç subayları ile kıyaslamıştı… hatta Jön Türk hareketi ile benzeştirenler de oldu.
Ama ben bunlar onlara benzemiyordu: bunlar olsa olsa vatan ve millet’in sorunlarına karşı kendilerini yetiştirmiş, hizmet aşkıyla yanan genç subaylardı… Meslekleri askerlik olan bu genç subaylar birden bire kendilerini ihtilalin kudretli atmosferinde bulduklarında bile kendileri için bir şeyler beklemiyorlardı; için için yanışları, ülkeleri ve Türk millet içindi. Bunun için, 27 Mayıs ihtilaline katılmışlar. Jön Türkler gibi kendi devletine karşı yabancı devletlerle işbirliğine girmediler; bilakis onlarla işbirliğine “hayır!” demişlerdi.
Bunların da İttihat ve Terakki’nin genç subayları gibi para ve pul ile ilgileri olmadı ihtilalin kaptan köşkünde iken, toplumdaki yozlaşmaya neden olan getirilere karşı da hevesleri yoktu. Belki bu noktada benzeşebilirler
2010 yılı Darbe içinde darbenin 50.yılı: 13 Kasım/On dörtler olayı tek başına ilk kez bir kitap olarak yayınlanıyor. Daha önceleri On dörtlerden bazıları, gazetecilerin, yazarların, öğretim üyelerinin yazdıkları kitapların içinde /13 Kasım 1960 olayını kısaca anlatan bölümlere rastlayabilirsiniz… On dörtler bile bu konuyu tek başına işleyen bir kitap yazmadılar.
Yazmak yazarımız Erol Maraşlı’ya, bu eseri yayınlamak yayınevimize nasip oldu.
İlgi ile okuyacağınıza eminiz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963