scorecardresearch.com Mahalli İdareler - (Teori – Uygulama – Maliye) ve Tüm Yerel Yönetimler Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mahalli İdareler - (Teori – Uygulama – Maliye)

Mahalli İdareler - (Teori – Uygulama – Maliye)

Yazar : Hakan Hakeri

Sayfa Sayısı : 480

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Yerel Yönetimler Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Son 30 yılda merkezi yönetim ve mahalli idareler arasındaki ilişkiler esaslı bir değişim sürecine girmiştir. Yerinden yönetim uygulamalarının ağırlık kazandığı bu süreçte; yerel yönetimlerin daha etkin hizmet sunabilmesi için bir taraftan operasyonel etkinlikleri artırılırken, diğer taraftan yerel özerkliği öne çıkaran ve yerel yönetimlerin yönetsel kapasitesini geliştirmeye yönelik gelişmeler yaşanmıştır. Yerel yönetimler açısından olumlu olarak nitelendirilebilecek bu gelişmeler, 2008 yılında ABD’de ortaya çıkan küresel krizle birlikte tersine dönmüştür. Pek çok ülkede ulusal ekonomileri tahrip eden küresel kriz, yerel yönetimleri de olumsuz yönde etkilemiştir. Küresel krizin yol açtığı etkileri hafifletmek amacıyla, pek çok ülkede, yerel yönetimlerin gelir kaynaklarında kısıtlayıcı uygulamalar hayata geçirilirken, belediyeler arası birleşmelerle yerel yönetim ölçeği büyütülmeye çalışılmış ve yerel yönetimlere yapılan yardımların formülünde de kaynak tahsisi ve kullanımında etkinliği öne çıkaran uygulamalar yaşanmıştır. 2000 yılı sonrasında dünyada ve Türkiye’de mahalli idareler maliyesi alanında yaşanan gelişmeleri dikkate alarak hazırlanan elinizdeki bu kitap; Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde Mahalli idareler, Mahalli idareler Maliyesi gibi adlarla okutulan derslerle kaynak teşkil etmek, ilgili alanda çalışma yapan akademisyenlere, literatürdeki teorik tartışmalara ve uygulayıcılara katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Kitabın bu baskısında, dünyada mahalli idarelerin ele alındığı dördüncü bölümde İtalya ve Fransa’da yapınla son değişikliklere dikkat çekilirken, dokuzuncu bölüme mahalli idare birliklerinin gelir ve giderleri eklenmiştir. Mahalli idare bankacılığını konu alan onuncu bölüm İller Bankası Kanunu’ndaki değişiklikler dikkate alınarak yeniden düzenlenmiş, mevzuattaki değişiklikler kapsamında konular yeniden gözden geçirilmiş ve istatistiki verilerdeki gelişmeler ışığında mahalli idarelerin gelir ve giderlerine ilişkin veriler güncellenmiştir.

Konu Başlıkları
-     Mahalli İdareler Kavramı ve Varoluş Nedenleri
-     İdarelerarası Görev ve Gelir Bölüşümü İlişkileri
-     Dünyada Mahalli İdareler
-     Türkiye’de Mahalli İdareler
-     Mahalli İdareler Bankacılığı
Mahalli İdarelerde Yeniden Yapılanma

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963