scorecardresearch.com Yakın Tarih Seti ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yakın Tarih Seti

Yakın Tarih Seti

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


MUSTAFA KEMAL TÜRKİYESİ
TÜRKİYE’NİN YENİDEN DOĞUŞU
ATEŞE DÖNEN DÜNYA: SARIKAMIŞ

MUSTAFA KEMAL TURKİYESİ

1935 yılının Türkiyesi’nde genç bir Alman kadınının Karadeniz’de başlayan Türkiye yolculuğu Ankara’da sonlanır. Cumhuriyete geçiş sancıları yaşayan bir ülkeyi boydan boya dolaşarak izlenimlerini kaleme alan Lilo Linke’yi Türkiye’ye sürükleyen neydi? Kendi ülkesi Almanya’yı Hitler rejimine karşı olduğu için terk edip Londra’ya yerleşen ‘yazar adayı’nı ‹stanbul’a çeken çocukluğunda duyduğu masalların etkisi miydi gerçekten, yoksa sadece ‘kader’ miydi onu bu yolculuğa sürükleyen? Doğuya doğru bir kamyonun içinde bin bir güçlükle yolculuğuna devam eden Linke, insanlarla tanıştıkça önyargılarından sıyrılmayı başarırken, batı ile doğunun karşılıklı önyargılarına ayna tutmayı da biliyor. Lilo Linke’nin geçtiği yolları izlerken genç cumhuriyetin insanlarının endişeleri, sıkıntılarıyla birlikte umutları da yansıyor satırlara. Alınan uzun ‘yol’ sonrasında, bugün geçmişe baktığımızda kazanımların yanında eksikleri de görmemizi sağlayan ve her koşul altında hoşgörüden uzaklaşmamamızı hatırlatan bir kitap Mustafa Kemal Türkiyesi. Yıllar sonra yazarına, Türkiye’nin gelişmesinden gurur duyacağı hayalini kurduran bir ‘geçmiş zaman’ seyahatnamesi.

TÜRKİYE’NİN YENİDEN DOĞUŞU

Amerikalı kadın gazeteci Clair Price, bir ülkenin Amerikalı kadın gazeteci Clair Price, bir ülkenin yeniden doğuşunu geçmişine dönerek izliyor. Mustafa Kemal Paşa ile yaptığı söyleşinin ardından Osmanlı ‹mparatorluğu’na götürüyor okuru ve imparator-luğun yıkıntıları üzerine kurulan modern devletin oluşumu sırasında yaşananları, farklı bir açıdan anlatıyor. Jöntürk Devrimi’nden 1915 Ermeni tehcirine, Yunan-Türk savaşından Anadolu’daki Ortodoks bölünmeye, Sevr Anlaşması’ndan Türk milliyetçiliğine dek birçok konu Price’ın araştırmacı kalemi ve ‘öteki’ taraftan bakabilme sezgisiyle örtüşüyor. Tarihi, yargılardan uzak okumanın gerekliliğini bir kez daha hatırlatıyor Price.

ATEŞE DÖNEN DÜNYA: SARIKAMIŞ

“Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza özellikle 1912 ile 1938 arasındaki tarihimizi çok iyi öğretmemiz gerekir. Aksi halde Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş nedenlerini anlayabilmeleri, Cumhuriyeti özümsemeleri, sahiplenip geleceğe taşıyabilmeleri mümkün değil. ‹lkokuldan üniversiteye tarih kitaplarımız Türk ve dünya tarihinden savaşlarla dolu. Bazıları birkaç gün, bazıları yıllarca süren bu savaşları iki satırla anlatıp diğerine geçiyor, çocuklarımıza savaşın tarihi –tarafları– sonucu haricinde hiçbir şey anlatamıyor. Oysa savaş, sonucu ne olursa olsun askerler kadar sivil halkı da etkiler, kadın ya da erkek, yetişkin veya çocuk her bir bireyin trajedilerinin toplamı, toplumsal bir travmadır savaş. Bir askerin cephede ne hissettiğini, ne yaşadığını bilmezsek, cephe gerisinde yaşananlar hakkında fikrimiz olmazsa savaş sözcüğü bizim için daima ve sadece bir sözcük olarak kalır. Oysa çocuklarımız savaşmayı değil, savaşı öğrenmeli. Savaşın ne olduğunu bilmeliler ki, barışın değerini kavrayabilsinler.”
Prof. Dr. Bingür Sönmez

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963