scorecardresearch.com VAHDETTİN VE MİLLİ MÜCADELE ve Tüm Yakın Türkiye Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
VAHDETTİN VE MİLLİ MÜCADELE

VAHDETTİN VE MİLLİ MÜCADELE

Yazar : Halil İbrahim İnal

Sayfa Sayısı : 416

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Yakın Türkiye Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Son Osmanlı Padişahı Vahdettin, Kurtuluş Savaşı sırasındaki izlediği tutum ve siyaseti nedeniyle, Türk tarihinin en tartışmalı isimlerinden biri olmuştur. Milli Mücadele boyunca Ankara’nın varlığını kabul etmeyen, bu mücadeleyi Halife’ye ve Osmanlı Devleti’ne karşı bir isyan olarak gören Vahdettin, Türk ordusunun emperyalizme karşı kazandığı zaferden sonra ülkeyi terk etmiş ve İngilizlere sığınmıştır.
Atatürk’ün Nutuk’ta onu “hain” olarak nitelemesi, ülkeyi terk etmesi nedeniyle değil, Milli Mücadele boyunca izlemiş olduğu yanlış politikalar nedeniyledir. Damat Ferit gibi İngiliz yanlısı bir sadrazamı defalarca başa getirmesi, Mustafa Kemal ve silah arkadaşları hakkında idam fetvası çıkartması, Anadolu’ya aleyhte propagandalar yapmak amacıyla din adamları göndermesi, Milli Mücadele’ye zarar vermek amacıyla Kuvayı İnzibatiye adıyla bir ordu kurdurması ve İngilizlere sığınması, verdiği hatalı kararlara örnektir.
- Vahdettin hain miydi?
- Vahdettin, Damat Ferit Paşa hakkında neler demişti?
- Atatürk hakkında verilen fetvanın içeriği neydi?
- Son Halife Abdülmecit Vahdettin hakkında neler söylemişti?
- Milli Mücadele’yi Vahdettin mi başlatmıştı?
- İstanbul Hükümeti’nin İzmir’in Yunanlılar tarafından işgaline tepkisi nasıl olmuştu?
- Vahdettin, Almanya gezisinde Mustafa Kemal Paşa’yla neler konuşmuştu?
- Mustafa Kemal Paşa Samsun’a ne kadar parayla gitmişti?
- Vahdettin, İngilizlerden ne talep etmişti?
Elinizdeki bu kitap, son Osmanlı Padişahı Vahdettin ve Milli Mücadele dönemini tarafsız bir şekilde siz okurlarımıza sunma amacını taşımaktadır. Burada amaçlanan ne Vahdettin’i hain olarak nitelemek, ne de onu göklere çıkarmaktır. 1918-1923 dönemindeki yaşanan olaylar, herhangi bir ideolojik amaç güdülmeksizin bu kitapta yer almaktadır. Yorum siz değerli okurlarımızındır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963