scorecardresearch.com Mahalle Muhtarının El Kitabı ve Tüm Yerel Yönetimler Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mahalle Muhtarının El Kitabı

Mahalle Muhtarının El Kitabı

Yazar : Fethi Aytaç

Sayfa Sayısı : 246

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Yerel Yönetimler Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Mahalle Muhtarının El Kitabının ilk baskısının çok uzun süre önce tükenmesine rağmen sürekli olarak Yerel Yönetim Reformu veya Kamu Yönetim Reformu çalışmaları içinde mahalle muhtarlığına yeni bir statü kazandırılacağına dair vaatler karşısında kitabın ikinci baskısı sürekli ertelenmiştir. Gerçekleştirilecek Yerel Yönetimler Reformu''nun bir süre daha gecikeceğinin anlaşılması üzerine 28 Mart yerel seçimleri öncesinde doğacak ihtiyaç da düşünülerek kitabın yenilenmesiyle birlikte 2. baskısı yapılmıştır.
Bir tüzel kişiliğe sahip olan köy muhtarlığına karşı mahalle muhtarının böyle bir statüye sahip olmaması nedeniyle her ne kadar iki muhtarlık arasında fark varsa da göçlerle artan şehirlerin nüfusları beraberinde ilçeler kadar nüfusa sahip çok büyük mahalleler yaratmıştır. Bu nüfus artışı beraberinde mahalle muhtarının önemini arttırmış muhtarlar belediye idaresi ile seçmen kitleleri arasında adeta bir aracı birim haline gelmişlerdir.
Ayrıca, kitabın yeni baskısında, değişecek kanunlarda göz önünde tutularak İçişleri Bakanlığınca hazırlanmış Yerel Yönetimler Reformu Kanun tasarılarında mahalle muhtarları ile ilgili olarak yer alan hükümlere kitabın sonunda yer verilmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963