scorecardresearch.com Yükselen Hilal ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yükselen Hilal

Yükselen Hilal

Yazar : Ernest Jackh

Sayfa Sayısı : 303

Yayınevi : İKARUS YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Neredeyse matbaası bulunan her ülkede basılan Yükselen Hilal, bir ulusun küllerinden doğuşuna tanıklık etmiş, Siyaset Yüksek Okulu ve Birleşmiş Milletler Cemiyeti’nin kurucularından Ernest Jackh’in Türk milletine ithafıdır.
Atatürk’ün, “Kaderin savurduğu her haşin darbeye bizimle beraber katlanmakla kalmayıp, bundan doğan ıstırapları hafifletmek için de akla gelen her yardımı esirgemeyen siz sadık dosta…” diye hitap ettiği Ernest Jackh, içerde ve dışarıda Türk tezini müdafaa etmiş, uluslararası bir şöhret ve devlet adamıdır. Ona göre dünyada Türk kadar sadık ve değerli, Türk kadar yanlış anlaşılmış bir millet yoktur. Bundan olsa gerek ki, bu uğurda yoğun emek sarf etmiş; Türklerin kahramanlıklarını, devrimlerini, çocuk ruhlarını ve korkusuzluklarını büyük bir hayranlıkla anlatmaktan yorulmamıştır.
Yükselen Hilal’de Türkiye, eski bir ulusun yeni devleti olarak selamlanıyor. Türkiye’nin modern Avrupa’ya nasıl kilitlendiği; I. Dünya Savaşı’nda oynadığı rol; başörtüsü, fes, harem gibi hassas konuların vaktiyle nasıl alımlandığı; Avrupa’nın hasta adamının bağnazlıkla mücadelesi; Jön Türkler’in devrimi; Balkanlar’ın karşıdevrimi; Bağdat Barışı; Ortadoğu’nun Anteos’u telgraf, mektup gibi tanıklıklarla anlatılıyor. Dört imparatorluğu yok eden, iki ulusu özgür kılan, on üç devlet yaratan ve Troçki’nin Rus Dışişleri Bakanlığı’nda tek bir belgesine dahi ulaşamadığı gizli anlaşmanın hikâyesi ilk kez yazıya dökülüyor.
Byron Dexter’in verilerine göre 1944’te Amerika’da en çok satılan kitaptır Yükselen Hilal. Bu da şunu göstermektedir: Ernest Jackh, ömür boyu sürecek dostluk nişanesi olarak gördüğü bu kitapla, bilinmeyen Türkleri dünyaya tanıtmakta başarılı olmuştur. O halde sıra bizde… Bugünün okurunda…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963